احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران شد

حق نشر عکس masjedjamei.ir

اعضای شورای شهر جدید تهران در اولین روز دوره کاری خود، احمد مسجدجامعی، از چهره‌های اصلاح‌طلب نزدیک به محمد خاتمی را به عنوان رئیس شورای شهر انتخاب کرده‌اند.

رای گیری درباره رئیس شورای شهر تهران لحظاتی پس از سوگند اعضای شورای شهر و انتخاب هیات رئیسه سنی انجام شد و آقای مسجدجامعی با ۱۶ رای از ۳۱ رای به عنوان رئیس چهارمین دوره شورای شهر تهران انتخاب شد.

در جریان رای گیری امروز، مرتضی طلایی، از چهره های نزدیک به محمدباقر قالیباف شهردار تهران که در زمان فرماندهی او در نیروی انتظامی، فرمانده پلیس تهران بود، نایب رئیس شورای شهر شد.

اعضای چهارمین دوره شورای شهر تهران، ترکیبی از چهره های اصولگرا و اصلاح طلب هستند.

بازگشت اصلاح طلبان به ریاست شورای پایتخت

انتخاب آقای مسجدجامعی، بازگشت اصلاح طلبان به ریاست شورای پایتخت ایران است که در دومین و سومین دوره انتخابات شورای شهر موفق به کسب اکثریت کرسی های تهران نشده بودند.

احمد مسجدجامعی ۵۷ ساله، پس از دو دوره ریاست مهدی چمران، سیاستمدار اصولگرا، رئیس شورای شهر تهران شده است که در جریان رای گیری امروز با اختلاف یک رای کمتر از احمد مسجدجامعی، از ریاست مجدد بر شورای شهر تهران بازماند.

در دوره اول ریاست آقای چمران، محمود احمدی نژاد به عنوان شهردار انتخاب شد و پس از دو سال با شرکت در رقابت های انتخاباتی، رئیس جمهور ایران شد.

احمد مسجدجامعی در جریان انتخابات شورای های شهر و روستا که ۲۴ خرداد امسال همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، برای دومین بار به شورای شهرتهران راه یافت.

آقای مسجدجامعی در این انتخابات با کسب ۲۸۱ هزار و ۵۴۸ رای، بعد از مهدی چمران و علیرضا دبیر، دارنده سومین رای در تهران شد.

رئیس جدید شورای شهر تهران از چهره های سیاسی طیف اصلاح طلب محسوب می شود. آقای مسجدجامعی در دولت اول محمد خاتمی و پس از استعفای عطالله مهاجرانی، با رای اعتماد مجلس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

حق نشر عکس masjedjamei.ir
Image caption از راست محمد خاتمی، حسن خمینی و احمد مسجدجامعی

آقای مسجدجامعی پس از پایان ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس هیات مدیره بنیاد باران شد که یک موسسه غیردولتی متشکل از برخی از وزیران و افراد دولت او بود.

او در سال های اخیر آقای خاتمی را در دیدارهایش با چهره‌های فرهنگی همراهی می کند. آقای خاتمی پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد کرده بود که آقای مسجدجامعی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی شود، اما بعدا پیشنهاد خود را پس گرفت.

چهارمین دوره شورای شهر تهران قرار است در روزهای آینده، شهردار تهران را انتخاب کند. اعضای شورا، در روزهای گذشته به طور غیررسمی سرگرم بررسی برنامه داوطلبان شهرداری تهران بوده اند.

برخی از رسانه های ایران گزارش داده اند که محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی و مدیرعامل پیشین شرکت مترو، گزینه احتمالی اصلاح طلبان برای شهرداری تهران است.

شهردار فعلی تهران، محمدباقر قالیباف است که در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال جاری نتوانست به پیروزی برسد.