ظریف رفع نگرانی اتمی قدرت‌های جهانی را به نفع ایران خواند

Image caption آقای ظریف گفته است ایران برای رفع نگرانی درباره برنامه اتمی‌اش اراده دارد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که محور مذاکرات آتی اتمی میان ایران و قدرت های جهانی، حفظ حقوق ایران و رفع نگرانی جامعه جهانی خواهد بود.

آقای ظریف شامگاه سه شنبه پنجم شهریور به تلویزیون دولتی ایران گفت که "اگر آنها [قدرت های جهانی] نگرانی دارند منفعت ما هم است که آن را برطرف کنیم."

او درباره زمان مذاکرات بعدی ایران و گروه پنج بعلاوه یک گفت "در فاصله تعیین سازوکار مذاکراتی کشور تا زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل که کمتر از یک ماه دیگر است، تحولاتی باید در حوزه مذاکره اتفاق بیفتد."

'می توان به یک راه حل رسید'

وزیر خارجه ایران توضیحی درباره این تغییر نداده اما احتمالا اشاره او به تعیین گروه جدید مذاکره کننده ایران است که قرار است حسن روحانی، رئیس جمهور درباره آن تصمیم بگیرد.

برخی از گزارش ها هم حاکی از آن است که احتمال دارد پرونده اتمی ایران از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه منتقل شود.

وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرده که "در رفتار گروه پنج بعلاوه یک و دو سه کشوری که بیشتر از دیگران سیاست فشار بر ایران را دنبال می‌کنند این تغییر را ببینیم که می‌خواهند از مذاکرات به حل موضوع برسند. یعنی اینکه حق مردم ایران برای داشتن فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای شامل غنی سازی محفوظ باشد و در ضمن اگر جامعه بین‌المللی نگرانی هم دارد، برطرف شود."

به گفته آقای ظریف "اگر آنها به این اراده سیاسی برسند که راهی پیدا کنند - که البته راه های متعددی وجود دارد- که این دو را تضمین کنند می‌توان به یک راه‌حل رسید. گروه‌هایی هستند که از بحث هسته‌ای برای فشار به ایران استفاده می‌کنند. اما گروه پنج بعلاوه یک و ایران باید روش‌هایی را انتخاب کنند که این بهانه از دست این گروه‌ها گرفته شود."

آخرین دور مذاکرات اتمی ایران و گروه پنج بعلاوه پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران و در آلماتی قزاقستان بدون دستیابی به نتیجه مشخصی پایان یافت.

نماینده ایران در این مذاکرات سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود که در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری هم شرکت کرد.

مذاکرات ۶۸ ماهه اتمی به ریاست آقای جلیلی، در طول مناظره های انتخاباتی مورد انتقاد نامزدهای انتخابات از جمله علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران قرار گرفت.

مطالب مرتبط