علی اکبر صالحی: عده‌ای می‌گفتند تحریم نفت و بانک مرکزی ممکن نیست

علی اکبر صالحی
Image caption آقای صالحی می‌گوید که در زمان تصدی وزارت خارجه، هشدارهایش در مورد تحریم‌های بین‌المللی با واکنش رو به رو شده است

وزیر سابق امور خارجه ایران گفت که پیش از تحریم صادرات نفت و بانک مرکزی ایران، عده‌ای در داخل کشور معتقد بودند که غرب نمی‌تواند چنین مجازات‌هایی را وضع کند چون تحریم بانک مرکزی غیرقانونی است و در صورت تحریم نفتی ایران، قیمت نفت در جهان به بشکه‌ای ۲۵۰ دلار خواهد رسید.

آخرین وزیر امور خارجه دولت محمود احمدی نژاد، در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا تاکید کرد که دو سال و نیم پیش در نامه ای "سمت و سوی" تحریم های بین المللی را پیش بینی کرده ولی به خاطر نوشتن این نامه مورد انتقاد قرار گرفته است. وی افزود: "در چنان مظلومیتی بودیم که در داخل کشور نیز نمی توانستیم حرف خود را بزنیم".

آقای صالحی، که در دولت حسن روحانی به سمت ریاست سازمان انرژی اتمی منصوب شده، توضیح بیشتری در مورد مخاطبان و منتقدان نامه دو سال و نیم پیش نداده، اما ظاهرا این نامه غیرعلنی خطاب به مسئولان ارشد حکومتی بوده و مضمون آن با مخالفت کسانی مواجه شده که به مضمون چنین نامه محرمانه ای دسترسی داشته اند.

تشدید تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه صادرات نفت و مبادلات بانکی ایران در تابستان ۱۳۹۱، به بروز بحران های بی سابقه در اقتصاد ایران انجامید و این در حالی بود که پیش از آن، مسئولان ارشد جمهوری اسلامی تاثیر مجازات های بین المللی بر کشور را ناچیز می دانستند.

علی اکبر صالحی در عین حال گفته که وزارت امور خارجه در زمان مسئولیت وی با همکاری وزارت نفت و بانک مرکزی توانسته "تا حدودی" آثار تحریم ها را کاهش بدهد و نگذارد که این تحریم ها برای کشور "فلج کننده" باشند.

'کمک' رهبر پس از اشغال سفارت بریتانیا

آقای صالحی در مصاحبه با ایرنا همچنین با اشاره به اشغال سفارت بریتانیا در تهران در آذر ماه ۱۳۹۰، گفته که بعد از اطلاع از این اقدام تلاش کرده در گفتگو با وزیر امور خارجه بریتانیا "قضیه را جمع کند" ولی در داخل کشور مورد حمله برخی رسانه ها قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه دولت دهم افزوده حتی برخی رسانه ها نوشته بودند "ما باید قبل از سفارت انگلیس، وزارت امور خارجه را اشغال می کردیم" یا "قبل از سفیر انگلیس باید تکلیف وزیر امور خارجه را روشن می کردیم". وی افزوده است: "در چنین شرایطی ما ایستادیم و چیزی نگفتیم تا اینکه حضرت آقا به کمک ما آمدند."

اشاره آقای صالحی به مطالب برخی از نشریات تندروی ایران است که پس از حمله به سفارت بریتانیا در تهران، در انتقاد از ابراز تاسف وزارت خارجه از این حمله منتشر شده بود. علی اکبر صالحی توضیح بیشتری در مورد نوع "کمک" رهبر ایران به وزارت خارجه در ماجرای اشغال سفارت بریتانیا نداده است.

آیت الله خامنه ای ۹ ماه پس از این ماجرا، در اظهاراتی در جمع دانشجویان، ورود به سفارت بریتانیا را نادرست دانسته بود.

وزیر سابق امور خارجه با اشاره به واکنش شدید کشورهایی اروپایی به اشغال سفارت بریتانیا در ایران گفته است: "وقتی می آیید سفارت انگلیس را می گیرید، نباید انتظار داشته باشید که کشورهای اروپایی برای شما نقل و نبات پخش کنند."

در پی تهاجم به سفارت بریتانیا در تهران، اتحادیه اروپا این اقدام را محکوم کرد و دولت بریتانیا با فرا خواندن سفیر خود از تهران، به اخراج کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در لندن پرداخت.

پیام های 'غیرمسقیم' آمریکایی ها

علی اکبر صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد تعداد نامه ها و پیام هایی که دولت آمریکا در زمان وزارت وی به مقام های ایرانی فرستاده، بدون ذکر جزئیات تایید کرده که آمریکایی ها در موضوعات گوناگون "به صورت غیرمستقیم و از کانال سوئیس پیام می فرستند".

وی با تاکید بر اینکه "این پیام ها به صورت طبیعی هست و مساله خاصی نیست" یادآور شده که جمهوری اسلامی ایران در گذشته نیز در زمینه "موضوعات خاص" از جمله راجع به افغانستان و عراق با آمریکا گفت و گو کرده است.

آقای صالحی با اشاره به سخنان آیت الله خامنه ای در اوایل فروردین گذشته در مورد مذاکره با ایالات متحده، گفته است: "ما منعی برای مذاکرات موضوعی با آمریکا نداریم اما باید اول این اعتماد متقابل ایجاد شود که آمریکایی ها برای مذاکرات جدی هستند."

رهبر جمهوری اسلامی ایران در نخستین روز سال جدید ایرانی در سخنانی در مشهد درباره مناقشه هسته‌ای ایران و دورنمای مذاکره دو جانبه با آمریکا گفته بود: "من به این مذاکره خوشبین نیستم، اما مخالفتی هم با آن ندارم."