ایرانیان تابستان به کجا سفر می‌کنند؟

مرکز آمار ایران نتایج آمارگیری از گردشگران ملی را منتشر کرده که نشان می دهد در فصل تابستان سال ۱۳۹۱ بیشتر از ۷۰ میلیون سفر انجام شده است که ۶۰ درصد آن یعنی بیش از ۴۳ میلیون سفر با اقامت شبانه و بقیه حدود ۲۸ میلیون سفر بدون اقامت شبانه بوده است.

این گزارش نشان می دهد که از مجموع ۲۱ میلیون و ۷۴۹ خانوار ایرانی در تابستان سال گذشته حدود ۵۷ درصد یعنی ۱۲ میلیون و ۸۵۳ هزار خانوار به سفر رفته اند و بیش از ۹ میلیون خانوار یعنی ۴۳ درصد آنها در تابستان سفر نکرده اند.

این آمار در مقایسه با تابستان ۱۳۹۰ تفاوت زیادی دارد. تعداد سفرهای ملی در تابستان سال ۱۳۹۱ در مقایسه با تابستان ۱۳۹۰ تقریبا ۲۰ میلیون بیشتر است. در تابستان سال ۱۳۹۰ تنها حدود ۵۰ میلیون سفر انجام شده بود.

دلیل افزایش شدید تعداد سفرها در تابستان سال گذشته نسبت به تابستان سال ۱۳۹۰ مشخص نیست. البته شروع تحریم های اروپا که تابستان سال گذشته شروع شد ممکن است به لغو برخی سفرهای خارجی ایرانیان منجر شده باشد و برای همین برخی از مردم سفرهای داخلی را جایگزین سفرهای خارجی کردند اما این عامل به تنهایی نمی تواند باعث چنین رشد سریعی در سفرهای داخلی باشد.

به خصوص این که آمار نشان می دهد در تابستان سال ۱۳۹۱ حدود ۴۸۳ هزار نفر به سفر خارجی رفته اند و این رقم یک سال پیشتر در تابستان ۱۳۹۰ حدود ۴۹۵ هزار نفر بوده است. یعنی در تابستان سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۲ هزار نفر کمتر به سفر خارجی رفته اند.

بیش از نیمی از سفرهای داخلی در تابستان سال گذشته برای دیدار دوستان و بستگان، حدود بیست درصد برای گردش و تفریح و پانزده درصد نیز به منظور زیارت بوده است. بقیه مسافران هم برای درمان، آموزش، خرید و کسب و کار سفر کرده اند.

جزئیات آمار منتشر شده نشان می دهد که مسافران داخلی عمدتا در خانه بستگان و آشنایان اقامت می کنند و در تابستان سال گذشته ۷۶ درصد مسافران در خانه بستگان و آشنایان مانده اند و تنها پنج درصد آنها در اقامتگاههای عمومی نظیر هتل و مسافرخانه اقامت کرده اند. در این میان ۱۱ درصد در ویلاهای اجاره ای و شش درصد نیز در آپارتمان های شخصی اقامت داشته اند.

تابستان کجا می روید با چه هزینه ای؟

مقایسه آمارها نشان می دهد که شهرستانهای مشهد، تهران، قم، رشت، اصفهان و شیراز در صدر فهرست مقصد سفرهای ایرانیان جای دارند که البته عمده سفرها به رشت و قم بدون اقامت شبانه و یک روزه بوده است.

عمده سفرهای ایرانیان با خودرو شخصی انجام شده و از ۷۰ میلیون سفر در تابستان تنها بیش از ۱۷ میلیون سفر توسط کسانی صورت گرفته که خودرو شخصی نداشته اند.

در تابستان سال گذشته ۶۴۰ هزارنفر به وسیله هواپیما، ۹ میلیون نفر با اتوبوس، سه میلیون نفر با مینی بوس، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هم با قطار سفر کرده اند.

Image caption شهرهای ساحلی خزر یکی از مهمترین مناطقی هستند که ایرانیان به آنجا سفر می کنند

محدودیت های سفر با وسایل حمل و نقل عمومی باعث شده است که اکثر ایرانیان با خودروهای شخصی مسافرت کنند و تعداد مسافران وسایل حمل و نقل عمومی نظیر هواپیما، قطار و اتوبوس بسیار کم باشد.

هزینه سفرهای داخلی در تابستان سال گذشته چهار هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان اعلام شده که مجموع هزینه حمل و نقل، هزینه تور و گشت، اقامت، خوراک، تفریح و ورزش، درمان، خرید سوغاتی و لوازم مورد نیاز را در برمی گیرد.

در مقابل هزینه سفرهای خارجی در تابستان ۱۳۹۱ کمی بیشتر از ۶۰۱ میلیارد تومان بوده است که بیش از ۱۳ میلیارد تومان آن هزینه ویزا و عوارض خروج و ۲۶۰ میلیارد تومان آن هزینه تور و گشت بوده است. هزینه حمل و نقل سفرهای خارجی هم بیش از ۱۱۱ میلیارد تومان اعلام شده است.

یکی از هزینه های عمده ایرانیان در سفر معمولا خرید سوغات است و بنابر این گزارش، در تابستان سال گذشته ایرانیان در سفرهای داخلی بیش از یک هزار میلیارد تومان سوغات و لوازم دیگر خریده اند.

در تابستان گذشته هزینه حمل و نقل ایرانیان در سفرهای داخلی یک هزار میلیارد تومان بوده که با احتساب هزینه سوغات و خرید های دیگر، نزدیک به نیمی از هزینه سفر ایرانیان را در تابستان گذشته تشکیل می دهد.

در مقابل ۴۸۰ هزار ایرانی که در تابستان سال گذشته به خارج سفر کرده اند حدود ۱۱۵ میلیارد تومان بابت خرید سوغات و لوازم دیگر هزینه کرده اند.

در گزارش مفصل مرکز آمار ایران هیچ اشاره ای به مقصد سفرهای خارجی ایرانیان نشده است اما برخی گزارشها نشان می دهد که امارات متحده عربی و ترکیه از مهمترین مقاصد گردشگران ایرانی است.