ایران سفیر هند را به دلیل توقیف یک ساله و نیمه یک کشتی ایرانی و خدمه اش احضار کرد

سفیر هند در تهران به دلیل توقیف یک ساله یک کشتی ایرانی و خدمه اش در بندر موندرای، به وزارت امور خارجه ایران احضار شده است.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ایران دلیل احضار سفیر هند در تهران، ارائه توضیحات درباره دلایل ادامه توقیف کشتی ایرانی و آنچه برخورد نامناسب با خدمه این کشتی خوانده شده، بوده است.

بر اساس گزارش های رسمی، کشتی ایرانی دیانته نام دارد و بیش از یکسال و نیم است که در بندر موندرای هند توقیف شده است. وزارت امور خارجه ایران می گوید نزدیک به ۹ ماه است که به خدمه این کشتی اجازه خروج از کشتی داده نشده و همین امر سبب بروز مشکلات روحی و روانی برای آنها شده است.

مطابق قوانین بین المللی، کشوری که اقدام به توقیف کشتی می کند، اختیار دارد به خدمه آن اجازه خروج ندهد اما طولانی شدن زمان توقیف در حد یک ساله و نیم، از موارد نادری است که به کشور دارنده کشتی، در صورت تضییع حقوقش، اجازه پیگیری می دهد.

عباس عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران در این دیدار "نگرانی عمیق دولت ایران" را از ادامه توقیف این کشتی به سفیر هند اعلام کرده و بر اساس گزارش های رسمی، خواستار آزادی فوری کشتی و خدمه آن شده است.

وزارت امور خارجه ایران دلیل توقیف این کشتی را اعلام نکرده اما در سال های اخیر به دلیل تحریم های صورت گرفته علیه ایران، کشتی های ایرانی توقیف و محموله های آنها مورد بازرسی قرار می گیرد.

در سال های پیش هم در مواردی چند فروند کشتی باربری متعلق به ناوگان کشتیرانی ایران، با شکایت بانک های خارجی پرداخت کننده وام خرید این کشتی ها، توقیف شده بود.

آمریکا پیشتر گفته بود که خطوط کشتیرانی ایران برای دور زدن تحریم های خارجی اقدام به تغییر نام و حتی مالکیت کشتی هایش می کند اما مشخص نیست دلیل توقیف یک ساله و نیمه کشتی دیانته، این موارد باشد یا دولت هند دلیل دیگری در توقیف این کشتی داشته است.

مطالب مرتبط