دبیرکل جبهه پایداری: در انتخابات اخیر احساس اضطرار نکردیم

Image caption جبهه پایداری در کنار انصار حزب‌الله از عمده‌ترین تشکل‌های راست تندرو است

مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری، به خبرگزاری تسنیم گفته است که این جبهه در مقطع انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر در ایران شرایط را اضطراری ارزیابی نکرده است.

آقای آقاتهرانی همچنین از این که در روند اخذ رای اعتماد برای وزرای پیشنهادی حسن روحانی پیروی از آیت‌‎الله علی خامنه‌ای و مخالفت با اعتراضات انتخاباتی سال ۸۸ معیارهای اصلی بوده‌اند ابراز رضایت کرده است.

او گفته: "هم موافق و هم مخالف، افراد را با حضور در فتنه و مخالفت با فتنه سنجش می‌کردند" و همچنین پیروی از رهبر ایران دیگر معیار اصلی بوده است. آقای آقاتهرانی گفت: "تاکنون این‌طور نشده بود."

جبهه پایداری، از تشکل‌های عمده راست تندرو که مرتضی آقاتهرانی دبیرکل آن است، در انتخابات پیشین از سعید جلیلی پشتیبانی کرده بود.

بخش‌هایی از محافظه‌کاران از این که آقای جلیلی به نفع محمدباقر قالیباف انصراف نداد انتقاد می‌کنند و معتقدند این امر از عوامل شکست اصولگرایان در انتخابات بوده است.

'اصلح'

آقای آقاتهرانی با رد کردن این انتقادها بر معیار "اصلح بودن" برای حمایت از چهره‌های سیاسی پافشاری می‌کند. او مقبولیت یک چهره و این را که یک نامزد چه قدر ظرفیت رای آوردن دارد، معیار مناسبی برای پشتیبانی از یک نامزد نمی‌داند.

جبهه پایداری ابتدا کامران باقری لنکرانی را به عنوان "نامزد اصلح" معرفی کرد، اما آقای لنکرانی هنگامی که متوجه شد توسط شورای نگهبان رد صلاحیت خواهد شد، به نفع آقای جلیلی انصراف داد.

Image caption مرتضی آقاتهرانی همچنین بر 'اصلح' بودن جلیلی تاکید دارد

مرتضی آقاتهرانی می‌گوید در مقطع انتخابات "شرایط غیرمترقبه پیش آمد" و "انتخابات به تنگنا افتاد."

ثبت نام غیرمنتظره اکبر هاشمی رفسنجانی و سعید جلیلی در آخرین روز مهلت قانونی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است منظور آقای آقاتهرانی باشند.

آقای لنکرانی پیش از اعلام بررسی صلاحیت‌ها به نفع آقای جلیلی کنار رفت و مرتضی آقاتهرانی تاکید می‌کند آقای جلیلی تردیدی در اصلح بودن خود نداشته است.

آقای آقاتهرانی سپس با اشاره به سخنرانی نوروزی آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد می‌گوید که رهبر ایران درباره انتخابات "چهار مرتبه از واژه اصلح استفاده کرده و همه را به سوی آن فراخواندند. یک بار هم مطرح کردند که دولت باید خوبی‌های قبلی‌ها را داشته باشد و نقایص آنها را نداشته باشد. مجلس هم باید این کار را بکند. اگر دقت کنید، این جمله هم گویای معنای اصلح است."

پیش از انتخابات ایران تصور بسیاری بر این بود که سعید جلیلی نامزد مورد حمایت رهبر ایران است. اما خود آیت‌الله خامنه‌ای تاکید می کرد که کسی از نامزد مورد نظر او باخبر نبوده است.

خبرنگار تسنیم اصرار می‌کند که چرا آقای جلیلی به رغم این که در نظرسنجی‌ها موقعیت خوبی نداشته انصراف نداده است؟ مرتضی آقاتهرانی در پاسخ اعتبار نظرسنجی‌ها را رد می‌کند.

خبرنگار تسنیم می‌پرسد: "مشخص شد که آقای جلیلی رای نمی‌آورد. این هم براساس همان نظرسنجی‌هایی بود که آقای جلیلی پیش از این در مسئولیتشان براساس آن‌ها تصمیم می‌گرفتند."

آقای آقاتهرانی پاسخ می‌دهد: "این‌که ایشان چطور و روی چه حسابی ناگهان آمدند، یک مرتبه تمام برنامه درستی که ریخته بودیم را به هم ریخت. وقتی این‌طور شد چه باید می‌کردیم؟ من فکر می‌کنم باز هم درست عمل کردیم."

مطالب مرتبط