مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنج‌شنبه ۱۴ شهریور

واکنش به اظهارات منتسب به اکبر هاشمی رفسنجانی همچنان در روزنامه‌های امروز صبح چاپ تهران دیده می‌شود.

اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مجلس خبرگان هم از جمله موضوعاتی است که مطبوعات به آن توجه زیادی نشان داده‌اند.

پیامدهای بی‌توجهی به هشدار ایران

حمیدرضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایران در سرمقاله روزنامه آرمان به تکرار موضع رسمی حکومت ایران در قبال سوریه پرداخته و در ادامه مدعی شده است که بازرسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل تحت فشار هستند تا گزارشی ارائه بدهند که پروژه حمله به سوریه را برای دولت‌های فرامنطقه‌ای توجیه کنند.

آقای آصفی همچنین از بی‌توجهی سازمان ملل به گزارش رسمی وزارت خارجه ایران در مورد جابه‌جایی تسلیحات کشتار جمعی در سوریه، انتقاد کرده است.

به اعتقاد نویسنده سرمقاله، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سعی کرد قبل از سفر به اجلاس گروه ۲۰ مذاکراتی را با سناتورهای با نفوذ کنگره اعم از جمهوریخواه و دموکرات داشته باشد تا با دستی پر برای تحت فشار قرار دادن روسیه قدم به این اجلاس بگذارد.

آقای آصفی در پایان خطاب به برخی از کشورهای به گفته او مرتجع منطقه هم یادآور شده که آشوب آنها را هم دربر خواهد گرفت.

مارش جنگ یا عزا؟

حسام‌الدین برومند، در سرمقاله کیهان نوشته است؛ تحولات منطقه این روزها تحت تاثیر حمله احتمالی آمریکا به سوریه قرار گرفته است.

در ادامه سرمقاله این سوال مطرح شده که آیا این حمله، حاشیه امن موقتی برای اسرائیل ایجاد می‌کند؟

به اعتقاد نویسنده پاسخ منفی است؛ چرا که وقتی آمریکا برای حفظ موجودیت اسرائیل، گزینه نظامی علیه سوریه را انتخاب می‌کند باید بداند که مسئله فقط به سوریه ختم نخواهد شد و آن کشور بخشی از جبهه مقاومت است.

در پایان آقای برومند مدعی شده که یک راه برای دولت اوباما باقی نمانده و آن هم تعلیق حمله به سوریه است، در غیر این صورت به تعبیر کیهان کابوها باید به فکر مارش عزا برای اسرائیل باشند.

سوریه می‌توانست این گونه نشود

صادق زیباکلام، در روزنامه بهار با تشریح میزان خرابی‌های سوریه و برخی عوامل آن نوشته است که چون رابطه ما با سوریه استراتژیک بوده، هیچ نخواستیم بپذیریم که جنبش دموکراسی‎‌خواهی آن کشور، تفاوتی ذاتا با آنچه در مصر، تونس، یمن، لیبی، بحرین و... به راه افتاده بود، ندارد.

به اعتقاد نویسنده، اگرچه روابط سوریه با ایران عالی بود و اگرچه از حزب‌الله و گروه‌های رادیکال فلسطینی حمایت می‌کرد، اما با وجود همه این‌ها رژیمی بود که در آن نه انتخابات آزاد وجود داشت، نه از آزادی مطبوعات، حاکمیت قانون و آزادی اندیشه خبری بود و نه احزاب و تشکل‌های مستقل از حکومت حق حیات داشتند.

آقای زیباکلام در پایان نتیجه‌گیری کرده که آنچه آقای هاشمی رفسنجانی گفته خیلی هم بی‌راه نبوده، مقصودش آن بود که اگر رژیم حاکم بر سوریه به جای مقاومت و ایستادگی در برابر مردمش تن به اراده آن‌ها داده بود، امروز به جای جاری شدن خون در آن کشور، سوریه کشوری می‌شد که با وجود داشتن مشکلات سیاسی به هرحال توانسته بود در جهت دموکراسی گام برداشته و دچار ویرانی نشود.

اوراق مشارکت احمدی‌نژاد برگشت خورد

دکتر محمود جامساز، اقتصاددان در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ سه سال از آغاز فروش اوراق مشارکت پارس جنوبی گذشته و هنوز هیچ کدام از فازهای پارس جنوبی به بهره‌برداری نرسیده‌اند. در حالی که امروز زمان پرداخت سود ۲۰ درصدی این اوراق رسیده، بدهی که دولت دهم بالا آورده و حال به دولت یازدهم به ارث می‌رسد.

به نوشته آقای جامساز، اوراق مشارکت بدون پشتوانه تنها چیزی نیست که روحانی از دولت دهم به ارث برده، یکی از بزرگ‌ترین معضلات دولت از جمله تامین منابع کافی برای طرح‌های اقتصادی‌اش است.

به اعتقاد نویسنده دولت جدید باید صادقانه این مسائل را با مردم در میان بگذارد که از دولت قبل چه تحویل گرفته تا مردم در جریان همه چیز باشند، چرا که وعده‌های اغراق‌آمیز آن هم وقتی که با کمبود شدید منابع مالی مواجه هستیم در درازمدت باعث نارضایتی مردم می‌شود.

کار نیک مرکز پژوهش‌ها

فرشاد مومنی، استاد دانشگاه در روزنامه اعتماد نوشته است؛ گزارش رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس از برخی مسائل اساسی مربوط به عملکرد هشت ساله گذشته کشور از جهات متعددی حایز اهمیت و توجه جدی است.

به نظر نویسنده، این گزارش به وضوح نشان می‌دهد که عدم شفافیت در اقتصاد رانتی چگونه می‌تواند فرصت‌های تاریخی استثنایی را تبدیل به تهدیدات نگران‌کننده کند. با وجود آنکه بی‌سابقه‌ترین فرصت‌های تاریخی چه از نظر سطح درآمدهای ارزی و چه از نظر حمایت از یک دولت مشخص در دوره هشت ساله گذشته فراهم بود، اما فقدان شفافیت بیشترین لطمه‌ها را به حیثیت آن دولت وارد ساخت و کاری‌ترین ضربه‌ها را به آینده اقتصاد و توسعه ملی ایران تحمیل کرده است.

به نوشته آقای مومنی، یکی از راه‌حل‌های بنیادی که توسط رئیس مرکز پژوهش‌ها مطرح شده آن است که انحصار عرضه آمارهای رسمی از یک قوه خاص (مجریه) گرفته شود و نهاد رسمی تخصصی مسئول آمارهای رسمی و اطلاعات کشور در اختیار قوای سه‌گانه قرار گیرد.

شیر فله‌ای؛ ضد سلامت

ربابه شیخ‌الاسلام، مدیر مرکز تغذیه، سلامت و توسعه در سرمقاله روزنامه شرق ابراز امیدواری کرد که خبر مربوط به آزاد شدن فروش شیر فله‌ای، شایعه باشد.

به اعتقاد نویسنده در سال‌های گذشته برای کاهش و حذف کامل بیماری تب مالت، شاهد تلاش بی‌وقفه شبکه‌های بهداشتی، درمانی خصوصا در استان‌هایی که دامداری رواج دارد بودیم، اما حالا باید منتظر بیماری‌هایی مثل سل گاوی باشیم که سال‌ها نداشته‌ایم.

اگر قیمت پایین‌تر شیر فله‌ای موجب می‌شود که خانوارها شیر بیشتری مصرف کنند، اما این شیر هرگز نمی‌تواند جای شیر پاستوریزه و استرلیزه را که مانند شیر تازه ولی بدون آلودگی است، بگیرد.

در پایان این سرمقاله آمده، به جای آن که به حال شیرهایی که در ایستگاه‌ها در آزمایشگاه رد می‌شدند فکری می‎شد و دامداری را بازدید و از موارد خلاف جلوگیری می‌کردیم، راحت‌ترین و پرخطرترین راه را برگزیدیم.

مطالب مرتبط