ایران می گوید در صورت برقراری رابطه با بریتانیا، روابط در سطح کاردار خواهد بود

ایران و بریتانیا
Image caption سفارت ایران و بریتانیا در لندن و تهران، حال حاضر تعطیل است

عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که اگر شرایط برقراری رابطه با بریتانیا محقق شود، این روابط بر طبق مصوبه مجلس ایران در سطح کاردار خواهد بود.

آقای عراقچی سه شنبه ۵ شهریور (۲۷ اوت) در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد دورنمای روابط میان ایران و بریتانیا تاکید کرد: "این مساله احتیاج به زمان و مذاکرات کارشناسی دارد و باید مشخص شود که رویکردها تغییر پیدا کرده است."

در پی روی کار آمدن حسن روحانی در ایران و پیام تبریک دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا به مناسبت پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، امیدواری ناظران در مورد بهبود روابط میان دو کشور افزایش یافته است.

روابط میان تهران و لندن، در آذر ماه ۱۳۹۰ و به دنبال مصوبه مجلس ایران در خصوص کاهش روابط به سطح کاردار رسید. یک هفته بعد از تصمیم مجلس، گروهی در تهران به ساختمان سفارت بریتانیا در تهران حمله کرده و برای مدتی آن را در اختیار گرفتند که منجر به واکنش دولت دیوید کامرون و کاهش روابط دو کشور به پایین ترین سطح ممکن رسید.

اظهارات امروز آقای عراقچی، تاکیدی بر این واقعیت است که حتی در صورت تصمیم دولت های بریتانیا و تهران به بازگشایی سفارتخانه های خود در خاک یکدیگر، تا زمانی که مصوبه مجلس ایران تغییر نکند امکان برقراری روابط در سطح سفیر وجود نخواهد داشت.

'احمد شهید به ایران نیاید'

عباس عراقچی در بخش دیگری از اظهاراتش در جریان نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی راجع به امکان تغییر در نحوه همکاری ایران با احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل گفت که تا وقتی موضع گیری های آقای شهید "اصلاح" نشود امکان ورود او به ایران وجود نخواهد داشت.

احمد شهید از دو سال پیش به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران مشغول به فعالیت است.

درخواست وی برای سفر به ایران، در زمان دولت آقای احمدی نژاد با مخالفت مقام های ایرانی رو به رو شد. در پی انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران، وی در دو نامه جداگانه به حسن روحانی رئیس جمهور جدید خواستار همکاری بیشتر مقام های جمهوری اسلامی و سفر به ایران شده است.

آقای عراقچی با تایید رسیدن دو نامه احمد شهید به دفتر ریاست جمهوری ایران، گفته است که وی را "گزارشگر منصفی" نمی داند.

وی افزوده است: "ایشان جانب انصاف را رعایت نکرده و در نقش یک اپوزیسیون وارد شده و اقداماتی انجام داده که فراتر از وظایف گزارشگر سازمان ملل است."

احمدشهید در گزارش های جداگانه ای که تاکنون در مورد وضعیت ایران منتشر کرده، موارد متعددی از نقض حقوق بشر در این کشور را مورد اشاره قرار داده است.