'ایران به نیمی از درآمد حاصل از فروش نفت خود دسترسی ندارد'

تانکر نفتی ایران حق نشر عکس AP
Image caption اسوشیتدپرس گزارش داده که ایران هر ماهه به یک و نیم میلیارد دلار درآمد نفتی اش دسترسی ندارد

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده که بر اساس آخرین محاسبات دولت آمریکا، به دلیل تحریم‌ها هر ماه نزدیک به نیمی از درآمد حاصل از فروش نفت خام ایران در حساب‌هایی در خارج از ایران جمع شده و این کشور به این پول‌ها دسترسی ندارد.

در این گزارش که به نقل از یک مقام بلندپایه دولت ایالات متحده روز جمعه ۳۰ اوت، ۸ شهریور منتشر شده، آمده که این محاسبه نشان می‌دهد که تحریم‌های سنگینی که دولت آمریکا از ماه فوریه علیه ایران وضع کرده، به شدت به اقتصاد این کشور صدمه زده است.

بر اساس این گزارش، محاسبه دولت آمریکا حاکی از این است که در نیمه نخست سال جاری میلادی، دولت ایران به دلیل محدودیت‌ها مجبور شده است هر ماه حدود یک و نیم میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش نفت خام خود را در حساب‌هایی خارج از این کشور جمع کند.

این در حالی است که کل درآمد ماهانه ایران از نفت سه میلیارد و چهارصد میلیون دلار تخمین زده شده است.

این به این معناست که تحریم‌های بین المللی باعث شده که ایران به ۴۴ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت دسترسی نداشته باشد و نتواند آن را خرج کند یا به داخل ایران منتقل کند.

اسوشیتدپرس گفته است به دلیل "حساسیت این مساله" نمی تواند نام این مقام آمریکایی را فاش کند.

فوریه گذشته، (بهمن ماه ۱۳۹۱) آمریکا در تلاش برای افزایش فشار علیه برنامه هسته ای ایران، به تشدید تحریم‌های یکجانبه علیه این کشور دست زد.

هدف این تحریم‌ها قطع دسترسی ایران به شبکه مالی بین المللی از طریق تحریم بانک مرکزی، و نیز وادار کردن خریداران عمده نفت ایران به کاهش واردات از جمهوری اسلامی بوده است.

اسوشیتدپرس همچنین به نقل از گاربیس ایرادیان، معاون بخش آفریقا و خاورمیانه "موسسه بین‌‌المللی مالی" (IIF) که یک سازمان تحقیقاتی در زمینه اقتصاد است نوشته که با وجود موج پیاپی تحریم‌ها، ایران همچنان از مازاد تجاری برخوردار است اما مازاد تجاری این کشور از سال ۲۰۱۱ تا کنون به طور مرتب کاهش یافته است.

به گفته این کارشناس بین‌المللی اقتصاد بلوکه شدن درآمدهای ایران می‌تواند به بی‌مصرف شدن مازاد تجاری این کشور منجر شود.

'ایران وارد محدوده خطر می‌شود'

آقای ایرادیان، به اسوشیتدپرس گفته است که این مساله تحول بزرگی است و اگر ایران به این پول‌ها دسترسی نداشته باشند این یک دردسر دیگری خواهد بود و اگر وضع ادامه داشته باشد، "آنها فشار بیشتری حس خواهند کرد."

به گفته آقای ایرادیان مازاد تجاری ایران از ۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به ۴۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته و موسسه بین المللی مالی، پیش‌بینی کرده که این میزان امسال به ۳۸ میلیارد دلار کاهش پیدا کند و "چنانچه ماهانه یک و نیم میلیارد دلار در بانک‌های خارج از ایران جمع شود، این یعنی ۱۵ میلیارد دلار از ۳۸ میلیارد دلار، مازاد تجاری این کشور خارج از دسترسش خواهد بود."

آقای ایرادیان می‌گوید که این مساله باعث میشود که مازاد تجاری ایران به صفر نزدیک شود و این یعنی "آنها به محدوده خطر وارد می‌شوند."

اوایل ماه جاری میلادی نیز مجلس نمایندگان آمریکا به منظور وادار کردن دولت جمهوری اسلامی به بازنگری سیاست هسته‌ای خود، طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران را تصویب کرد.

براساس این طرح، آمریکا خریداران نفت ایران وادار می کند تا طی یک سال آینده از مجموع واردات نفت خود روزانه یک میلیون بشکه بکاهند.

پیشتر، کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی، که واردکنندگان عمده نفت خام از ایران هستند، خرید نفت خود از ایران را کاهش دادند.

اقدام این چهار کشور، که بخش عمده نفت صادراتی ایران را خریداری می‌کنند، ناشی از تحریم‌هایی است که ایالات متحده و کشورهای اروپایی علیه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته‌اند.

کشورهای غربی گفته اند که جمهوری اسلامی در صدد تولید تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته‌ای است اما مقامات جمهوری اسلامی بر غیرنظامی بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید داشته‌اند.