آیت الله خامنه ای در دیدار با اعضای دولت: نباید به خارج اعتماد کرد

خامنه ای - روحانی
Image caption آیت الله خامنه ای در دیدار با اعضای دولت، در دو نوبت جداگانه عملکرد دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را مورد تمجید قرار داده است

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با حسن روحانی و اعضای هیات دولت به مناسبت هفته دولت گفت اگرچه باید از "ظرفیت های بیرونی" استفاده کرد اما "نباید به خارج امید بست و به آن اعتماد کرد".

آقای خامنه ای چهارشنبه ۶ شهریور (۲۸ اوت) با هشدار در مورد "جبهه دشمنان انقلاب" گفت: "از جبهه خصم، نمی توان و نباید انتظار دوستی و صمیمیت داشت."

در ایران، هفته منتهی به سالگرد انفجار بمب در ساختمال نخست وزیری در ۸ شهریور ۱۳۶۰، "هفته دولت" نامیده می شود و به همین مناسبت، همه ساله رئیس جمهور و اعضای کابینه با رهبر جمهوری اسلامی دیدار می کنند.

آیت الله خامنه ای در دیدار امروز با اعضای دولت، در دو نوبت جداگانه عملکرد دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را مورد تمجید قرار داد.

وی در همین ارتباط، از "زیرساخت های خوب اقتصادی که ظرف ۱۰ سال گذشته در کشور ایجاد شده" و "حرکت پرشتاب علمی که از ۱۰ سال پیش آغاز شده" ابراز رضایت کرده و "مسائل اقتصادی و پیشرفت علمی" را دو اولویت اصلی دولت جدید دانسته است.

آیت الله خامنه ای در اظهارنظری جداگانه راجع به دولت جدید، وجود حسن روحانی با "سوابق روشن مبارزاتی و انقلابی و مواضع خوب و درست در سه دهه اخیر" را از نقاط قوت دولت یازدهم دانسته است.

رهبر ایران، همچنین آقای روحانی را "رئیس جمهوری مطلوب و مورد اعتماد" خوانده و از "سرعت عمل و پیگیری رئیس جمهور برای معرفی فوری وزیران به مجلس" تقدیر کرده است.

آقای خامنه ای از دولت حسن روحانی خواسته است که "اجرای اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی نظام و سند چشم انداز" را مورد توجه قرار دهد و به مصوبات شوراهای عالی از جمله شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی فضای مجازی، که زیر نظر رهبری هستند، عمل کند.

"سند چشم‌انداز بیست ساله ایران"، در مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه شده و دورنمای توسعه کشور در زمینه‌های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را مشخص کرده است. منتقدان آقای احمدی نژاد رئیس جمهور سابق، وی را متهم به بی اعتنایی به سند چشم انداز در دوران مسئولیتش می کنند.

آیت الله خامنه ای همچنین خواستار آن شده که "قبل از هر اقدام و حتی هر اظهار نظر و موضع گیری، مطالعات کارشناسی لازم انجام شود" چرا که "هزینه برطرف کردن تبعات منفی کارهای ناپخته و سخنان ناسنجیده بسیار زیاد است".

واکنش نسبت به تحولات منطقه

به نوشته سایت آیت الله خامنه ای، وی در بخش دیگری از سخنان امروز خود، به اعلام موضع در مورد مسائل منطقه ای پرداخته است.

آقای خامنه ای با اشاره به تحولات کشور مصر گفته است: "ما به هیچ وجه تمایلی به دخالت در امور داخلی مصر نداریم اما نمی توانیم چشمان خود را بر کشتار مردم مصر ببندیم."

او گفته است: "عامل این کشتار هر کسی که باشد، از نظر جمهوری اسلامی ایران محکوم است."

رهبر ایران همچنین با اشاره به تحولات اخیر سوریه و امکان حمله نظامی علیه این کشور هشدار داده که "منطقه، مثل انبار باروت است و هیچ آینده‌ای را نمی‌توان پیش‌بینی کرد".

رهبر جمهوری اسلامی حمله آمریکا به سوریه را زمینه ساز "یک فاجعه برای منطقه" دانسته و تاکید کرده است: "هرگونه دخالت و جنگ طلبی یقیناً به ضرر آتش افروزان خواهد بود."

اظهارات آقای خامنه ای در شرایطی عنوان شده که مقام های ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه، با متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مخالفان، از امکان دخالت نظامی در این کشور سخن گفته اند.

"همزیستی مسالمت آمیز و مقاومت"

به گزارش سایت رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی رئیس جمهور، در جلسه امروز اعضای دولت با آیت الله خامنه ای گفته است که دولتش در عرصه بین المللی "همزمان، از زبان همزیستی مسالمت آمیز و زبان مقاومت و ایستادگی" استفاده خواهد کرد.

وی افزوده است: "دولت به صراحت به جهان اعلام کرده که باید در قبال ملت ایران، به‌ جای زبان تحریم، از زبان تکریم استفاده شود."

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفته است: "مشکلات ناشی از فشارهای اقتصادی موجب شده است که بخش‌های مختلف کشور از جمله بانک ها و بنگاه‌های تولیدی با مشکلات عدیده ای مواجه شوند."

او با پیش بینی محقق نشدن بخشی از بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی امسال، که در زمان دولت قبلی تنظیم و ارائه شده، افزوده است: "دولت، تلاش دارد تا در اصلاحیه بودجه ۹۲، راهکارهای جدیدی برای خروج از شرایط فعلی در نظر بگیرد."

حسن روحانی اعلام کرده که برای حل مشکلات اقتصادی، در هفته دو جلسه به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود.