بررسی روزنامه های صبح یکشنبه هفده شهریور

روزنامه های امروز صبح ضمن اشاره به ناکامی مذاکرات رهبران ۲۰ کشور صنعتی هشدار داده اند که موقعیت منطقه حساس است و در مقالاتی از گروه های تندرو خواسته اند از اظهار نظر بپرهیزند و اجازه بدهند دولت روحانی کشور را از منطقه خطر منطقه ای دور کند. این نگرانی ها در حالی است که روزنامه هایی مانند کیهان و جوان همچنان بر تبلیغات و شعارهای پیشین پافشاری کرده اند.

این گفته هاشمی رفسنجانی که باید مصلحت را گفت و هزینه آن را پرداخت در صفحات اول روزنامه های امروز نقل شده است.

Image caption روزنامه ابتکار

انتخاب امروز شهردار تهران موضوع مهم دیگری است که در روزنامه های مختلف منعکس شده. در حالی که روزنامه های مستقل و اصلاح طلب از محسن هاشمی حمایت کرده اند، روزنامه های اصولگرا و تندرو به شدت به حمایت از باقر قالیباف برخاسته و از نمایندگان شورای شهر تهران خواسته اند که به رقیب وی رای ندهند.

لزوم درک موقعیت منطقه‌ ای

آذر منصوری در مقاله ای در اعتماد از لزوم درک موقعیت منطقه ای نوشته و تصریح کرده: اصلاح‌طلبان با درک موقعیتی که کشور در آن قرار گرفته بود و لزوم تغییر رویکرد‌ها در قوه مجریه، ضرورت تغییر را به عنوان مهم‌ترین اولویت خود در انتخابات قرار دادند و گفتمان غالب در انتخابات نیز سیاست خارجی بود تا با این تغییرات بتوان کشور را از یک سو از تحریم‌ها نجات داد و از سوی دیگر با توجه به تحولات خاورمیانه از پیامد‌های زیانباری که رفته‌رفته به وخامت بیشتری نیز می‌انجامد جلوگیری کرد.

به نوشته این فعال اصلاح طلب: دولت سوریه خسارات بی‌شماری را به شهرهای خود وارد آورده که سال‌ها طول می‌کشد تا مجددا ساخته شوند. پیامد این درگیری از نوعی است که دیر یا زود دامن کشورهای خاورمیانه را که مستعد این درگیری‌ها هستند خواهد گرفت. مناسب‌ترین راهکار در مواجهه با این بحران پرهیز از هر نوع همسویی با افراطیون داخلی و خارجی از جانب دستگاه دیپلماسی کشور است.

منصور فرزامی در سرمقاله مردم سالاری نوشته بارها در جامعه خود تجربه کرده‌ایم که گفتن جمله‌ای حساب نشده چه بر سر اقتصاد و سیاست ما آورده و چگونه جامعه سیاسی و اقتصادی ما را دچار سردرگمی و پرداخت هزینه سنگین کرده است .

نویسنده با اشاره به چند مورد که تندروها باعث مشکلاتی در سیاست خارجی شده اند نوشته امروز که خردمندان سکان اداره کشور و سیاست خارجی را به عهده گرفته اند، بگذارید و بگذاریم که کار خود کنند و در حیطه مسوولیت آنان وارد نشویم و هوشیار باشیم که امروز "روز واقعه" است. کمی به پیرامون خود در خلیج فارس، در دریای سرخ، در دریای مدیترانه نگاه کنیم که انبار باروت فتنه، چگونه منتظر جرقه است. بانی آن جرقه، ما نباشیم.

صادق خرازی هم در مقاله کوتاهی در آرمان نوشته نظام سیاسی ایران نیازمند تحول و بازنگری نسبت به موضوعات متنوع و مهم حیاتی خود است. تحول در ترمینولوژی و نوآوری و متدولوژی.

معاون پیشین وزارت خارجه سپس گفتگوی خود را با یکی از مسوولان بزرگ کشور نقل کرده: عرض کردم مردم و نسل جوان را هنوز خوب نشناخته‌ایم. آنها یعنی آحاد مردم بهتر از ما معرفت نسبت به تحولات عالم و آدم دارند. سوال آن مرد بزرگ این بود که آیا باید از گذشته عدول کرد؟ من عرض کردم چرا همیشه باید اینگونه به بادی تحول نگریست؟ مگر مردم به قید وثیقه آزاد هستند؟

آمریکا و اسراییل از بین می روند

قانون مصاحبه ای کرده با شیخ جعفر شجونی که از جمله وعاظ است و از او د‌‌‌ر مورد‌‌‌ موضع آمریکا د‌‌‌ر قبال سوریه پرسیده و احتمال حمله نظامی آمریکا؛ این واعظ گیلانی جواب داده:

نظر ایران این است که آمریکا به خاطر اسرائیل می خواهد‌‌‌ سوریه را خفه و ساکت کند‌‌‌ و از طرف د‌‌‌یگر بازرسان سازمان ملل چیزی د‌‌‌ر باره تحقیقات خود‌‌‌ نگفته اند‌‌‌ و آمریکا می خواهد‌‌‌ با طناب پوسید‌‌‌ه اسرائیل به ته چاه برود‌‌‌، د‌‌‌ر شأن کشور بزرگی مثل آمریکا نیست که این حرکات بچگانه را انجام د‌‌‌هد‌‌‌. از طرفی اروپا و آلمان مخالف این جنگ هستند‌‌‌ و ما هم اگر چه می گوییم این عمل خلاف است و مخالفیم اما ته د‌‌‌لمان چیز د‌‌‌یگری است و بد‌‌‌مان نمی آید‌‌‌ که آمریکا این اشتباه را انجام د‌‌‌هد‌‌‌ و نتیجه را هم ببینید‌‌‌.

شجونی توضیح داده که در صورت حمله آمریکا از یک طرف روسیه عربستان را خواهد‌‌‌ زد‌‌‌ و از طرف د‌‌‌یگر هم حزب ‌الله و ایران تل آویو را نشانه می روند‌‌‌ و اسرائیل را از روی زمین محو می کنیم آن موقع می خواهم ببینم که آمریکا چه کار قرار است بکند‌‌‌؟ بنابراین د‌‌‌ولت ما بد‌‌‌ش نمی‌آید‌‌‌ که این اتفاق بیافتد‌‌‌. اگر چه کشور ما هم د‌‌‌ر این بین آسیب جد‌‌‌ی می بیند‌‌‌ اما این قضیه با نابود‌‌‌ی اسرائیل تمام می شود‌‌‌.

چه کسی شهردار تهران می شود؟

شرق در مقاله ای در باره لزوم دگرگونی در اداره شهر تهران نوشته که باقر قالیباف گزینه اصلحی برای این اصلاح نیست اول آنکه وی زمان کافی در اختیار داشته است تا در صورت وجود گرایش به تغییر مناسب، آن را بروز دهد. این اتفاق در طول دوران زمامداری وی بنا به هر دلیلی رخ نداد.

به نظر نویسنده این مقاله: قالیباف را اساسا باید یک عملگرا به شمار آورد، درست برخلاف رقیبش که در برنامه‌ای که به شورا ارایه کرد، تمایلش به عملکرد سازمانی مشهود است. قالیباف همواره نشان داده است که ترجیح می‌دهد یک مدیر 'کاریزماتیک' باشد و واضح است که این الگوی مدیریتی نمی‌تواند شالوده ساختاری قرار گیرد.

اما تهران امروز با عنوان بزرگ آزمون بزرگ شورای شهر به جلسه امروز این شورا اشاره کرده و نوشته: تعدادی از نمایندگان مجلس، اعضای شورا و شخصیت‌های شناخته شده خواستار آن شده‌اند که از گرفتار شدن شورا در دام ملاحظات سیاسی جلوگیری به‌ عمل‌ آید و در عین حال مدیری توانا و کارکشته که دارای کارنامه روشنی در امور شهر تهران است، به‌ عنوان شهردار تهران انتخاب شود.

به نوشته روزنامه هوادار شهردار فعلی: داشتن کارنامه موفق مدیریتی در ۸ سال شهرداری تهران موضوع اصلی است که شخصیت‌های شناخته شده برای توصیف قالیباف به کار می‌برند و بر همین اساس هم نتیجه‌گیری می‌کنند که تداوم مدیریت قالیباف بر شهر تهران می‌تواند راه را برای تکمیل پروسه پیشرفت پایتخت در همه زمینه‌ها از فرهنگ و اجتماع گرفته تا کارهای عمرانی مهیا کند. از دید این شخصیت‌ها کارنامه قالیباف بسیار روشن و قابل دفاع است و نباید چنین مدیری را از دست داد.

عابد فتاحی نماینده اصولگرای مجلس هم در سرمقاله تهران امروز نوشته: امید است نمایندگان شورا سکان پارلمان شهری را به مدیریت کسانی واگذارند که بتوانند در روشن نگه داشتن امید در دل تک تک شهروندان تلاش کنند. چرا که نه من و نه هیچ فرد دیگری خاطرات تلخ اختلافات و درگیری‌های سیاسی شورای اول را از خاطر نبرده است. شورایی که بدون توجه به نیاز شهروندان با چشم پوشی بر سندهای توسعه‌ای شهری، نه اعتقادی به پیگیری نیازهای شهروندان داشت و نه توانستند در آن دوره، شهرداری با کارآمدی بالا برای پایتخت ایران اسلامی انتخاب کنند.

محمدحسین مقیمی، سرپرست پیشین شهرداری تهران هم در مقاله ای در شرق نوشته سو و جهت کارهایی که در هشت‌سال گذشته در شهرداری تهران صورت گرفته، بیشتر حول پروژه‌های عمرانی بوده که به نظر می‌رسد به‌عنوان زیرساخت، ایجاد آنها اجتناب‌ناپذیر بود. اما شهر، فقط نیازمند پروژه‌های این چنین نیست.

به نوشته این مقاله اگر مردم احساس کنند کارهایی که صورت می‌گیرد با نگاه به مناصب بزرگ‌تر است و شهردار تهران به شهرداری به‌عنوان سکویی برای ریاست‌جمهوری یا مسوولیت‌های دیگر می‌نگرد، از شهرداری قطع‌ امید کرده و نگاه مثبتی به فعالیت‌های آن نخواهند داشت.

کیهان برای چندمین بار در روزهای اخیر به میدان مبارزه برای انتخاب شهردار تهران وارد شده و ضمن انتقاد شدید از اصلاح طلبان و انتخاب رییس شورا توسط آن ها نوشته: شواهد و قرائن حاکی از آن است که لابی گسترده‌ای میان اعضای شورای شهر چهارم در تهران به راه افتاده و با هدف انتخاب فرد خاصی به عنوان شهردار پایتخت، جایگاه شورای اسلامی شهر تهران را نشانه گرفته‌اند!

کیهان بدون نام بردن از محسن هاشمی اظهار نظر کرده که نامزد اصلاح طلبان دارای صلاحیت برای شهرداری نیست و این در شرایطی است که شهروندان تهران و عموم مردم انتظار دارند سابقه موفق و عملکرد کم‌نظیر در فعالیت‌های عمرانی و زیربنایی و اصولی تهران در شهرداری ادامه داشته باشد.

فیس بوک و هولوکاست و آن مرد که رفت

Image caption کارتون هادی حیدری، شرق

احمد شیرزاد در مقاله ای در آرمان نوشته آنچه به‌عنوان پیام تبریک سال نوی یهودی به آقای روحانی، رییس‌جمهوری منتخب مردم منتسب است؛ بخشی از دیپلماسی عمومی کشور را تشکیل می‌دهد. این نوع از دیپلماسی در دنیای امروز بخشی از برنامه‌های سیاستمداران بزرگ دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. تعداد زیادی از سیاستمداران دنیا در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال دارند و از این طریق بعضی از پیام‌هایی که شاید نتوانند پشت میز مذاکره مطرح کنند را به گوش جهانیان می‌رسانند.

نویسنده با اشاره به پیام های توییتری وزیر خارجه و تبریک سال نو یهودیان که انعکاس وسیعی در جهان یافته نوشته، این نوع از دیپلماسی حتی می‌تواند جایگزین بعضی پروژه‌های وقت‌گیر و هزینه‌بر دولت گذشته، از جمله پروژه سفرهای استانی شود.

اما حسین شریعتمداری نماینده ولی فقیه در کیهان در یادداشت روز خود به شدت به وزیر خارجه جدید حمله کرده که چرا در پیام خود در شبکه های اجتماعی هولوکاست را نفی کرده و گفت مردی که چنین می گفت رفت.

مدیر کیهان نوشته چنین یادآوری خلاف شان ریاست جمهوری سابق است و نفی هولوکاست پیش از احمدی نژاد توسط تاریخدانان صورت گرفته بود و وزیر خارجه در نوشتن این پیامی خلاف عمل کرده است

وعده ای مثل نفت بر سر سفره ها

ایران در گزارش اصلی خود نوشته: بسیاری از شهروندان بی‌صبرانه منتظرند شرایط اقتصادی به سرعت تغییر کرده و نشانه‌های بهبود اوضاع در کسب و کارشان پدیدار شود. در چنین شرایطی معاون اول رئیس جمهور روز گذشته وعده داد: آثار مثبت سیاست‌های اقتصادی دولت بر وضعیت معیشت مردم از سال ۹۳ مشاهده خواهد شد و در مدت باقیمانده از سال‌ جاری باید تلاش کنیم از روندهای منفی شاخص‌های اصلی اقتصاد جلوگیری کنیم.

Image caption عربانی، روزنامه بهار

به نظر نویسنده این گزارش، وعده حل مشکلات اقتصادی در کوتاه مدت عقلانی نبوده و وعده بلند مدت دادن هم به مذاق افکار عمومی خوش نیامده و ممکن است بازتاب‌های منفی داشته باشد. با این حال وعده مشاهده آثار مثبت سیاست‌های اقتصادی از سال ۹۳ وعده‌ای است که هم برای دولتمردان زمان نسبتاً مناسبی محسوب شده و هم این‌که برای مردم قابل تحمل محسوب می‌شود.

سرمقاله روزنامه ایران تاکید کرده: معاون اول رییس جمهور و تیم اقتصادی دولت باید در نظر داشته باشند که وعده طرح شده در حافظه افکار عمومی و رسانه‌ها ثبت شده و از بهار سال آینده پرسشگری در این خصوص اوج خواهد گرفت. ویژگی وعده معاون اول رئیس جمهور در این است که می‌توان آن را با وعده تاریخی آوردن نفت سر سفره‌های مردم مقایسه کرد.

ایران در نهایت نوشته: اگر دولت نهم در سال آخر کاری‌اش با این سؤال مواجه شد که وعده آوردن نفت سر سفره‌های مردم به کجا رسید، دولت یازدهم سال آینده در چنین روزهایی با یادآوری وعده معاون اول رئیس جمهور مواجه می‌شود که اثر بهبود وضع اقتصاد در معیشت مردم چه شد؟

شجریان سرمایه زنده است

سخن محمد رضا شجریان استاد آواز و اعلام آمادگی وی برای برگزاری کنسرت در کشور، در حالی که در بیشتر سال های دولت احمدی نژاد امکان چنین کاری وجود نداشت، خبری است که چند روزنامه در صدر اخبار خود آورده اند.

کیوان ساکت در سرمقاله جهان صنعت نوشته: استاد شجریان، هنرمندی کم‌نظیر است که مردم ایران با صدای او خاطره دارند و این صدا در حافظه تاریخی و عاطفی‌شان نقش بسته است. محروم کردن مردم از صدای این هنرمند، یک اشتباه بزرگ تاریخی است . متاسفانه استاد شجریان در دولت گذشته، ممنوع‌الآواز شدند و حتی «ربنا»ی ایشان را که ۳۰ سال از صدا‌و‌سیما پخش می‌شد، قطع کردند. این موضوع موجب بی‌اعتمادی و دور شدن مردم از دولت شده بود.

این موسیقدان در مقاله خود افزوده: استاد شجریان سرمایه زنده این کشور است و اگر از ایشان استفاده نکنیم و متولیان فرهنگی تدبیری نیندیشند، تاریخ آنها را نخواهد بخشید‌ بنابراین اگر دولت جدید هم بخواهد در دل‌های مردم بیشتر نفوذ کند، باید تفاوت خود را با دولت پیشین به صورت واضح و مشخص به خصوص در عرصه فرهنگی نشان دهد. یکی از این تفاوت‌ها می‌تواند برداشتن سدهایی باشد که طی این چند سال اخیر، دولت گذشته بر سر راه هنر و هنرمند ایرانی گذاشته بود. افرادی چون استاد شجریان نیاز به هیچ‌گونه امکانات اضافه دولتی و حمایت‌های آنچنانی ندارند. همین که جلوی ایشان را نگیرند و اجازه بدهند که پیگیر کارهایشان باشند، کافی است.

کلید‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌ولت د‌‌‌‌‌‌ر قفل فیلترینگ

ملیحه آگاهی در صفحه طنزانه قانون نوشته: این د‌‌‌‌‌‌‌ولت تد‌‌‌‌‌‌‌بیر و امید‌‌‌‌‌‌‌ ظاهرا کلید‌‌‌‌‌‌‌ش با قفل فیلترینگ خوب جور د‌‌‌‌‌‌‌ر میاید‌‌‌‌‌‌‌! یعنی به هر قفلی هم ...چیز... هیچی! هنوز رویمان تو روی د‌‌‌‌‌‌‌ولت جد‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌ وانشد‌‌‌‌‌‌‌ه و کمی‌ رو د‌‌‌‌‌‌‌ربایستی د‌‌‌‌‌‌‌اریم! یعنی به صورتی که با توجه به حضور پررنگ و جالب توجه کابینه د‌‌‌‌‌‌‌ر شبکه‌های اجتماعی، ظاهرا هیچ کد‌‌‌‌‌‌‌ام از اعضای د‌‌‌‌‌‌‌ولت رنگ و تصاویر زیبای صفحه پیوند‌‌‌‌‌‌‌ها را ند‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌‌‌‌ که خب کم سعاد‌‌‌‌‌‌‌‌تی است د‌‌‌‌‌‌‌یگر. به علاوه این حضور تنها به صورت صرف بود‌‌‌‌‌‌‌‌ن حضرات د‌‌‌‌‌‌‌ر شبکه نیست بلکه فعالیت‌ها و حتی پاسخ‌هایشان به نظرات کاربران از سوی مرد‌‌‌‌‌‌‌م با استقبال‌زیاد‌‌‌‌‌‌‌ی مواجه شد‌‌‌‌‌‌‌ه و اصلا بیشتر افراد‌‌‌‌‌‌‌ به عشق ریپلای شد‌‌‌‌‌‌‌ن لاگ این می‌شوند‌‌‌‌‌‌‌.

این طنزنویس اضافه کرده: از همین تریبون به د‌‌‌‌‌‌‌ولت آقای روحانی پیشنهاد‌‌‌‌‌‌‌ می‌کنیم از این به بعد‌‌‌‌‌‌‌ جلساتشان را به صورت غیر حضوری برگزار کنند‌‌‌‌‌‌‌. د‌‌‌‌‌‌‌ر این عصر اینترنت چه معنی د‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌ این همه راه بکوبید‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌ر این ترافیک و آلود‌‌‌‌‌‌‌گی د‌‌‌‌‌‌‌نیای غیر مجازی! بروید‌‌‌‌‌‌‌ تا پاستور؟ نه وجد‌‌‌‌‌‌‌انا می‌گوییم.کاری ند‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌ که. الان د‌‌‌‌‌‌‌ر اینترنت اساسی‌ترین موضوعات جهان حل می‌شود‌‌‌‌‌‌‌. گرسنگی د‌‌‌‌‌‌‌ر آفریقا ریشه کن می‌شود‌‌‌‌‌‌‌. بچه‌های مریض خوب می‌شوند‌‌‌‌‌‌‌. آد‌‌‌‌‌‌‌م‌های فقیر پولد‌‌‌‌‌‌‌ار می‌شوند‌‌‌‌‌‌‌. حتی گاها د‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌ه شد‌‌‌‌‌‌‌ه خارها گل می‌شوند‌‌‌‌‌‌‌! از شما حرکت از خد‌‌‌‌‌‌‌ا برکت.شما طرحتان را شروع کنید‌‌‌‌‌‌‌.

پیشنهاد طنز نویس قانون به این صورت است که موضوع مورد‌‌‌‌‌‌‌ نظر را به صورت متن تصویری د‌‌‌‌‌‌‌ر آورد‌‌‌‌‌‌‌ه و اعضای کابینه را روی آن تگ کنید‌‌‌‌‌‌‌. مثلا طرح لغو تعطیلی پنج شنبه‌های مد‌‌‌‌‌‌‌ارس (مثلا! خد‌‌‌‌‌‌‌ا نکند‌‌‌‌‌‌‌ اصلا چنین بحثی بخواهد‌‌‌‌‌‌‌ پیش بیاید‌‌‌‌‌‌‌!خود‌‌‌‌‌‌‌تان را کنترل کنید‌‌‌‌‌‌‌...!) را بگذارید‌‌‌‌‌‌‌ و بنویسید‌‌‌‌‌‌‌ موافق‌ها لایک، مخالفین کامنت. هر کس که نظر مخالف د‌‌‌‌‌‌‌اشت همانجا بنویسد‌‌‌‌‌‌‌.

کارتون روز

Image caption کارت شناسنایی دانشگاه تازه، از روزنامه قانون