وزیر امور خارجه ایران: انکارکننده هولوکاست، دیگر رفته ‌است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توئیتر خود "روش هشنه"، سال نوی عبری را به یهودیان تبریک گفته است.

کریستین پلوسی، دختر نانسی پلوسی، رهبر حزب دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در پاسخ به این توئیت نوشته که "سال نو می توانست شیرین‌تر باشد اگر شما به انکار هولوکاست از سوی ایران پایان می دادید."

و در جواب آقای ظریف نوشته: "ایران هیچگاه هولوکاست را انکار نکرده است، مردی که تصور می شد این کار را (انکار هولوکاست) کرده است، دیگر رفته است. سال نو مبارک"

هر چند این پاسخ در ابتدا این طور نوشته شده بود: "مردی که این کار را (انکار هولوکاست) کرد، دیگر رفته است. سال نو مبارک" که سپس حذف شد و به توئیت جدید گزاره "تصور می شد" اضافه شده است.

کریستین امانپور، خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌ان در توئیتر خود نوشته است که شخصا با آقای ظریف صحبت کرده و او ضمن تایید این که در توئیتر فعال است، به او گفته که "کشورش هیچگاه هولوکاست را انکار نکرده و مردی (آقای احمدی‌نژاد) که تصور می شد این کار را کرده، دیگر رفته است."

پیشتر نیز در خبر دیگری در توئیتی منسوب به حسن روحانی، رئیس جمهور سال نوی عبری به "همه یهودیان به خصوص یهودیان ایران" تبریک گفته شده بود.

اما محمدرضا صادق، مشاور ارشد آقای روحانی در واکنش به این خبر گفت که آقای روحانی "حساب توئیتر ندارد".

محمد جواد ظریف همچنین در صفحه فیس بوک خود در روز دوم سپتامبر نوشت: "من حسابی در اینستاگرام ندارم. یک صفحه در تویتر دارم که هنوز فعال نیست و بیشتر به انگلیسی خواهد بود."

او صفحه فیس بوک خود را به زبان فارسی به‌روز می‌کند.

آقای ظریف در مجموع ۸ توئیت در حساب خود نوشته است که نخستین آن کمتر از ۲۴ ساعت پیش منتشر شد.

مقامات جمهوری اسلامی از برخورد مثبت با یهودیان ایران و حتی یهودیان به طور کلی ابا نداشته‌اند اما بر خصومت با اسرائیل تاکید ورزیده و رسانه‌های خبری ایران گاه حتی اظهاراتی از رهبران یهودیان ایران و یهودیان سایر کشورها را در مذمت و حتی رد موجودیت کشور اسرائیل منتشر کرده‌اند.

مطالب مرتبط