ایران از 'درخواست وزیر خارجه بریتانیا برای دیدار با روحانی' خبر داد

رسانه های ایران از قول محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از درخواست وزیر خارجه بریتانیا برای دیدار با حسن روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خبر داده‌اند اما دیوید کمرون، نخست وزیر بریتانیا، در جلسه امروز پارلمان این کشور گفت این دیدار قرار است بین وزرای خارجه دو کشور انجام شود.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای ظریف روز چهارشنبه ۱۳ شهریور (چهارم سپتامبر) پس از جلسه هیئت دولت ایران گفت که ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا برای دیدار با حسن روحانی، درخواست کرده است.

بر اساس این گزارش آقای ظریف گفته "ما آمادگی داریم در قالب احترام متقابل و منافع مشترک دیدار کنیم و باید دید از دیدار چه حاصل خواهد شد."

حسن روحانی قرار است برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کند.

وزیر امور خارجه بریتانیا پس از پیروزی آقای روحانی در گفت و گوی تلفنی با علی اکبر صالحی وزیر خارجه وقت ایران از بهبود "گام به گام" روابط با ایران استقبال کرد و گفت که آماده دیدار با همتای ایرانی خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل است.

پس از آن دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم با ارسال نامه ای برای آقای روحانی از پیروزی او در انتخابات و بهبود "گام به گام" روابط استقبال کرد.

آقای کامرون امروز در جریان نشست هفتگی پارلمان بریتانیا با نخست وزیر، درباره روابط با ایران مورد پرسش سه نماینده از جمله جک استرا وزیر امور خارجه سابق و اد میلیبند، رهبر حزب کارگر در مجلس قرار گرفت.

آقای کامرون در این جلسه گفت که پس از پیروزی آقای روحانی در انتخابات طی نامه ای به او تبریک گفته و درخواست بهبودی روابط را مطرح کرده اما گفت که

در ارتباط با بحران سوریه و روابط ایران، آقای کامرون گفته که ایران با مواضعش در ارتباط با سوریه "کلید جادویی" حل بحران این کشور نیست.

نخست وزیر بریتانیا به حادثه حمله به اماکن دیپلماتیک کشورش در تهران و خسارات های وارده به آن در پاییز ۱۳۹۰ اشاره کرده و گفته که ایران برای بهبود روابط دو کشور باید اقدامی انجام دهد.

به دنبال حمله به سفارت و اقامتگاه کارکنان بریتانیا در تهران، این کشور کلیه کارکنان خود از ایران را خارج کرد و دستور به خروج دیپلمات های ایرانی از بریتانیا داد. چندی پیش از این واقعه، مجلس ایران به دلیل تحریم بانک مرکزی اش از سوی بریتانیا طرح کاهش روابط از سفیر به سطح کاردار را تصوب کرده بود.

در حال سفارتخانه هر دو کشور در پایتخت ها تعطیل است و روابط ایران و بریتانیا در پایین ترین سطح پیش از قطع کامل قرار دارد.

مطالب مرتبط