اشتون و ظریف در ماه جاری در نیویورک دیدار می‌کنند

Image caption دیدار آتی خانم اشتون و آقای ظریف، اولین دیدار مربوط به پرونده هسته‌ای در دولت یازدهم خواهد بود

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه جاری دیدار می‌کنند.

مایکل مان، سخنگوی خانم اشتون گفت که در تماس تلفنی که خانم اشتون صبح روز جمعه ۱۵ شهریور، ۶ سپتامبر با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران داشته دو طرف موافقت کردند که در ماه جاری در نیویورک و حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار کنند.

به گفته آقای مان، تماس تلفنی خانم اشتون در پی انتشار خبر انتقال مسئولیت مذاکرات هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی ایران به وزارت امور خارجه این کشور، انجام شد.

این دیدار نخستین دیدار وزیر امور خارجه دولت یازدهم با خانم اشتون به عنوان مسئول مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ خواهد بود.

آقای ظریف نیز به خبرگزاری مهر گفت که در این مکالمه تلفنی به خانم اشتون گفته است که اگر آنها اراده سیاسی برای حل پرونده هسته‌ای ایران داشته باشد و حقوق ایران رعایت شود مذاکرات قابل پیشرفت است.

وزیر امور خارجه ایران، تحریم‌ها علیه این کشور را "ظالمانه و غیرقانونی" خوانده و گفته است با مذاکرات سازنده هرگونه بهانه‌ای از کسانی که تلاش کردند به مردم ایران فشار بیاورند گرفته خواهد شد.

آقای ظریف، یک روز بعد از اینکه با حکم حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مسئولیت مذاکرات هسته‌ای این کشور به وزارت امور خارجه محول شده، رفع نگرانی بین المللی را از اصول مذاکرات آتی هسته‌ای برشمرد.

در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و مذاکرات گروه ۱+۵ بارها از ایران خواسته شده که برنامه غنی‌سازی اورانیوم و دیگر فعالیت‌های حساس هسته‌ای را تعلیق کند اما ایران پاسخ مثبتی نداده و با تاکید بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای اش بر حق خود در زمینه غنی سازی اورانیوم پافشاری کرده است.

شب گذشته، سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با استناد به گزارش اخیر سازمان بین المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد.

او در جلسه شورای امنیت گفت: "ایران به جای آن که به سمت عمل به تعهداتش که از جانب شورای امنیت وضع شده گام بردارد، در حال نصب سانتریفوژهای پیشرفته است که می‌توانند اورانیوم را دو تا سه برابر بیش از سانتریفوژهای فعلی ایران غنی کنند."

'در پرونده هسته‌ای، روحانی بهترین راهکار را دارد'

Image caption از سمت راست، محمد جواد ظریف، حسن روحانی و علی اکبر صالحی

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در گفت و گویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا با اشاره به اینکه خواسته‌های دولت یازدهم ادامه همان خواسته‌های قبلی جمهوری اسلامی است از تلاش برای رفع نگرانی جامعه بین المللی صحبت کرد.

او با اشاره به "پیشینه و اشرافی" که حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی بر پرونده هسته‌ای ایران دارد، تاکید کرد: "آقای روحانی قطعا تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد و بهترین راهکار را انتخاب می‌کند."

آقای صالحی گفت که استراتژی حسن روحانی، زمانی که مسئولیت پرونده هسته ای را بر عهده داشت این بود که پرونده ایران به شورای امنیت نرود که نرفت."

آقای صالحی، وزیر پیشین امور خارجه ایران که حدود یک ماه پیش با حکم آقای روحانی به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران منصوب شده موضوع هسته‌ای را "بحث نظام" دانست و گفت که "انتقاد کردن از یکدیگر در این زمینه کار درستی نیست."

در جریان یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، انتقادهای زیادی درباره عملکرد تیم پیشین مذاکره کننده ایران به ریاست سعید جلیلی، مطرح شد.

از زمان انتخاب آقای روحانی به ریاست جمهوری، انتظار می رفت تغییراتی در سازماندهی مذاکرات هسته‌ای ایران صورت گیرد. یکی از مسایلی که دولت جدید با آن مواجه است، تلاش برای لغو تحریم‌های بین‌المللی از طریق پیگیری مذاکرات هسته‌ای است.

مطالب مرتبط