بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران - ۱۳ شهریور

جوان

روزنامه های امروز صبح تهران ضمن ادامه گزارش ها درباره سوریه، به مسایل داخلی و از جمله پایان تسلط ده ساله اصولگرایان بر شورای شهر تهران اهمیت داده و از احتمال رسیدگی به تخلف های مالی احمدی نژاد در آخرین روزهای دولت گذشته نوشته اند.

ادامه حمله تندروها و اصولگرایان ناراضی از نتایج انتخابات ریاست جمهوری و انتصاب های رییس جمهور تازه، از جمله مطالبی است که با اعتراض میانه روها روبرو شده اما تیتر اصلی چندین روزنامه امروز گفته مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان است که به انتخاب عضوی از این مجلس اشاره کرده و گفته به آقای روحانی تبریک مشروط می گوییم.

سوریه

دو روز بعد از فروکش کردن تب حمله نظامی آمریکا به سوریه، روزنامه های اصولگرا امروز نیز به تهدید آمریکا و هم پیمانانش برای پرهیز از حمله به سوریه ادامه داده اند. اما نشریات مستبق و اصلاح طلب از دیدگاه بشر دوستانه به انتقاد از کسانی برخاسته اند که بر طبل جنگ می کوبند.

حمید هوشنگی دربهار نوشته: غرب می‌خواهد، همان‌گونه که برای حمله به عراق دروغ بافت و از وجود سلاح‌های تخریب جمعی عراق افسانه ساخت و چند سال بعد خود ناگزیر شد اعتراف کند این مدعا از پایه دروغ بوده است، اینک نیز به بهانه دفاع از مردم سوریه، در حملات شیمیایی در شرق دمشق که معلوم نیست چه جنایتکاری آن را انجام داده است، با موشک و هواپیما به سوریه ویران شده از جنگ داخلی حمله کند و با سناریویی به دقت طراحی شده یک حلقه دیگر از سلطه خود بر خاورمیانه را محکم کند.

به نظر نویسنده مقاله بهار: برای غرب مهم است که این منطقه استراتژیک که بخش عمده ذخایر نفتی جهان را در خود جا داده است به کنترل کامل غرب درآید. ثروت بسیار این منطقه، با ایجاد هر از چند گاه جنگی ویرانگر، خرج خرید صد‌ها‌میلیاردی اسلحه غربی شود، تولیدات تسلیحاتی غرب عملا آزمایش شوند و درنهایت یکی از آخرین پایگاه‌های نفوذ مسکو نیز تصرف شود و اقتصاد چین محتاج به نفت خاورمیانه به نوعی، عملا تحت مدیریت غرب در‌آید.

انتخابات در تهران

ٰعلیرضا دبیر عضو شورای شهر تهران که از هواداران شهردار فعلی است در مقاله ای درتهران امروز نوشته شورای شهر تهران دیروز روزی را تجربه کرد که در هر نظام مردمسالار باید و باید که بارها تجربه و فهم شود. اینکه در عین داشتن سلایق مختلف باید به سلایق جمع نیز اهمیت داد و چنان بر مرکب احزاب و گروه‌ها ننشست که نتیجه‌اش به محاق رفتن جمعی و صرفا بلند شدن جمعی دیگر شود. سه‌شنبه شورا تمرین تعهد به آرای مردم و در عین حال لحاظ کردن حق طرفین دیگر رقابت را به خوبی صورت داد.

مقاله این روزنامه هوادار باقر قالیباف در ادامه مقاله خود بدون نام بردن از کاندیدای های شهرداری تهران اظهار نظر کرده که فرو افتادن اعضای شورا در معادلاتی که با جنس مدیریت شهری جور نیستند، که با کار اجرایی و به اصطلاح «کف خیابانی» نسبتی ندارد در جریان انتخاب شهردار آینده این شورا را تهدید می کند.

به نظر این عضو شورای شهر: شاید بهتر باشد یکبار دیگر –همه ما منتخبان مردم در شورای چهارم پایتخت- کلاه قاضی کرده و به این بیندیشیم که به واقع کدام گزینه، ظرفیت بالاتری برای جلوگیری از غلتیدن مدیریت شهری در دامان جریانات و هیجانات سیاسی را دارد؟ کدام شهردار با آمدنش فضا و اتمسفر «بهشت» را به سیاست آغشته می‌کند و کدام‌یک انگیزه بیشتری برای کار اجرایی – عملیاتی دارد؟

اما همزمان با نوشته های روزنامه های هوادار شهرداری فعلی تهران، نعمت احمدی حقوقدان در مقاله ای درآرماننوشته: قانون برای اجراست نه زینت‌الکتاب. قانونگذار عاقل است و این عاقل به نیابت از طرف مردم طی تشریفاتی، قانونی تصویب می‌کند که اجرا شود و مقدس است نه زینت‌الکتاب.

این حقوقدان با استناد به مواد قانونی نشان داده که هم اکنون عمر شورای شهر سوم تمام شد و برابر قانون در اولین جلسه اعضا شورای جدید رئیس شورا را انتخاب کرده و پس از آن نوبت به انتخاب شهردار می‌رسد. با توجه به شروع کار اعضای جدید شورای شهر و پایان دو دوره متوالی تصدی شهرداری تهران توسط آقای قالیباف زمزمه‌ای در جریان است. اما معلوم نیست چرا حکم قانون را که حکم شهردار برای نوبت سوم ممنوع است در نظر نمی‌گیرند و اصلا چرا آقای قالیباف مخالفت خود را با کاندیداتوری اعلام نمی‌کند؟!

تخلفات احمدی نژاد

بهار در گزارشی نوشته «پاک‌ترین دولت تاریخ این کشور این دولت است من ادعا می‌کنم و خودم اثبات می‌کنم.» این سخن محمود احمدی‌نژاد است که هشت‌ سال سکان هدایت کشور را برعهده داشت. محمود احمدی‌نژاد ادعا می‌کرد پاک‌ترین است. حتی می‌گفت حاضر است ادعایش را اثبات کند. حال امروز روز اثبات است.

به نوشته این گزارش ادعاهای محمود احمدی‌نژاد هر روز اثبات می‌شود، اما نه آن‌طور که خود او مدعی بود. بعضی تخلفات که اسنادش رو می‌شود و بعضی نیز اظهاراتی است که اگر تایید نشده رد هم نشده است.

دولتی‌های سابق که زمانی رییس دولتشان را به سیاوش تشبیه می‌کردند این روزها سرگرم دانشگاه‌ داری، اموال دولت را از پاستور به لادن منتقل می‌کنند تا سیاوششان با خیالی آسوده به امور دانشگاه غیرانتفاعی‌اش بپردازد. خیال آسوده‌ای که تنها با «ادعا بر پاک‌دستی» پشتوانه دولتی‌های سابق شده است. حال هرچه از فارغ شدن احمدی‌نژاد و دوستانش از دولت‌داری می‌گذرد فهرست تخلفات قابل انتشار آنان هم طویل‌تر می‌شود.

عبدالصمد خرمشاهی در مقاله ای در قانون پرسیده چرا دستگاه قضایی به تخلفات احمدی نژاد واکنش نشان نمی دهد. اشاره وی به پرداخت ۱۶ میلیاردی از حساب دولت و واریز آن به حساب دانشگاه ایرانیان و بازگرداندن ۱۵ میلیارد آن توسط دانشگاه به حساب دولت و عدم ارائه توضیح در رابطه با یک میلیارد باقی مانده است.

حقوقدان نویسنده مقاله قانون توضیح داده که با توجه به خبر عودت ۱۵ میلیاردی دانشگاه ایرانیان به حساب دولت باید گفت که دیگر نیازی به اثبات اتهام نیست زیرا دانشگاه پذیرفته است که این مبلغ به شکل غیرقانونی به حسابش ریخته شده است. زمانی که جرمی اتفاق افتد این جرم قابل برگشت نیست با احراز اصل تخلف واریز ۱۶ میلیارد به حساب دانشگاه با عودت ۱۵ میلیارد وصف مجرمانه عمل دولت دهم زایل نخواهد شد واین عمل قابل پیگرد قضایی است.

در ادامه این مقاله از قوه قضاییه انتقاد شده که چرا این تخلف آشکار رییس جمهور سابق را نادیده گذاشته و همین طور مجلس که سکوت کرده است.

آیدین سیار سریع در صفحه طنزانه قانون اشاره کرده: دانشمندان آمریکایی قرصی را طراحی کرده‌اند که چگونگی مصرف شدن خود را از داخل معده به خانواده و پزشک معالج پیامک می‌کند. خب ای دانشمند عزیز فکر کردی کار شاقی انجام داده ای؟ الان خیلی شاخ هستی که توانسته ای کاری کنی که از معده اس ام اس بیاید؟ برو آقا جان! برو واسه ما شاخ بازی در نیاور.

به نوشته این طنزنویس: ما در اینجا اس ام اس که سهل است، از معده زنگ می‌زنیم با کل دنیا صحبت می‌کنیم. ما سال‌هاست به فناوری صحبت از معده دست پیدا کرده ایم، بطوری که در حال حاضر حدود شصت درصد ما از روی معده حرف می‌زنیم. حتی معده ما ریاضی هم بلد است، ما از معده آمار می‌دهیم، نمودار می‌کشیم و درصد حساب می‌کنیم. جالب اینجاست که به کوری چشم دانشمندان آمریکایی معده های ما دارای قابلیت تحلیل و تفسیر هم هستند.

مثلا دیروز در تاکسی نشسته بودیم ، راننده می‌گفت: «اینم از روحانی‌تون! از وقتی اومد دلار رفته بالا، گشت ارشاد زیاد شده، استقلال هم که همش می‌بازه.» واقعا فکر می‌کنید این جور اظهارنظرها از مغز در می‌آید؟ نه عزیز من، کار کار معده است.

فرصت بازگویی حقایق

مصطفی ایزدی از فرصتی نوشته است که جناح اصولگرا دارد برای بازگویی حقایق. به نوشته این نویسنده اصلاح طلب درآرمان: انتخابات خرداد ۹۲ زمینه‌ساز تغییراتی در سطح مدیریت اجرایی کشور شد. این تغییرات اگرچه آرام صورت می‌گیرد اما پیش‌بینی می‌شود به مرور دگرگونی‌هایی در عرصه جامعه به‌ویژه آنچه مورد نیاز اصلی مردم که بهبود معیشت آنان است، رخ دهد. این تغییرات و دگرگونی‌های احتمالا قریب‌الوقوع، یک بازتاب عمومی و یک عکس‌العمل فوری در میان آحاد جامعه و نزد سیاسیون چپ و راست داشته و دارد.

به نظر نویسنده: درمقابل این فضای امیدبخش، واکنش جمعی از نیروهای افراطی و تندرو، تعجب‌برانگیز و جالب است. این نیروها از ابتدا نپذیرفتند که شکست آنان در انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری، یعنی از دست دادن بسیاری از کرسی‌ها و مناصبی که برای آنان حائز اهمیت بوده و سرنوشت اقتصاد و جامعه را به آنچه این سال‌ها شاهد آن بوده‌ایم، رسانده است سپس تلاش کردند از طریق رسانه‌های خود فضایی ایجاد نمایند که دولت تدبیر و امید و متکی به سیاست اعتدال مطابق میل آنها شکل گیرد.

مقاله آرمان در نهایت به این جا رسیده که: از این پس، تندروها نمی‌توانند دیدگاه‌های خود را بر دیگران تحمیل کرده و سیاست‌های خویش را دیکته کنند. لذا همان‌گونه که این دو سه هفته شاهد بودیم، مقامات قوه مجریه به‌ویژه شخص رئیس‌جمهور و حامیان و پشتیبانان او که علاوه بر ده‌ها میلیون ایرانی حاضر در صحنه، مقامات ارشد نظام و چهره‌های مورد اعتماد و نیز فرهیختگان و اندیشمندان و هنرمندان شایسته هستند، به این افراطی‌گری‌ها و تندروی‌های مخرب بی‌اعتنایی خواهند کرد.

Image caption روی جلد ضمیمه روزنامه بهار، کاری از هادی حیدری

نسل پوست انداخته

در حالی که امروز هم روزنامه های جناح راست و تندرو به انتقاد از انتصاب ها و تصمیم های دولت حسن روحانی پرداخته و همچنان به تهدید های خود ادامه می دهند، و در حالی که روزنامه های مستقل و هوادار اصلاحات نیز همچنان از تحولات اخیر با رضایت تمام استبال می کنند، هیلا صدیقی شاعر در ضمیمه روزنامه بهار از دیدگاهی دیگر روزگار را دیده است.

به نوشته این شاعر جوان: هربار زایمانی می‌کند و هر بار برای زایمانش درد می‌کشد و برای زمانی کوتاه از نفس می‌افتد، جامعه‌ای که ناگزیر، در مسیر رشد قدم برمی‌دارد... اما بعد از هر زایمان، نوزادی دارد که روی خونابه‌ها و دردمانده‌های زایمان به دنیا می‌آید و پا می‌گیرد... پا می‌گیرد و هر تولد، تحولی در جامعه می‌سازد... طولی نمی‌کشد که بعد از هر زایمان دوباره نفس می‌گیرد و می‌ایستد...

در ادامه مقاله شعر گونه بهار آمده: اگر نمایش جامعه مدنی را در نوجوانی‌هایش بازی کرده باشد... اگر از تجمع پنج نفر تا تشکیل یک مجمع عمومی، مشارکت را تمرین کرده باشد... اگر برای ابراز وجود ساختار و سازمان تشکلش آیین‌نامه نوشته باشد، انتخابات برگزار کرده باشد، رقابت، تقسیم مسئولیت، نشریه، تبلیغ، همایش، پروژه اجتماعی، مشق دموکراسی و باور به کار گروهی را تجربه کرده باشد... میان بازی‌های نوجوانی‌اش بزرگ خواهد شد..

نویسنده مقاله نسل پوست انداخته از زمانی گفته که در جوانی، صحنه نمایشش را، جامعه خودساخته‌اش را از دست داده باشد... اگر به حاشیه کشانده شده باشد... یا اگر در مبارزه، شکست خورده باشد... اگر همه‌چیزش را باخته باشد. یا اگر از میان هبوط دوباره پر باز کرده و پرواز کرده باشد... اگر دوباره نفس گرفته روی پا ایستاده باشد... درد زایمانش تمام شده... نسلی که پوست انداخته، حاصل تولدی است که جامعه زایمانش کرده...

خراب‌کاری و خرابکاری

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: وزیر نیرو از تخریب سد در حوضه دریاچه ارومیه در صورت نیاز خبر داد. قبلا جنگل خراب می‌کردند سد درست کنند. دریاچه ارومیه خراب می‌کردند برای خودشان سرگرمی درست کنند. الان سد خراب می‌کنند دریاچه ارومیه درست کنند.

به نظر نویسنده ستون از هر نظر بی ضرر، در کل ما جماعت ایرانی، عادت به خراب‌کاری داریم. توجه کنید که خراب‌کاری با خرابکاری فرق دارد. خرابکاری یعنی کاری که خراب است. خراب‌کاری یعنی کسی که کارش خراب است و دیگر امیدی بهش نیست.

طنزنویس شرق با اشاره به انواع خرابکاری ها به این نتیجه رسیده که: پس ما فهمیدیم ریشه همه خرابی‌ها در کودکان است و همه خرابکاران، کودکی خرابی داشتند و خراب‌کاری بزرگترها یعنی خانه از پای‌بست خراب است.

کارتون روز

Image caption طرحی از اردشیر رستمی، بهار

مطالب مرتبط