یک مقام وزارت خارجه سوئیس وارد تهران شد

Image caption به دنبال قطع روابط ایران و آمریکا، سوئیس حافظ منافع ایالات متحده آمریکا در ایران شد

یک مقام وزارت امور خارجه سوئیس، کشور حافظ منافع آمریکا در ایران، به تهران سفر کرده و با مقام های وزارت امور خارجه ایران دیدار کرده است.

این یکی از نخستین دیدارهای مقام های اروپایی از ایران پس از روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور جدید این کشور است.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، ولفگانگ آمادنوس برولهارت، مدیر کل خاورمیانه وزارت امور خارجه سوئیس در راس هیاتی و به منظور گفت و گو و رایزنی با مقامات ایران به این کشور سفر کرده است.

ابراز امیداوری ایران و سوئیس برای گسترش همکاری‌ها

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری می گوید مدیرکل وزارت خارجه سوئیس در امور خاورمیانه در نخستین روز اقامت خود در تهران با معاون وزارت امور خارجه ایران در امور اروپا و آمریکا دیدار کرده است.

بر اساس گزارش ها از ایران در این دیدارها دو کشور ابراز امیدواری کردند از ظرفیت ها، فرصت ها و فضای به وجود آمده برای گسترش همکاری‌ها در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی بهره برداری کنند.

در دیدار دو مقام وزارت خارجه سوئیس و وزارت خارجه ایران تحولات منطقه بررسی شده است.

سوئیس به عنوان کشور حافظ منافع آمریکا در ایران روابط دوستانه ای با جمهوری اسلامی ایران دارد و دو کشور در سال های پیش روابط اقتصادی نسبتا وسیعی با هم داشته اند.

در نبود رابطه سیاسی میان ایران و آمریکا، سفارت سوئیس در تهران یکی از اصلی ترین راه های ارتباط مقام های ایران و آمریکا بوده است.

در تازه ترین نمونه، هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده بود که کشورش آذرماه سال پیش، از طریق سفارت سوئیس طی یادداشت رسمی به آمریکا اطلاع داده بود که "سلاح شیمیایی از نوع گاز سارین و به صورت دست‌ساز در حال انتقال به سوریه است."

این موضوع هرچند از سوی دولت پیشین ایران انجام شده بود اما در گرماگرم اظهارات شدیداللحن مقام های آمریکایی علیه دولت سوریه و آنچه که استفاده این کشور از گاز سارین علیه شهروندان اش می خوانند، عنوان شد.

زمزمه تلاش برای بهبود روابط ایران و آمریکا از زمان آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی، بار دیگر آغاز شده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نوروز سال جاری در سخنرانی خود در شهر مشهد در شمال شرقی ایران گفته بود که به مذاکره با آمریکا خوشبین نیست اما در صورت لزوم مخالفتی هم با آن ندارد.

هفته گذشته، جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد که یک دیپلمات برجسته آمریکایی است، در تهران با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده بود.

آقای فلتمن در سال های اخیر مدتی معاون وزیر خارجه آمریکا و زمانی هم سفیر کشورش در لبنان بوده اما وزیر امور خارجه ایران پس از این دیدار به رسانه ها گفت که سفر معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل، صرفا در چارچوب ماموریت بین المللی او و درباره بحران خاورمیانه به خصوص سوریه بوده و ارتباطی با مسائل دو جانبه ایران و آمریکا نداشته است.

دفتر اطلاع رسانی سازمان ملل در تهران پس از دیدار آقای فلتمن با مقام های ایرانی اعلام کرد که بر اساس خواسته میزبان او، درباره مسائل دیگر هم صحبت شده است.

مطالب مرتبط