وزیر بهداشت ایران: بدهی بیمه‌ها از دلایل مشکل کمبود داروست

Image caption حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران سیستم سلامت را ناکارآمد دانست

وزیر بهداشت ایران بدهی میلیاردی شرکت‌های بیمه به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها را از دلایل مشکل کمبود دارو عنوان کرده و گفته که این مسئله بیمارستان‌ها را با چالش رو به رو کرده است.

حسن قاضی زاده هاشمی، در یک گفت و گوی تلویزیونی گفت که شرکت‌های پخش دارو به دلیل بدهی معوقه بیمارستان‌ها و مراکز فروش دارو از پخش دارو خودداری می‌کنند و از طرفی هم شرکت‌های بیمه ۱۹۰۰ میلیارد تومان به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها بدهکار هستند.

در این مصاحبه که روز شنبه ۹ شهریور، ۳۱ اوت از تلویزیون ایران پخش شد،آقای قاضی زاده هاشمی گفت که مقداری از مشکلات کمبود دارو نیز به واردات مربوط می‌شود که ناشی از تحریم‌هاست و بخشی از آن هم "به تغییر مدیریت‌ها در وزارت بهداشت در دولت دهم و تغییر نرخ ارز" مربوط است.

آقای قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه بیمه‌ها حاضر نشدند افزایش قیمت دارو را قبول کنند، گفت: "بیمه تامین اجتماعی که ۳۵ میلیون دفترچه دست مردم دارد قبول نکرد که هزینه‌های افزایش قیمت‌ها را قبول کند و به این دلیل فشار به مردم وارد شده است."

مساله کمبود و گرانی دارو، به ویژه داروهای بیمارانی نظیر سرطان در یک سال گذشته مشکلات زیادی را برای بیماران و خانواده‌های آنها ایجاد کرده است. با وجودی‌که دارو در فهرست تحریم‌ها قرار ندارد اما تحریم بانکی و افزایش بیسابقه قیمت ارز در یک سال گذشته از دلایل این مساله بوده است.

از سوی دیگر انتشار اخباری مربوط به انباشت مقدار زیادی دارو در گمرک ایران و عدم تخصیص ارز انتقادهایی را درباره عدم مدیریت صحیح در زمینه واردات و کنترل بازار دارو مطرح کرده است.

وزیر بهداشت دولت می گوید که تا دو هفته آینده قیمت داروها به سال ۱۳۹۱ باز می‌گردد.

او در بخشی از صحبت‌هایش سهم سرانه سلامت در ایران را کمتر از ۵ دلار دانست و با ناعادلانه خواندن سیستم بیمه درمانی در ایران گفت: "اکنون دفترچه‌های بیمه ارزش چندانی ندارند."

آقای قاضی زاده هاشمی با انتقاد از عدم تخصیص پول هدفمندی یارانه‌ها به بخش سلامت گفت: "اگر در برنامه هدفمندی یارانه‌ها به جای پول دادن به مردم، این اعتبار در سلامت صرف می‌شد، نه تورم موجود را داشتیم و نه بی‌پناهی در سلامت را شاهد بودیم."

عدم استقبال از داروهای ساخت ایران

Image caption پیش‌تر فرمانده پلیس تهران بزرگ از کشف داروهایی تقلبی که به سفارش وزارت بهداشت وارد شده‌اندخبر داد

وزیر بهداشت ایران همچنین گفت که در دولت دهم داروهای زیادی در داخل ایران تولید شده است اما از طرف جامعه پزشکی از این داروها استقبال نشده است.

او درباره تولید دارو در ایران گفت که ۹۵ درصد اقلام دارویی در ایران تولید می‌شود اما ۵ درصد باقیمانده شامل مواد اولیه ۷ هزار قلم داروست که برای تولیدات داخلی مورد نیاز است و برای تولید مواد اولیه "راه طولانی باقیمانده است."

آقای قاضی زاده هاشمی بخشی از اخبار مربوط به داروهای بدون کیفیت را رقابت شرکت‌های وارد کننده و "صحنه سازی رسانه‌ای" دانست اما تاکید کرد که در فرصتی که عهده دار وزارت بهداشت بوده است امکان بررسی دقیق این مساله را نداشته است.

دو روز پیش از پخش این مصاحبه سرتیپ حسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ از کشف و ضبط یک میلیون داروی تقلبی و قاچاق و دستگیری ۸۰ نفر از توزیع کنندگان داروهای تقلبی خبر داد.

او گفت که بخشی از این داروهای تقلبی که به درخواست جمهوری اسلامی تولید شده اند و در داروخانه‌های مجاز کشور هم وجود دارند و "عمدتا از کشورهایی وارد ایران می‌شوند که از مواد غیراستاندارد و تقلبی در داروهای خودشان استفاده می‌کنند."

به گفته این مقام انتظامی بخشی از داروهای جمع‌آوری شده، داروهای تقلبی تولید داخل ایران است که "عمدتا تاریخ گذشته و با لیبل‌های تقلبی توسط توزیع کنندگان غیر قانونی" توزیع شده است.

انتشار اخباری مبنی بر داروهای تقلبی یا داروهایی با کیفیت پایین که از کشورهای مانند چین وارد ایران شده است، نگرانی‌هایی را در میان مصرف کنندگان ایجاد کرده و در پی انتشار این اخبار پلیس ایران طرح "جمع‌آوری تولیدکنندگان داروهای تقلبی و قاچاق در سه ناحیه ناصر خسرو، محدوده داروخانه ۱۳ آبان و منطقه جنوب تهران" را آغاز کرده است.

مطالب مرتبط