علیرضا زاکانی: احمدی‌نژاد گفت بیا مجلس خبرگان را عوض کنیم

Image caption آقای زاکانی پیشتر از حامیان سرسخت محمود احمدی‌نژاد بود

علیرضا زاکانی، نماینده مجلس، گفته است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران، در سال ۸۵ از او خواسته برای تغییر ترکیب مجلس خبرگان رهبری همکاری کند.

آقای زاکانی گفته: "خرداد ۸۵ احمدی نژاد به من گفت بیا داخل دولت و با ما کارهای سیاسی انجام بده، دست به دست هم دهیم و خبرگان رهبری را عوض کنیم و پیرمردها را برده و به جای آن جوانان را بیاوریم."

او گفته که پیشنهاد آقای احمدی‌نژاد را نپذیرفته است و اضافه کرده: "رئیس جمهور بعد از هفت هشت ماه خدمت چه کارش با خبرگان رهبری است؟"

آقای زاکانی این صحبت‌ها را در دانشگاه تربیت مدرس و در جلسه "اتحادیه انجمن‌ اسلامی دانشجویان مستقل" بیان کرده است. بنا بود آقای احمدی‌نژاد نیز در این نشست حضور پیدا کند، که البته حضور او لغو شد.

مجلس خبرگان، که بنا است بر عملکرد رهبر ایران نظارت کند، در سال‌های اخیر شاهد شکل‌گیری جریانی از هواداران محمدتقی مصباح یزدی، روحانی تندروی حامی جبهه پایداری، بوده است.

البته آقای مصباح‌یزدی نتوانسته به ریاست مجلس خبرگان برسد. هرچند ریاست این نهاد از اکبر هاشمی رفسنجانی به محمدرضا مهدوی کنی رسیده است.

علیرضا زاکانی، دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و مدیرمسئول هفته‌نامه راست‌گرای پنجره در آغاز کار محمود احمدی‌نژاد یکی از حامیان سرسخت وی به شمار می‌رفت. اما بعدتر و پس از اختلاف آقای احمدی‌نژاد با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به منتقدان آقای احمدی‌نژاد پیوست.

آقای زاکانی در انتخابات گذشته ریاست جمهوری برای نامزدی انتخابات ثبت نام کرده بود که در نهایت به نفع سعید جلیلی، نامزد جبهه پایداری، از تشکل‌های راست تندرو، از کاندیداتوری انصراف داد.

بسیاری از محافظه‌کاران ایران در اواخر دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و پس از پایان آن به انتقادهای شدید از آقای احمدی‌نژاد پرداختند. آنان آقای احمدی‌نژاد را متهم می‌کنند که قصد داشته برخلاف نظر رهبر ایران پایه‌های قدرت خود و هوادارانش را در ساختار جمهوری اسلامی محکم کند.

مطالب مرتبط