بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه دهم شهریور

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش های اصلی خود از تردیدها درباره شروع جنگ نوشته و سخنان هاشمی رفسنجانی را منعکس کرده اند که از مقامات غیرمرتبط خواسته از اظهار نظر درباره مساله حساس سوریه خودداری کنند. ابراز نگرانی از تاثیر گذاری بحران سوریه بر عملکرد دولت حسن روحانی که قصد تصحیح روابط جهانی را دارد، ادامه انتقادها از اقتصاد دوران احمدی نژاد از جمله دیگر گزارش های امروز روزنامه هاست.

Image caption تیتر و گزارش صفحه اول شرق

جشن بزرگداشت ایرج خواننده قدیمی با شرکت محمد رضاشجریان و نوازه سنتی قدیمی در چند روزنامه گزارش اصلی است.

سوریه، بدبیاری دولت روحانی

مازیار خسروی در مقاله ای در شرق نوشته : برای یک دولت میانه‌رو خواستار تنش‌زدایی با جهان، به سختی می‌شد بدشانسی بزرگ‌تر از آنچه هفته گذشته در خاورمیانه رخ داد، تصور کرد. اکنون دولت اعتدال‌گرای ایران که بهبود مناسبات با جهان بیرونی یکی از دستور کارهای اصلی آن به شمار می‌رود، ناخواسته در شرایطی قرار گرفته. درست مثل شرایطی که دولت دوم محمد خاتمی در شهریور سال ۸۰ با آن روبه‌رو شد.

نویسنده با اشاره به رای بالای محمد خاتمی در دومین دور ریاست جمهوری که به نظر می‌رسید موانع پیش‌روی هواداران «تغییر» را اگر نگوییم «برطرف» دست‌کم، «کمرنگ» کرده است. در عرصه خارجی نیز اوضاع در مجموع‌ روبه بهبود بود. می‌شد امیدوار بود که تحولات جهان به سمت و سویی برود که میز مذاکره هرچه بیشتر و بیشتر جایگزین میدان جنگ شود.

مقاله شرق تاکید می کند در آن زمان با حادثه یازده سپتامبر دنیا تغییر کرد و در چنین فضایی البته مجال نفس و زیست سیاسی برای راه‌های میانه و آدم‌های معتدل دم به دم تنگ‌تر می‌شود. دولت وقت و دیپلمات‌های ایرانی در این فضای پر هراس و آتش، تلاش کردند با تردستی، خطر دشمنی را که به پشت دروازه‌های ایران رسیده بود از سر کشور بگذرانند. اما آن حادثه موجب از دست‌رفتن بسیاری فرصت‌ها برای تعامل با جهان شد. گویی تاریخ دوباره در حال تکرار است.

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکاربه سیاست های تبلیغاتی واشنگتتن تاخته و نوشته: جهان غرب به رهبری آمریکا این روزها مشغول تحریک احساساتی است که زمانی برانگیختن آن‌ها را صلاح می‌بینند و زمانی دیگر نه. یک روز باید چشم بر زرادخانه‌های شیمیایی دیوانه ای به نام صدام حسین ببندد و زمانی تنها به گمان استفاده از آنها توسط بشار اسد باید جهانی را به هم ریزد.

نویسنده مقاله با تاکید بر این که قصدش حمایت از بشار اسد نیست تاکید کرده اگر وی از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده باشد، جایی در کنار برادر بعثی اش صدام حسین خواهد داشت-

سرمقاله ابتکار به این جا رسیده که واقعیت رژیم بشار اسد را بگذارید در کنار واقعیتی که این روزها در خیابانهای قاهره و اسکندریه و دیگر شهرهای مصر می‌گذرد. آمریکا در کنار ارتشی ایستاده است که هم رئیس جمهور بر آمده از یک انتخابات را- صرف نظر از انتقاداتی که به شیوه حکومت داری او مطرح است – ساقط و زندانی می‌کند و هم هوادارانش را در خیابان به گلوله می‌بندد.

۱۱ گام برای «ابرقدرت» شدن

Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار نوشته: ما طنزنویسان کشور ایمان داریم که روزی خواهد آمد که دوباره طنز از دوران افول به دوران اوج خود می‌رسد. ما معتقدیم «سکوت» این روزهای اصولگرایان و «منطق» کلام دولتی‌ها دیری نخواهد پایید و باز مسئولان با ما سخنان نغز و نقض خواهند گفت و حرکات جاودان انجام خواهند داد... حالا علی‌الحساب کمی درباره دیپلماسی بین‌المللی سخن بگوییم. سوال این است که چگونه می‌توان «ابرقدرت دنیا» بود؟

در ادامه این ستون چند راه کار برای ابرقدرت پیشنهاد شده، مانند: رل پدر دلسوز و پول‌توجیبی ‌دهنده را بازی کنید. و بعد از مدتی از جنایات هسته‌ای اظهار ناخرسندی کنید و بگویید استفاده از سلاح هسته‌ای کار درستی نیست. چرا کشورها از سلاح هسته‌ای استفاده می‌کنند؟ و چون تنها کشوری که در طول تاریخ از سلاح هسته‌ای استفاده کرده خود شما هستید، بنابراین پاسخی نمی‌دهید تا چالش بین‌المللی به وجود نیاید. زیرا شما صلاح مردم دنیا را می‌خواهید.

طنزنویس بهار راهکار دیگری هم برای ابرقدرت شدن ارایه داده: در التهابات داخلی یک کشور، دوباره سلاح شیمیایی بفروشید. صدایش را هم درنیاورید. منتظر شوید تا از این سلاح‌ها استفاده شود. نسبت به استفاده از این سلاح‌ها ابراز نگرانی کرده و سعی کنید با ایجاد جنگ و کشتن مردم بی‌گناه، صلح جهانی را رقم بزنید. گروه‌های مخالف را دسته‌بندی کنید. از یک گروه سراغ «طلبتان» را بگیرید. یک گروه را دایورت کنید. از یک گروه بپرسید «اصلا کلاهش کو؟» و به یک گروه دیگر حمله رسانه‌ای کنید.

دولت به مردم خبر بد ندهد

سروش صاحب فصول در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی نوشته: ضمن ارج نهادن به این رویکرد دولتمردان که خلاف برخی اسلاف خود، نظرات خود را به صورت صریح و شفاف و صادقانه با جامعه در میان گذاشتند باید با منتقدان این اقدام نیز همراهی کرد چرا که به نظر می‌رسد در این نوع کلام و گفتار دولتمردان، توجه به عنصر شفافیت و صداقت، مسئولان را از عنصر تدبیر در بیان دیدگاه هایشان غافل کرده است، .

نویسنده ابراز عقیده کرده این که وزیران و مقامات دولت جدید به صراحت به مردم می گویند "مردم باید میان مسکن و ارزانی یکی را انتخاب کنند"، یا طرح اینکه "بیش از ۴۰ درصد تورم کشور محصول افزایش پایه پولی آن هم به علت تسهیلات مسکن مهر است" یا بیان این که در گریزی از افزایش قیمت آب و برق نیست" یا واقعی ارزیابی کردن قیمت ۳۰۰۰ تومان برای دلار توسط رئیس کل بانک مرکزی و دفاع ضمنی از بنزین گران‌تر از جمله مواردی هستند که بازتاب‌ها و واکنش‌های فراوانی در میان افکار عمومی به دنبال داشته است.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامیتاکید کرده سخن بر سر این نیست که آیا این نوع تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها، درست است یا غلط، بلکه سؤال این است که با فرض درست بودن این نظرات، آیا زمان بیان این مطالب الآن است؟

دست کاری در آمار دوران احمدی نژاد

لیلا ناطقی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: اگر بخواهیم یکی از خصایص مهم دولت‌های نهم و دهم را به بوته نقد بگذاریم، مساله وارونه کردن آمارها و به تعبیری آمارسازی یکی از عمده‌ترین ویژگی‌های آن است. نگفتن واقعیت‌های آماری یا نبود آمار جامع در ایران طی این سال‌ها باعث شد تا بخش‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی راه خود را به بیراهه بروند چه آنکه نقشه راه به آنها درست داده نشد.

به نظر نویسنده این مقاله بخش صنعت هم به دلیل نداشتن آمار جامع یا در دست داشتن آمارهای وارونه نتوانست در این سال‌ها راه را به درستی بپیماید و کورمال کورمال و براساس حدس و گمان‌های خود بی‌نقشه‌ای واحد مسیر را پیموده است.

Image caption کارتون نشر، احمد عربانی، قانون

به نوشته سرمقاله جهان صنعت: اختلاف آماری بخش صنعت‌ومعدن همانند بخش‌های دیگر در این هشت سال محل چالش و دست‌انداز بخش‌های مختلف بوده است. حاصل آن همان وضعیت فعلی صنعت است که مشاهده می‌کنیم. تولید دیگر رمقی برای تولید ندارد و صنعت به اغما رفته است، خداحافظی صنعت با آمارهای وارونه باید بی‌شک مهم‌ترین اقدام دولت یازدهم در این حوزه و حوزه‌های دیگر باشد.

علا میرمحمدصادقی در مقاله ای در اعتماد نوشته: در ایران به دلیل شرایط تحمیل شده از ناحیه اداره جنگ عراق علیه ایران و همچنین سال‌های تثبیت انقلاب، چرخ‌های کسب‌و‌کار برعکس چرخید و در دهه ۱۹۸۰ دولتی‌سازی گسترده در دستور کار بود. دولتی‌سازی در ایران علاوه بر بخش تولید که با ملی کردن و مصادره کارخانه‌های بخش خصوصی همراه شد، بخش توزیع، تجارت، خدمات، آموزش، امور زیربنایی، امور فرهنگی و اجتماعی را نیز در برگرفت.بدترین اتفاقی که در دهه ۱۳۶۰ رخ داد، پیروزی اندیشه دولتی‌سازی بر تفکرات مبتنی بر حرکت اقتصادی بر پایه آزادی بخش خصوصی بود.

نویسنده فعال در بخش خصوصی و اتاق بازرگانی تاکید کرده که: در هشت سال اخیر با ریاست گروهی کوچک اما نیرومندی (که دولت را در اختیار داشتند) بر خلاف ظاهر، دولتی‌سازی رشد و توسعه در لایه‌های پنهان‌تر ادامه داشت.سدگذاری در مسیر خصوصی‌سازی تمام عیار با ابداع سهام عدالت، توزیع منابع بانکی به بنگاه‌های زودبازده و مسکن مهر و استقرار استانداران در امور پولی و بانکی، قیمت‌گذاری دستوری کالاها و خدمات، به بهانه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، فروش سهام بخش‌های زیربنایی به نهادهای خاص، رهاسازی گفت‌و‌گو با بخش خصوصی، صدور ده‌ها بخشنامه در کمتر از دو سال به وسیله بانک مرکزی سیاهه‌یی از فعالیت‌هایی است که تنها از ذهن دولتی‌سازان برمی‌آید.

سرانجام در مقاله اعتماد آمده: به نظر می‌رسد دولت یازدهم باید ذهن خصوصی داشته باشد تا عمل خصوصی‌سازی به معنای کامل اتفاق بیفتد. خصوصی‌سازی فقط فروش سهام شرکت‌های دولتی آن‌هم با انحصارطلبی‌های ویژه نیست و یک رفتار مدرن است که بازتاب آن در همه زوایای فعالیت‌های اقتصادی باید نمود داشته باشد.

این چه نگاه کردن است؟

آیدین سیارسریع در صفحه طنزانه قانون با اشاره به حرکت نیروی انتظامی در جریان کنسرت سالار عقیلی در نامه ای خطاب به نیروی انتظامی نوشته: یک لحظه گوش کن عزیز من. شما وسط خیابان ون می‌گذاری و بدحجاب‌ها را می‌گذاری داخلش. داخل ون. خب ما این را درک می کنیم. فکر نکن ما خیلی مدرن هستیم. ما که بهت کاری نداریم. اصلا وسط خیابان تانک بگذار و رویش بنویس مبارزه با بدحجابی، کامیون بگذار پشتش بنویس عاقبت بدحجابی، ماسک زامبی بگذار و بدحجاب را بترسان.اصلا ما هیچی نمی گوییم.

در ادامه این طنز آمده: توی این همه سال، خط فقر رسید زیر گلوی مردم، تو با بدحجابی برخورد کردی. خاوری رفت پیش سلین دیون، تو به جای این که با سلن دیون برخورد کنی با بدحجابی برخورد کردی. شبکه‌های ماهواره با پولاریزیشن عمودی و افقی بر سر ما فرود آمد و پول مردم در صداوسیما خرج مسابقات ماست خوری و حمل تخم مرغ روی قاشق با دهان زوج‌های جوان شد، تو با بدحجابی برخورد کردی.در لیبی انقلاب می شد، تو با بدحجابی برخورد می کردی. آخه قربون شکلت برم! خسته نمی‌شی؟

طنزنویس قانون خطاب به نیروی انتظامی نوشته: برای تنوع خودت می گویم، یک دوری بزن، چرخی بزن، جاهای دیگر هم قیمت بگیر. شاید مشکل حل شد. آخرورود خانم‌ها به کنسرت سالار عقیلی با پوششی که مدنظر شما نیست چه ضربه ای به چه چیزی وارد می کند؟ یعنی سالار عقیلی حواسش پرت می شود و به جای دستگاه شور می رود توی دستگاه ماهواره یا دستگاه‌های جاسوسی بیگانه؟

کارتون روز

Image caption رقابت برای شهرداری تهران. کار جمال رحمتی، اعتماد

مطالب مرتبط