ترکان: انتقال ۱۶ میلیارد تومان به دانشگاه احمدی نژاد، مجرمانه است

اکبر ترکان، مشاور حسن روحانی رئیس جمهور ایران، انتقال ۱۶ میلیارد تومان از نهاد ریاست جمهوری به دانشگاه ایرانیان وابسته به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق را "خلاف قانون" و"مجرمانه" دانسته است.

گزارش‌ها نشان می دهد که در روز سیزدهم مردادماه، روز تحلیف حسن روحانی در مجلس ایران، مقامات دولت سابق، ۱۶ میلیارد تومان از حساب نهاد ریاست جمهوری به دانشگاه ایرانیان که از سوی آقای احمدی نژاد تاسیس شده، واریز کرده‌اند.

آقای ترکان به خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران گفته که "این انتقال غیرقانونی بوده و در هیچ ماده و تبصره قانونی به دولت دهم اجازه چنین انتقالی داده نشده است."

این در حالی است که حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور در دوره آقای احمدی نژاد پیشتر در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته بود "تمام نقل و انتقالات مالی در نهاد ریاست جمهوری طبق قانون بوده است و هیچ گونه خلافی صورت نگرفته است."

به گفته آقای بقایی مطرح کنندگان این اتهامات "به دنبال فضا سازی بوده و قصد تحریف و توجیه اعمال خود را دارند."

آقای ترکان گفته که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور "مجرمانه بودن این عمل را تائید" کرده است و در دولت این موضوع را پیگیری می کند.

اوایل مرداد ماه گزارش شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی با درخواست محمود احمدی نژاد برای تاسیس دانشگاه ایرانیان موافقت کرده و مجوز تاسیس دانشگاه را به وی که هنوز رئیس جمهور بود، داده است.

انتشار این خبر باعث شد که برخی این سئوال را مطرح کنند که آیا اگر آقای احمدی نژاد رئیس جمهور نبود، چنین مجوزی برای وی صادر می‌شد یا نه؟

Image caption به گفته آقای ترکان، معاون اول رئیس جمهور "مجرمانه بودن این عمل را تائید" کرده است و در دولت این موضوع را پیگیری می کند

علی آهون منش، دبیر اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی گفته که بنابر مقررات وزارت علوم، اگر دانشگاهی بخواهد دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری بگیرد باید برای پذیرش دانشجوی ارشد در همان رشته دانشجوی فارغ التحصیل کاردانی داشته باشد در حالی که به این دانشگاه تازه تاسیس بدون هیچ دانشجویی مجوز کارشناسی ارشد و دکتری داده شده است.

برای تاسیس دانشگاه غیرانتفاعی، متقاضی باید منابع مالی کافی و امکانات مورد نیاز نظیر ساختمان و تجهیزات و کادر علمی را در اختیار وزارت علوم قرار دهد و شورای گسترش آموزش عالی در وزارت علوم بعد از ارزیابی مجوز تاسیس دانشگاه بدهد اما کارشناسان می گویند که آقای احمدی نژاد بدون طی این مسیر تقاضای خود را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کرده است در حالی که دادن مجوز تاسیس دانشگاه چه دولتی و چه خصوصی از وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست.

به دانشگاه ایرانیان مجوز پذیرش دانشجوی خارجی هم داده شده است و آقای آهون منش می گوید "اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی مستقیما مجوز پذیرش دانشجوی خارجی را به این دانشگاه داده، جای سئوال دارد، چرا که این مجوز باید از سوی وزارت علوم به صورت ویژه صادر شود."

هنوز به درستی روشن نیست که این دانشگاه در چه زمینه هایی فعالیت خواهد کرد اما خبرگزاری تسنیم نوشته که "حوزه اصلی فعالیت این دانشگاه، فناوری اطلاعات و فناوری‌های نوین و برتر از جمله آی.تی، نانو، هوافضا و هسته‌ای خواهد بود."

آقای احمدی نژاد در آخرین گفتگوی تلویزیونی اش به عنوان رئیس جمهور از تاسیس دانشگاه ایرانیان خبر داد و گفته بود که مردم می توانند به این دانشگاه کمک کنند.

محمود احمدی نژاد بعد از پایان ریاست جمهوری برای تعدادی از افراد نزدیکش نظیر حمید بقایی، معاون اجرایی در ریاست جمهوری، شمس‌الدین حسینی وزیر سابق اقتصاد، بهروز مرادی، معاون سابق بودجه و برنامه ریزی و چند نفر دیگر در دانشگاه ایرانیان حکم صادر کرده است.

مطالب مرتبط