مجلس ایران رئیس دیوان محاسبات را انتخاب کرد

Image caption رئیس جدید دیوان محاسبات می‌گوید تخلفات دستگاه‌ها زیاد است اما تخلفات عمدی و مهم کم است

مجلس ایران روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور، امین‌حسین رحیمی، دادستان پیشین دیوان محاسبات کشور را به عنوان رئیس جدید این دیوان انتخاب کرد.

آقای رحیمی جایگزین عبدالرضا رحمانی فضلی می‌شود که در کابینه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به عنوان وزیر کشور برگزیده شده است.

بر اساس قانون دیوان محاسبات، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، رئیس این دیوان را انتخاب و به نمایندگان مجلس معرفی می‌کند.

امین‌حسین رحیمی که بعد از پایان ریاست رحمانی فضلی، به عنوان قائم مقام دیوان محاسبات معرفی شده بود، توانست از مجموع ۱۹۰ رای نمایندگان مجلس ۱۷۹ رای به دست آورد.

آقای رحیمی نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بوده و به گفته خودش ۲۷ سال سابقه کار در قوه قضاییه ایران را دارد.

به نوشته وب‌سایت دیوان محاسبات، آقای رحیمی ۴۵ سال دارد و مدرک کارشناسی ارشد حقوق عمومی را از دانشگاه تهران گرفته است.

او که پیش از این، حدود یک سال و نیم دادستان دیوان محاسبات کشور بوده، درباره میزان تخلفات دستگاه‌های اجرایی به نمایندگان مجلس ایران گفت: "با وجود این‌ که تخلفات رخ داده از لحاظ تعداد بسیار زیاد است، اما تخلفات عمدی و مهم کم است."

آقای رحیمی دلیل 'زیاد بودن تخلفات' دستگاه‌های اجرایی در ایران را آموزش ندیدن مدیران این دستگاه‌ها دانست و گفت: "وقتی از آنها در مورد دلیل تخلفشان سوال پرسیدیم اذعان می‌کردند که نمی‌دانستند کار انجام شده تخلف است."

او 'عدم کنترل داخلی دستگاه‌ها' بر عملکرد آنها را عامل دیگری برای بروز تخلف‌ها دانست و گفت اگر سازمان‌ها مراجع کنترل‌کننده داخلی داشته باشند، "خیلی از تخلفات کوچک به جرمی بزرگ تبدیل نمی‌شود."

دیوان محاسبات کشور، مؤسسه‌ای دولتی است که زیر نظر مجلس ایران عمل می‌کند و وظیفه نظارت بر همه فرآیندهای مالی کشور را بر عهده دارد.

این دیوان به تمام حساب‌های وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی و دستگاه‌هایی که از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند، رسیدگی می‌کند تا مطمئن شود هزینه سازمان‌ها از اعتبار درنظرگرفته شده برای آنها تجاوز نکرده است.

مطالب مرتبط