بررسی روزنامه‌های صبح سه‌شنبه تهران - ۱۲ شهریور

روزنامه‌های امروز صبح تهران در گزارش‌های اصلی خود ضمن انتشار خبرهایی پیرامون وضعیت سوریه و احتمال حمله نظامی آمریکا به آن جا از احتمال سرایت این آتش به ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

انتخاب شهردار تهران که امروز در شورای شهر جدید صورت می‌گیرد، موضوع گزارش‌های متعددی در روزنامه‌های امروز است و در عین حال فاش شدن تخلف‌های مالی دولت احمدی نژاد در آخرین روزهای کار و اعتراض تندروها به تحولات در وزارت علوم از دیگر مطالب مهم این روزنامه‌هاست.

سوریه و ایران و جنگ

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

علیرضا شاکر در گزارش اصلی قانون با اشاره به این که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری حسن روحانی‌، با این ادعا که ایران را به سمت آشتی ملی و صلح منطقه‌ای و جهانی هدایت خواهد کرد ، توانست آرای بیش از نیمی ‌از رای دهندگان را کسب کند نوشته در این مدت کوتاه دولت هر اندازه در عرصه داخلی توانسته پیشرو باشد و بخش‌های قابل توجهی از دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا را جذب کرده، در عرصه بین المللی با مانع مواجه شده است.

گزارشگر این روزنامه، تاکید کرده مانع تراشی‌ها از جانب آن هاست که بر طبل جنگ در سوریه می‌نوازند و نمی‌خواهند دنیا حضور رئیس جمهوری منطقی یا حداقل آشنا به مناسبات جهانی در تهران را حس کند. آنها نمی‌خواهند این سخن وزیر خارجه ایران را بشنوند که اشتباهات بزرگ حاکمیت سوریه زمینه سوءاستفاده را فراهم کرد. یا سخنان هاشمی‌رفسنجانی که با وجود محکومیت هر حمله‌ای به سوریه دولت اسد را نیز مورد عتاب قرار می‌دهد.

در گزارش قانون آمده وقتی برخی فرماندهان نظامی‌ایران درباره واکنش احتمالی ایران به حمله احتمالی سخنانی می‌گویند بس آتشین، این هاشمی‌رفسنجانی است که وارد گود شده و هشدار می‌دهد که کسی در مواضع رسمی‌ و حوزه سیاست خارجی دخالت نکند. هاشمی‌رفسنجانی که رفاقتی دیرین با امیر عربستان دارد می‌توانست زمینه‌ساز تفاهم منطقه‌ای درباره سوریه شود. اما ظاهرا انعطاف ایران برای افراطیونی که منافع ایشان در جنگ و نزاع است خوشایند نیست.

عبدالرحمن حسنی‌فر هم در سرمقاله مردم سالاری نوشته در حال حاضر که سوریه در معرض جنگ عظیم‌تری است و طرف‌های خارجی مقابل نظام اسد، خود قرار است به عرصه کارزار بیایند موضوعی مهم این است که استراتژی جمهوری اسلامی ایران چه خواهد بود؟

نویسنده بعد از اشاره به چند راه حل برای مشکل جنگ نوشته جنگ و گسترش آن ممکن است پای ایران را به موضوع باز کند که به نظرم به هیچ وجه نباید ایران به عنوان یکی از طرف‌های درگیر تعبیر شود و این راهی است که ممکن است روسیه برود ولی ایران نباید برود.

تکرار تجربه خرداد این بار در بهشت

عنوان اصلی بسیاری از روزنامه‌های امروز انتخاباتی است که امروز در شورای شهر تهران برگزار می‌شود و حاصل آن تعیین شهردار تهران است برای چهار سال. روزنامه‌های مختلف با چاپ عکس هایی از قالیباف و محسن هاشمی تنها رقیب وی، گزارش‌های خود را در صفحات اول منعکس کرده‌اند.

شهاب‌الدین طباطبایی در مقاله‌ای در شرق نوشته باز هم بوی تدبیر می‌آید. هنوز سه ماه از انتخابات ریاست‌جمهوری نگذشته، مدل انتخاباتی مجموعه نیروهای اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا در اندازه‌ای دیگر در حال تکرار است.

نویسنده این مقاله ابراز عقیده کرده: به همان اندازه پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخاب شهردار جدید تهران هم پدیده‌ای خوشایند و امیدوار‌کننده به حساب می‌آید. کمتر از سه ماه پیش، مردم نشان دادند که تغییر می‌خواهند، اصلاح‌طلبان و نیروهای معتدل هم با مدیریت و اجماع خود با خواست مردم همراهی کردند، ۲۴خرداد هم که رسید مردم کار را تمام کردند.

به نوشته امیدوارانه شرق: حالا در حوزه شهری تجربه همان مدیریت و اجماع تا اینجای کار پیش رفته است.

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با عنوان هذیان نوشته: همین‌طوری دست‌هام توی جیبم بود و داشتم راهم را می‌کشیدم و می‌رفتم که یهو زد. ما را می‌گویی واقعا نفهمیدم از کجا خوردم.

از زانو شَل شدم. پای راستم شُل شد. تلوتلوخوران و پا‌کشان راهم را کشیده بودم و می‌رفتم. که صدای دلاوری را از پشت شنیدم: چرا تلوتلو می‌خوری؟ هان؟

گفتم: زده.

گفت: زده یا خوردی؟ اون هم تو روز روشن؟

گفتم: اون زده، من خوردم.

گفت: ئه؟ حالا اون چی زده؟ تو چی خوردی؟ اصلا اون یکی کو؟ بیا بریم امشب ‌رو باهاس مهمون ما باشی.

طنزنویس شرق افزوده: نیم‌ساعت طول کشید بگویم نمی‌دانم کی زده، و نمی‌دانم از کجا خوردم. به هر حال به راهم ادامه دادم. رسیدم به میدان آرژانتین. همین‌طور زانوم شَل، خودم شُل. ماشین شهرداری از دور پیدا شد. به من که رسیدند دوتا پریدند پایین، من را جارو زدند تا افتادم تو جوب. بعد یکی‌شان گفت: معتاد بدبخت.

من گفتم: من معتاد نیستم. شما باعث شدید من بیفتم تو جوب. ولی چرا؟

گفت: اگه تو جوب نیفتی که نمی‌تونیم جمعت کنیم.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

نیم‌ساعت طول کشید بگویم شهرداری خدمات شایان‌توجهی داشته و به شرط اینکه دیگر آسیب‌اجتماعی نباشم ولم کردند.

تحولات در محیط‌های دانشگاهی

در حالی که اخبار مختلفی از استقبال دانشگاهیان از برکناری حجت الاسلام شریعتی از ریاست دانشگاه علامه طباطبایی در روزنامه‌های مختلف منعکس شده است، اعتماد مصاحبه‌ای با دکتر حسین سلیمی انجام داده و رییس جدید این دانشگاه بدون انتقادی از رییس پیشین اظهار داشته که لزومی برای تغییر تمامی تصمیمات گذشته نمی‌بیند و در پی بازگرداندن آرامش به این محیط علمی است.

در این میان کیهان تنها روزنامه‌ای است که دولت را متهم کرده که به جای کلید که از آن گفته بود حالا با بولدوزر آمده و مشغول قلع و قمع هستند.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز این روزنامه برای چندمین بار به دکتر توفیقی سرپرست وزارت علوم انتقاد کرده و انتصاب وی توسط رییس جمهور را غیرقابل توجیه دانسته و در عین حال رییس دانشگاهی را که مدیریتش با شکایت‌های بسیار استادان و دانشجویان روبرو بود یک شخصیت عملی برجسته به حساب آورده و پرسیده عزل وی با چه انگیزه‌ای صورت پذیرفته است؟

صادق زیباکلام یکی از چند استاد دانشگاهی است که در روزنامه‌های امروز از تصمیم وزارت علوم دفاع کرده و در پاسخ کسانی که از تغییر و تحولات جدید وزارت علوم شکایت دارند در مقاله‌ای در بهار نوشته در چهار سالی که گذشت یک‌بار مسئولان محترم شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم یا روسای دانشگاه‌هایی که همچون دانشگاه علامه استادان دگراندیش را قلع و قمع و فعالان جنبش دانشجویی را از دانشگاه اخراج کرده بودند، حاضر نشدند کلامی درباره تسویه‌ها صحبت کنند.

در زمانی که به نوشته این استاد دانشگاه همه صحبت‌ها درباره برنامه‌های اسلامی کردن دروس انسانی، ایجاد فضای اسلامی و معنوی در دانشگاه، بومی‌سازی علمی، جدا کردن دانشجویان دختر و پسر و از این دست مسائل بود. نه اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، نه وزارت علوم و نه روسای دانشگاه‌های قلع‌وقمع کننده، هرگز نگفتند که چه تعداد دانشجو اخراج، چه تعداد دانشجو را ستاره‌دار، چه تعداد استاد را بازنشسته اجباری، چه تعداد استاد را اخراج یا ممنوع‌التدریس کرده‌اند، چگونه جلوی ورود دانشجویان دختر را به ده‌ها رشته تحصیلی گرفته‌اند، چگونه تشکل‌های مستقل دانشجویی را منحل کرده و چگونه هر که را خواستند به‌عنوان استاد‌معرفی کردند.

نویسنده مقاله بهار در نهایت افزوده: از همه این‌ها غم‌انگیز‌تر عملکرد مجلس و کمیسیون آموزش عالی آن است. هر دو مجلس هشتم و نهم اصلا کاری نداشتند که وزارت علوم دولت احمدی‌نژاد و روسای دانشگاهی همچون شریعتی چه به روز دانشگاه‌ها آورده‌اند و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ظاهرا هنوز متوجه نشده که اگر موکلینش موافق با سیاست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم در چهار سال گذشته می‌بودند، علی‌القاعده به آقای روحانی رای نمی‌دادند.

چه خبره

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: با پیگیری دل‌آزار و دولت سابق ناشاد‌کنِ دولت جدید بالاخره آن چه نباید بشود‌، شد و با اندوه فراوان ۱۶ میلیارد تومان ناقابلی که پاک‌ترین و پاکدست‌ترین دولت تاریخ ایران در آخرین روز کاری‌اش از حساب ریاست جمهوری برای دانشگاه خودشان برداشته بودند، به حساب ریاست جمهوری برگشت. به این ترتیب‌، با کمال تاسف و تاثر فراوان مخالفان و دشمنان پاک‌ترین دولت تاریخ‌، نگذاشتند که این اقدام فرهنگی دولتمردان قبلی برای تاسیس دانشگاه احمدی‌نژاد به ثمر بنشیند.

نویسنده به طعنه افزوده: و حالا لابد وظیفه مردم سنگین‌تر شده و باید هر چه سریع‌تر پول‌های‌شان را بردارند و ببرند‌، بریزند در حسابی که احمدی‌نژاد در آخرین مصاحبه تلویزیونی‌اش از صداو‌سیما به همه اعلام کرد تا ۱۶ میلیارد ناقابل تکمیل شود! واقعا شرمنده دولتمردان سابق شدیم که زمانی ادعا می‌کردند که لیست مفسدان اقتصادی در جیبشان است ولی لیست از جیبشان بیرون نیامد اما حالا ۱۶ میلیارد را از حساب‌شان بیرون کشانده‌اند !

در پایان این طنزنوشته آمده: هنوز یک ماه نشده که پاک‌ترین و پاکدست‌ترین دولت تاریخ‌، دولت را تحویل داده است که چنین رفتاری با آنها می‌شود‌ ۱۶ میلیارد را که گرفتند‌، دو تا ساختمان را هم که می‌خواهند بگیرند‌، بعدش هم ...داستان ادامه پیدا می‌کند. واقعا چرا دولتمردان جدید این همه دولتمردان پاک‌ترین دولت تاریخ ایران را اذیت می‌کنند؟!

آیا فنر تورم می‌شکند

غلامرضا کیامهر با اشاره به آماری که درباره تورم فصل آخر دولت احمدی نژاد منتشر شده در سرمقاله جهان صنعت نوشته به اعتقاد همه اقتصاددانان، وجود درصد اندکی نرخ تورم در شرایط رونق اقتصادی که شاخص نرخ رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی روند رو به رشد دارد، امری پذیرفتنی است اما آیا در شرایطی که اقتصاد کشور ما یک دوره طولانی رکود تورمی را طی می‌کند و بدترین وضعیت در اقتصاد هر کشور است، می‌توان اجازه داد که نرخ تورم بی‌محابا افزایش پیدا کند و کیان اقتصاد در هم بریزد.

به نظر نویسنده این مقاله: صاحبنظران اقتصادی پرحجم و پرهزینه بودن دولت و کسر بودجه‌های متوالی دولت نهم و دهم را از عوامل اصلی روند صعودی نرخ تورم می‌دانند و پیشنهاد می‌کنند دولت برای برون‌رفت از این وضعیت به اصطلاح باید خود را بتکاند‌، اما دولت قبلی با هزینه سازی‌ها و استخدام نیم میلیون نفر کوشیده تا دست دولت جدید یازدهم را در پوست گردو می‌گذارد. آیا با چنین طرز تفکری در میان اعضای یک دولت که هشت سال سکاندار اداره امور کشور بود، می‌توان انتظار کاهش کسر بودجه و کاهش نرخ تورم را داشت.

نویسنده سرمقاله جهان صنعت در عین حال تاکید کرده در حال حاضر که دولتی که در تار گرفتاری‌های تنیده شده توسط دولت قبلی دست و پا می‌زند و دنبال راه نجات از این گرفتاری‌ها می‌گردد، نمی‌توان انتظار داشت که نرخ تورم یک شبه کاهش پیدا کند اما اگر سیستم اقتصادی دولت که حالا تصویر روشن‌تر و امید‌بخش‌تری پیدا کرده است‌ از همین حالا اندیشه کوچک‌سازی حجم دولت و کاهش هزینه‌های آن را کلید نزنند. این خطر وجود دارد که با گذشت زمان و عمیق‌تر شده جراحات اقتصادی کار دشوارتر شود.

کارتون روز

Image caption کارتون آروین، شرق

مطالب مرتبط