فرمانده سپاه: واکنش‌ به حمله احتمالی آمریکا فراتر از مرزهای سوریه خواهد بود

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، گفته است در صورت حمله نظامی ایالات متحده به سوریه "واکنش‌ها فراتر از مرزهای سوریه خواهد بود."

آقای جعفری گفته "تصور آمریکا از توانایی محدودسازی مداخله ی نظامی در سوریه توهمی بیش نیست."

مقام‌‌های آمریکایی می‌گویند قصد ندارند یک درگیری نظامی وسیع با سوریه را آغاز کنند و تنها می‌خواهند با حملاتی محدود مانع از استفاده مجدد از تسلیحات شیمیایی شوند.

دولت سوریه آمریکا را به جعل شواهد حمله شیمیایی متهم می‌کند و روسیه هم ادعای استفاده حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی را "یاوه‌گویی محض" توصیف کرده است.

فرمانده سپاه پاسداران ایران هشدار داده کشورهایی که در اقدام نظامی علیه سوریه با آمریکا همکاری کنند "دچار بحران‌های زودرس در امنیت ملی خود خواهند شد."

آقای جعفری این اظهارات را در حاشیه جلسه شورای عالی امنیت ملی ایران بیان کرده است.

او گفته "جنگ و ناامنی پدیده هایی سیال و غیر قابل کنترل هستند" و هشدار داده که تشدید بحران سوریه ممکن است برای اسرائیل نیز خطرآفرین شود.

سپاه پاسداران متهم است که در جنگ داخلی سوریه به نیروهای حکومت سوریه یاری می‌رساند. حزب‌الله لبنان، که ایران مهمترین حامی آن است، صراحتا اعلام کرده که در درگیری‌های سوریه حضور مستقیم دارد.

همکاری منطقه‌ای برای حل بحران

مقام‌های ایران در کنار چین و روسیه به شدت با اقدام نظامی علیه سوریه مخالفت می‌کنند و می‌گویند باید راه حلی سیاسی برای پایان بحران یافت.

این در حالی است که عربستان سعودی، قطر و ترکیه موضع سختی علیه حکومت بشار اسد دارند.

علیرضا بیگدلی، سفیر ایران در ترکیه، به خبرگزاری آناتولی گفته، ایران و ترکیه توانایی این را دارند که تمام مسایل منطقه را با کمک همدیگر برطرف کنند. او درباره این که قدرت‌های غربی می‌خواهند بین کشورهای مسلمان اختلاف بیندازند هشدار داده و خواستار همکاری ترکیه با ایران شده است.

آقای بیگدلی گفته مداخله نظامی در سوریه نه تنها راه حل نیست، بلکه به نفع غربی‌ها هم تمام نخواهد شد.

بحران سوریه تاکنون بیش از دو میلیون پناهجوی سوری را به کشورهای همسایه فرستاده است. همچنین حدود چهار میلیون نفر در خود سوریه بی‌خانمان شده‌اند.

شمار قربانیان جنگ داخلی بیش از ١٠٠ هزار نفر برآورد می‌شود که کمتر از نیمی از آنان از میان نیروهای دولتی است.

مطالب مرتبط