تمدید معافیت ژاپن از تحریم‌های نفتی ایران

Image caption صادرات نفت ایران به طور قابل توجهی کاهش یافته است

ایالات متحده معافیت ژاپن و ده عضو اتحادیه اروپا از تحریم های اعمال شده بر واردات نفت خام از ایران را برای شش ماه دیگر تمدید کرده است.

تمدید معافیت این کشورها از تحریم های اعمال شده به وسیله آمریکا علیه ایران در ازای کاهش قابل توجه خریداری نفت خام از این کشور صورت می گیرد.

همزمان، وزارت دارایی ایالات متحده از افزوده شدن نام ۶ فرد و ۴ شرکت مرتبط با صنعت نفت ایران به فهرست تحریم های این کشور خبر داده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا سعی دارند با اعمال تحریم های شدید بر صنعت نفت ایران، این کشور را به پذیرش خواسته های کشورهای غربی درباره برنامه اتمی آن ترغیب کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا جمعه اعلام کرد که ژاپن در شش ماه گذشته به طور قابل توجهی از واردات نفت خام از ایران کاهش داده است.

بر اساس آمار دولت ژاپن، میزان نفت خام خریداری شده از ایران در ماه ژوئن ۳۸.۱ درصد از ماه مشابه در سال گذشته کمتر بوده است.

آقای کری همچنین اعلام کرد که ده عضو اتحادیه اروپا که معافیت آنها از تحریم های آمریکا تمدید شده، از ژوئیه سال گذشته از ایران نفت خریداری نکرده اند.

این کشورها عبارتند از بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و بریتانیا.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، اتحادیه اروپا در ژانویه ۲۰۱۲ تصمیم گرفت خریداری نفت از ایران را متوقف کند.

آقای کری گفت: "فشار قابل توجهی بر حکومت ایران وارد کرده ایم ... و به همکاری با شرکای خود برای افزایش فشار بر ایران برای اجرای تعهدات بین المللی این کشور ادامه خواهیم داد."

این چهارمین بار است که ایالات متحده معافیت این کشورها را از تحریم های اعمال شده علیه ایران تمدید می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در ماه دسامبر تصمیم خود درباره تمدید معافیت چین، هند، کره جنوبی و شش وارد کننده دیگر نفت خام ایران را از تحریم های اعمال شده علیه این کشور اعلام خواهد کرد.

آمریکا هفته پیش اعلام کرده بود که متوسط ماهانه صادرات نفت خام ایران در شش ماه نخست سال ۲۰۱۳ با ۵۸ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۱ به ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسید.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، تحریم شدگان به علت تلاش برای نقض تحریم های اعمال شده بر صادرات نفت خام ایران مجازات می شوند.

تحریم شدگان جدید

وزارت دارایی آمریکا جمعه با انتشار بیانیه ای از تحریم شبکه ای از کارکنان و شرکت های مرتبط با صنعت نفت ایران خبر داد.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، تحریم شدگان به علت تلاش برای نقض تحریم های اعمال شده بر صادرات نفت خام ایران مجازات می شوند.

سید ناصر محمد سیدی، مدیرعامل شرکت تجاری سیما از جمله تحریم شدگان است که به همراه چهار شرکت مرتبط با او که در امارات عربی متحده و سوئیس مستقر هستند، به فهرست تحریم های آمریکا اضافه شده است.

شرکت تجاری سیما پیش تر از سوی آمریکا تحریم شده بود.

محمد مینویی، مدیر بازرگانی شرکت نفتی نیکو، سید محمد علی خطیبی طباطبایی و رضا پارسایی، از مدیران شرکت روابط بین المللی شرکت ملی نفت ایران در بریتانیا و سید محمود محدث و محمود زیرکیان زاده از مدیران شرکت نفتی ایرانیان مستقر در بریتانیا از دیگر تحریم شدگان هستند.

مطالب مرتبط