احمد خاتمی: حمله به کمپ اشرف کمتر از عملیات مرصاد نبود

Image caption احمد خاتمی در نماز جمعه تهران از کشته شدن اعضای مجاهدین خلق تشکر و تقدیر کرد

احمد خاتمی، در نماز جمعه تهران کشته شدن تعدادی از اعضای سازمان مجاهدین خلق در کمپ اشرف در عراق را کار بزرگی دانست و از "فرزندان غیور انتفاضه شعبانیه" عراق تشکر و تقدیر کرد.

احمد خاتمی در نماز جمعه ۱۵ شهریور، ۶ سپتامبر گفت که کشته شدن ۷۰ تن از سران مجاهدین کار بزرگی بود و از نظر کیفی از عملیات مرصاد کمتر نبوده است.

به گفته خطیب موقت نماز جمعه تهران ۷۰ تن از سران مجاهدین از جمله "فرمانده ترور" صیاد شیرازی در "عملیات شعبانیه" کشته شدند. او کشته شدن این افراد را "انتقام خدا که از آستین فرزندان غیور عراق بیرون آمده" دانست.

یکشنبه دهم شهریور گزارش شد که ده‌ها تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق که در کمپ اشرف در عراق باقی مانده بودند کشته شده‌اند.

سازمان مجاهدین خلق ایران در وبسایت خود تصاویری منتشر کرد و مدعی شد که نیروهای عراقی عامل حمله بوده اند اما دولت عراق دخالت در این حمله را تکذیب کرد و نوری المالکی، نخست وزیر عراق دستور تحقیق درباره این واقعه را صادر کرده است.

خبرگزاری مهر نیز روز جمعه گزارش داد که محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج ایران در جلسه "هیات عاشقان ولایت بسیجیان استان گلستان" حادثه خونین اردوگاه اشرف را با عملیات مرصاد مقایسه کرده و گفته بود: "حمله‌ای که توسط مجاهدین عراقی به پادگان اشرف روی داد، مهمتر از عملیات مرصاد بود."

دو روز پیش خبرگزاری فارس به نقل از یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری گزارش داد که، سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی در سخنرانی روز سه شنبه خود در مجلس خبرگان رهبری در تهران به موضوع اردوگاه اشرف پرداخته و گفته است این عملیات حتی از حمله مرصاد هم مهم تر بوده است."

پیش تر گزارش شده بود که آقای سلیمانی که از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و فرمانده نیروی قدس، شاخه عملیات برون مرزی سپاه است در مجلس خبرگان رهبری شرکت کرده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همان روز با انتشار بیانیه‌ای از کشته شدن اعضای سازمان مجاهدین ابراز خشنودی کرد.

هیاتی از نمایندگی ویژه سازمان ملل در عراق - یونامی - پس از بازدید از کمپ اشرف با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۵۲ جنازه را که در یک سردخانه موقت در اردوگاه نگهداری می‌شود مشاهده کرده‌اند. سازمان مجاهدین خلق نیز پیشتر تعداد کشته شدگان را ۵۲ نفر گزارش کرده بود.

گفته می‌شود که حدودیکصد نفر در اردوگاه اشرف سکونت داشتند.

در بیانیه بازرسان سازمان ملل آمده بود که "به نظر می‌رسد که کشته شدگان در اثر اصابت گلوله کشته شده‌اند و در اکثر اجساد، محل اصابت گلوله در ناحیه سر و بالاتنه مشاهده شده و دست تعدادی از کشته شدگان نیز بسته بود."

عملیات مرصاد نام عملیاتی بود که ایران برای مقابله عملیات فروغ جاویدان مجاهدین خلق انجام داد.

سازمان مجاهدین خلق در دوران جنگ عراق علیه ایران به حکومت صدام حسین پیوست و در کنار ارتش عراق در جنگ علیه ایران مشارکت کرد. پس از اعلام آتش بس میان تهران و بغداد مجاهدین در عملیات فروغ جاویدان با عبور از مرزهای غربی ایران به رویارویی مسلحانه با نیروهای نظامی ایران پرداخت.

مطالب مرتبط