ایران و آژانس مهرماه برای اولین بار در دوره روحانی مذاکره می‌کنند

Image caption مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، پایتخت اتریش، است

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اولین بار در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، اوایل مهرماه (اواخر سپتامبر) با هم مذاکره خواهند کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از سخنگویان آژانس تایید کرده که این مذاکرات روز پنجم مهر (۲۷ سپتامبر) در وین، پایتخت اتریش و مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انجام خواهد شد.

یازدهمین دور مذاکره

گفت و گوی مهرماه ایران و آژانس یازدهمین دور مذاکرات دو طرف از اوایل زمستان سال ۱۳۹۰ است.

این گفت و گو بر سر نگرانی های آژانس از برخی جنبه های برنامه اتمی ایران است که تاکنون نتیجه مشخصی دربر نداشته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان دسترسی به تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران است، اما ایران با استناد به قوانین آژانس و معاهده منع گسترش سلاح های اتمی می گوید که پارچین یک سایت نظامی است و ربطی به برنامه اتمی ایران ندارد.

آژانس می گوید ظن آن دارد که آزمایش‌های نظامی مرتبط با تسلیحات هسته‌ای در پارچین انجام شده است اما مستدلاتی قوی برای این ادعای خود ارائه نداده است. در عین حال ایران پیش از این از درز اطلاعات محرمانه برنامه اتمی اش به رسانه ها که در اختیار آژانس است از این سازمان گلایه کرده بود اما مشخص نیست این موضوع هم در دستور کار دو طرف قرار دارد یا نه.

آخرین دور گفت و گوهای دو طرف، چند روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران انجام شد و آژانس اعلام کرد مذاکرات با نمایندگان دولت ایران، بدون نتیجه پایان یافت.

گفت و گوهای دو طرف، به ریاست هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس و علی اصغر سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس به تناوب در تهران و وین انجام می شد اما ایران به تازگی نماینده تازه ای در آژانس منصوب کرده است.

رضا نجفی، نماینده جدید ایران است و پیش از این معاون مدیرکل امور سیاسی و بین المللی و رئیس اداره خلع سلاح و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه بوده است.

آقای نجفی در خارج از ایران هم مدتی نماینده و رایزن خلع سلاح ایران در کمیته خلع سلاح سازمان ملل متحد در نیویورک و جانشین نماینده دائم ایران در سازمان منع سلاح های شیمیایی در لاهه بوده است.

مطالب مرتبط