سرپرست وزارت علوم ایران وعده داد امسال هیچ دانشجویی ستاره‌دار نخواهد شد

Image caption جعفر توفیقی وعده بازشدن فضای سیاسی دانشگاه‌ها را داده است

جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم ایران از برنامه بهبود وضعیت دانشگاه ها و ایجاد فضای باز سیاسی خبر داده و وعده داده که امسال هیچ دانشجویی ستاره‌دار نخواهد شد.

آقای توفیقی به روزنامه شرق که در تهران منتشر می‌شود گفته است که برای رفع مشکل دانشجویان ستاره دار از سازمان سنجش، نهاد مسئول برگزاری کنکور دانشگاه ها، خواسته تا گزارشی برای او آماده کند.

سرپرست وزارت علوم ایران خبر داده که جهت‌گیری این وزارتخانه این است که "امسال هیچ دانشجویی به دلیل شائبه های سلیقه ای و سیاسی از تحصیل محروم نشود، این کار را اجرایی می کنیم و در واقع دانشجوی ستاره دار نخواهیم داشت."

دانشجویان ستاره دار و دولت احمدی نژاد

اصطلاح دانشجوی ستاره دار در سال ۱۳۸۵ در دوره وزارت محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم کابینه اول محمود احمدی نژاد، باب شد.

در تابستان این سال، در کنار نام شماری از دانشجویان داوطلب کنکور کارشناسی ارشد، ستاره‌هایی قرار گرفته بود که بعدها ابتدا به احضار و بازجویی و سپس به محدودیت و محرومیت این افراد از تحصیل منجر شد.

محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم وقت در زمستان همین سال اعلام کرد که "تمام دانشجویان به اصطلاح ستاره‌دار ثبت نام شده‌اند" و سپس گفت که "ستاره‌دار شدن برخی دانشجویان، ناشی از قانون و مقرراتی بوده که از زمان دولت محمد خاتمی بوده و هر سال اجرا می‌شده است."

این موضوع بلافاصله از سوی فخرالدین دانش، معاون وزیر علوم دوره آقای خاتمی و غلامرضا ظریفیان معاون دانشجویی وزیر علوم همین دوره، تکذیب شد.

آقای ظریفیان گفته بود که "هیچ بهانه‌ای نباید منجر به محروم کردن دانشجویان از ادامه تحصیل شود" و "اگر دانشجویی جرم مشخصی را مرتکب شود، باید براساس مجاری طبیعی خود در قوه قضائیه و کمیته‌های انضباطی بررسی شود."

با این همه ستاره کردن دانشجویان تا پایان دولت محمود احمدی نژاد ادامه داشت.

با شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، حسن روحانی هم برای رفع این مشکل وعده داد و پس از پیروزی در انتخابات با پیشنهاد جعفری میلی منفرد برای تصدی وزارت علوم به مجلس درصدد اجرای وعده های انتخاباتی اش برآمد.

مجلس به آقای میلی منفرد رای اعتماد نداد اما آقای روحانی، جعفر توفیقی، دومین وزیر علوم در کابینه آقای خاتمی را طی حکمی سرپرست وزارت علوم کرد که مطابق قوانین ایران سه ماه می تواند به این شکل به فعالیت خود ادامه دهد.

آقای توفیقی در یکی از اولین اقداماتش به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری در دولت حسن روحانی، اعلام کرد که اگر استاد یا دانشجویی احساس می کند که در هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، حقی از او ضایع شده به وزارت علوم مراجعه و شکایت خود را مطرح کند.

در گفت و گویی که امروز نهم شهریور (۳۱ اوت) روزنامه شرق با آقای توفیقی منتشر کرده او خبر داده که ۶۰ مورد مراجعه کرده اند و ۷۰ مورد دیگر هم از طریق روابط عمومی وزارت علوم در حال پیگیری است.

سرپرست وزارت علوم گفته این شکایت ها "ترکیبی از مطالبات اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان وزارت علوم است."

آقای توفیقی گفته "باید آرامشی که زمینه فعالیت علمی است در دانشگاه ها وجود داشته باشد، در عین حال در دانشگاه فضای باز سیاسی، نشاط سیاسی و فضای تبادل نظر نیز وجود داشته باشد."

او وعده داده که دانشگاه چهار سال بعد [در پایان دولت آقای روحانی] "باید استقلال عمل داشته باشد و بسیار چابک و توانمند و تصمیم ساز و منعطف باشد که بتواند به راحتی تصمیم بگیرد و در عین حال رضایت دانشگاهیان را به همراه داشته باشد."

او گفته که منظور از نشاط دانشجویی هرج و مرج و بی انضباطی نیست و "مقررات موجود تشکل های دانشجویی هم به اندازه کافی قدرت دارد که اجازه دهند دانشجویان در این چارچوب فعالیت کنند."

فضای دانشگاه ها در ایران از ماه های آخر دولت محمد خاتمی علیرغم ابراز نارضایتی مقام های دولتی، رفته رفته بسته شد و با فشار بر تشکلات دانشجویی و محدودیت های پی در پی برای فعالان دانشجویان این وضعیت در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به اوج خود رسید.

مطالب مرتبط