بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران - هجدهم شهریور

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود از سفر وزیر خارجه جواد ظریف به عراق و انتخاب دوباره باقر قالیباف به شهرداری تهران نوشته و عکس‌ها و گزارش‌های صفحات اول خود را هم به همین دو موضوع اختصاص داده‌اند.

ادامه گمانه زنی‌ها درباره آینده پرونده هسته ای و گفتگوهای ایران و غرب، و انتقادهایی از عملکرد دولت احمدی‌نژاد و به هم ریختگی اقتصادی کشور از دیگر مطالب این روزنامه‌هاست که از احتمال عزل رییس دانشگاه آزاد نوشته‌اند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

اصلاح طلبان و پیروزی قالیباف

داوود محمدی در سرمقاله شرق نوشته قالیباف امروز؛ قالیباف سالیان پیش و حتی قالیباف پیش از ۲۴ خرداد نیست. واگذاری غافلگیر‌کننده نتیجه رقابت ریاست‌جمهوری و کسب فقط ۷۰۰ هزار رای در پایتخت و نیز پیروزی میلیمتری در رقابت با محسن هاشمی -که رای غیرتشکیلاتی دو عضو اصلاح‌طلب شورا از اراکان اصلی آن بود- وی را به این واقع بینی خواهد رساند که باید در کارنامه خویش بازنگری و نقاط ضعف خود را ترمیم کند تا بتواند همچنان در رقابت‌های جدی سیاسی آینده باقی بماند.

به نظر سردبیر شرق: حضور پررنگ اصلاح‌طلبان در شورا و ریاست مسجدجامعی اصلاح‌طلب بر آن و ناهمسویی آنان با شهردار منتخب، عاملی است که می‌تواند به‌کارآمدی بیشتر مدیریت شهری منجر شود.

هر شکست، مقدمه‌ای است برای پیروزی، مشروط بر آنکه فرآیند منجر به ناکامی مورد بازبینی دقیق قرار گیرد و نواقص و اشتباهات شناسایی‌شده و تدابیری کارگشا برای علاج آن در آینده، اندیشیده شود.

چند روزنامه در مقالاتی از رفتار دو تن از اصلاح طلبان عضو شورای شهر انتقاد کرده‌اند و صادق زیباکلام در مقاله‌ای در آرمان ماجرای شورای شهر و انتخاب نشدن محسن هاشمی را نشانه حساسیت شدید اصولگرا نسبت به شکست‌های پی در پی شان در ریاست جمهوری و انتخاب رییس شورای شهر تهران دانسته و در عین حال از برخی اصلاح طلبان انتقاد کرده است.

مقالاتی نیز در انتقاد از شورای شهر در روزنامه‌ها هست اما حسن وزینی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: اکنون در کمتر از دو ماه از تحقق حماسه سیاسی خرداد ۹۲، مواجهه و آرایش جناح‌ها و جریان‌های سیاسی کشور به سمت تعامل و همزیستی سیاسی بازگشته است. رقابت در عرصه سیاست‌ورزی پدیده‌ای است که موجب شفاف شدن سیاست‌ها و عملکردها و همین طور کارآمدی مدیریت‌ها می‌شود.

روزنامه دولت اضافه کرده: اگر دوره انتقال قدرت در پارلمان شهری و مدیریت شهری را با پدیده‌های مشابه خود در سال‌های اخیر در حوزه‌های مختلف مقایسه کنیم، شاهد ظهور یک نوع مدیریت مدبرانه‌ای در عرصه‌های مختلف هستیم که کمترین دستاورد آن، بازگشت رقابت‌های اخلاق‌گرایانه و حضور همه نیروهای توانمند در کرسی‌های قدرت و مدیریت است.

انتقادها از قالیباف

در یک نظر سنجی در اعتماد پیرامون شهرداری تهران، فرشید یزدانی گفته سال‌های اخیر شاهد ساماندهی عمرانی شهر تهران بودیم و با پیشرفت سریع پروژه‌های عمرانی صاحب شهری شدیم که بعد فرهنگی و اجتماعی آن دایم کمرنگ‌تر می‌شد. توسعه تک بعدی شهر در رشد اتوبان‌های آن اگر همراه با نگاه فرهنگی- اجتماعی بود، سویه دیگری به خود می‌گرفت.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

به نوشته این فعال اجتماعی: مثلا اگر با همین سرعت و جدیت توسعه سیستم حمل و نقل عمومی بود هم فرهنگ تردد و جابه‌جایی در شهر تغییر می‌کرد، هم کاری ماندگارتر و کم‌هزینه‌تر انجام می‌شد. هزاران اصله درخت و خانه مسکونی از بین رفت و مساله‌های تازه برای شهر ایجاد شد تا یک مساله حل شود.

منیژه حکمت کارگردان سینما به اعتماد گفته شهردار تهران، مدیران زیرمجموعه‌اش را مدیریت کند و این شعار و تفکر عشیره‌ای را که هر کس همفکر من است، می‌تواند از امکانات شهرداری بهره‌‌مند شود، پایان بخشد. بودجه‌های هنگفتی مثل بودجه فرهنگی را فقط برای بخشی از دوستان‌شان که اجازه حضور در حیاط خلوت‌شان را یافته‌اند، هزینه نکنند.

بهرام دبیری نقاش به اعتماد گفته: درباره درخت‌های بریده شده خیابان ولیعصر سوال دارم، درباره چنارهای ۷۰ساله میدان ونک سوال دارم که چرا پیاده‌رو طوری سنگفرش شد که آبخور این درختان بسته و خشک شوند، درباره پل‌های عظیم و بی‌قاعده‌ای که این شهر را شبیه هیولا کرده سوال دارم.

آیا رییس دانشگاه آزاد عزل شده؟

روزنامه‌های مختلف امروز صبح از احتمال عزل فرهاد دانشجو از ریاست دانشگاه آزاد نوشته‌اند و به نوشته محمد حسین نجاتی در شرق: پس از پایان دوره وزارت کامران دانشجو و پایان دوره نمایندگی خسرو دانشجو در شورای شهر نوبت به سومین برادر دانشجو رسید تا زمزمه‌هایی از تغییر او در دانشگاه آزاد اسلامی شنیده شود.

این روزنامه از قول سایت‌های اصولگرا نقل کرده که شش‌نفر از ۹ عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی صورت‌جلسه‌ای مبنی بر عزل فرهاد دانشجو از ریاست این دانشگاه و منصوب‌کردن حمید میرزاده عضو دیگر هیات امنای دانشگاه تنظیم کردند.

انتشار این خبر در حالی است که حمید میرزاده عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با شرق ضمن تکذیب این خبر عنوان کرد: «هیچ کدام از اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی چنین نامه‌ای نفرستاده‌اند. و یاسر هاشمی رییس دفتر هیات امنای دانشگاه آزاد هم آن را تکذیب کرده است.

شرق در دنباله گزارش خود نوشته فرهاد دانشجو بابت بازنشسته کردن ۴۲ نفر از مدیران ارشد این دانشگاه و حمایتش از اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه آزاد مورد انتقاد اعضای هیات علمی این دانشگاه بود. دو ماه قبل بودجه سال ۹۲ دانشگاه آزاد اسلامی را به تایید اعضای هیات علمی دانشگاه نرساند تا انتقادها از او بالا بگیرد. حتی مورد تایید رییس دولت دهم نیز قرار نبود.

احمدی‌نژاد کجاست

عظیم محمودآبادی در گزارشی در اعتماد پرسیده «محمود احمدی‌نژاد این روزها چه می‌کند؟ و خود پاسخ داده مرد نه چندان نام آشنایی که در سال ۸۲ توانست کرسی شهرداری تهران را از آن خود کند و تنها بعد از دو سال به ریاست‌جمهوری برسد؛ کاری که محمدباقر قالیباف بعد از هشت سال نتوانست انجام بدهد. فردی که در نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شعارهایش گوش فلک را کر کرده بود و بعد از رییس‌جمهور شدنش ابایی نداشت از اینکه کارنامه نزدیک به سه دهه انقلاب را زیر سوال ببرد در ماه‌های پایانی دولتش از رسیدن «بهار» و قریب‌الوقوع بودن آن می‌گفت.

به نوشته این گزارشگر، حالا نزدیک به سه ماه است که از بهار گفتن‌های احمدی‌نژاد و مشایی می‌گذرد و بیش از یک ماه است که دولت یازدهم رسما کار خود را آغاز کرده و از فردی که زمانی از سوی نزدیکانش معجزه هزاره سوم خوانده می‌شد هیچ خبری نیست.

Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

اعتماد نوشته: اینکه در آخرین روز کاری‌اش مبلغ شانزده میلیارد تومان از حساب نهاد ریاست‌جمهوری به صورت غیرقانونی برداشت شده و بعد از چند روز با پیگیری مسوولان، افراد نزدیک به احمدی‌نژاد مجبور به استرداد آن شده‌اند. جابه‌جا کردن هدایا و برخی اموال دولتی مربوط به نهاد ریاست‌جمهوری نیز از دیگر اخبار مربوط به دولت سابق است.

آیدین سیار سریع در صفحه طنزانه قانون نوشته: قرار بود محمود احمدی‌نژاد به عنوان سخنران به دانشگاه تربیت مدرس برود و به عنوان یک استاد دانشگاه برای دانشجویان این دانشگاه سخنرانی کند. ما هم دلمان را صابون زده بودیم. ولی زهی خیال باطل. کور خوانده بودیم. با اعتراض دانشجویان این دانشگاه، سخنرانی احمدی‌نژاد کنسل شد و روسیاهی به ما ماند.

متن سخنرانی انجام نشده احمدی‌نژاد به نوشته قانون چنین است: سلام می‌کنم... می‌کنم .... به شما دانشجویان عزیز، زیز، زیز. راستش ما یکبار رفته بودییییم دااااانشگاهی در کلمبیااا. جای همگی خالـــی. نمی دونید چه دااانشگاهی بود. خیلی خوش می‌گذشت. نه اونهاااا زبون منو می‌فهمــــــیدن، نه من زبون اونهااا رو. خوبی دیگه اش هم ایـــن بود که فقــــــــــط من حرف می‌زدم. خاطره زیااااده از دانشگاه. از استادایی که داشتم بگم براتوووون؟

در ادامه طنز قانون چنین نقل شده: خیلی جاهاااا خوندم که نووشته بودند احمدی نژااد ۱۶۰ میلیاااارد ریال از نهاااد ریاااست جمهوری به داانشگاه خوودش کمک کرده. من از شما می‌پرسم آیا این درسته که ۱۶ میلیارد تومن رو بگیم ۱۶۰ میلیااارد ریال؟ اگه شماااا دشمن اییییین مردم نیستید چرا به دلاااار حساب نکردید؟ چرا نگفتید ۵ میلیون دلار؟ می‌بینیییید؟ اینهااا می‌خواااهند حواااس شما را از چیزهای اصلییی دوور کنند. اهداای ۴۰ هزار سکه به دولتی هااا

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته : یک بنده خدایی هشت سال‌، هر روز قول‌های قشنگ ‌و وعده رنگی به مردم می‌داد و آمارهای عجیب و غریب می‌داد و رسانه‌های دولتی و دوست و برادر با آب و تاب آن را بازتاب می‌دادند، اما خبری که دیروز درباره این بنده خدا منتشر شد واقعا در نوع خود بی‌نظیر بود‌: احمدی‌نژاد هنگام خروج از دانشگاه علم و صنعت به همراه برخی مدیران این دانشگاه به علت نقص فنی آسانسور در طبقات میانی گیر کرد که با تلاش تعمیرکاران، آسانسور کار طبیعی خود را از سر گرفت!‌... به این ترتیب حتی از خرابی آسانسور هم استفاده شد تا رسانه‌ها بدون احمدی‌نژاد نمانند!

مهندس بعدی پردیسان

محمدعلی اینانلو، کارشناس محیط زیست، در مقاله ای‌ در شرق نوشته: گفتم آقای مهندس خوش آمدید به محیط‌زیست اما چرا آمدید آیا شناختی، سابقه‌ای، آشنایی، چیزی در این زمینه دارید؟ آقای مهندس نگاهی چپ‌چپ کرد، گفتم آقای مهندس ببرهایی که آورده‌اید در چه حالند، مهندس با اطمینان خاطر گفتند که اینها با هم فامیل نزدیک‌اند می‌خواهیم ببریم در میانکاله رهایشان کنیم. گفتم آقای مهندس اطمینان دارید که ببر سیبری می‌تواند در میانکاله زندگی کند؟ مهندس کاملا مطمئن بود اما حیف که بعضی از خرهای احمق، مشمشه گرفتند و عمدا خود را به خورد ببرهای نازنین وارداتی دادند، ببرها خوردند و مردند، حتی تازه‌عروس حامله هم مرد و خیال همه را راحت کرد.

این مجری تلویزیونی در این مقاله تاکید کرده معاون سازمان حفاظت از محیط زیست یک روز همه را به خط کرد، علم و بیرق هوا کرد یک وانت جوجه‌کباب تهیه کرد که می‌خواهیم لار را به بخش خصوصی واگذار کنیم، گفتم آقای مهندس مطمئنید که این واگذاری حتما باید از پارک ملی شروع شود؟ مهندس مطمئن بود اما خبرنگارها دست‌بردار نبودند هی با سوال‌های بی‌ربط خاطر عزیز مهندس را آزرده می‌کردند.

مقاله شرق به شکایت از رییس پیشین رییس محیط زیست ادامه داده و نوشته خبرنگارها هی راجع به صدور مجوز استخراج نفت در پارک ملی کویر، پالایشگاه امیرآباد و گورخر ایرانی پرسیدند یکی از آنها گفت که مهندس زحمت نکشید که برای دیدن گورخر ایرانی به توران یا بهرام گور بروید اقلا تلویزیون را نگاه کنید اما مهندس گفت که از تلویزیون فقط سریال جومونگ را می‌بیند، مهندس خودش سر شوخی را باز کرده بود، نتیجه آن شد که بعد از مدتی معاون محیط طبیعی استعفا کرد و یک معاون محیط طبیعی انتخاب شد مثل یک تکه ماه.

تحلیلگر آماده حمله

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار از تحلیلگر جویای نامی نوشته که در اقدامی خارق‌العاده در تاکتیک خود را در صورت حمله آمریکا به سوریه بیان کرده، که اولیش انتشار تمام نقاط ضعف تمام منافع آمریکا در تمام دنیا برای تمام مردم دنیا+آموزش ساده عملیات و دومی این که ظرف ۲۱ ساعت یک‌نفر از خانواده تمامی وزرای آمریکا+ سفرای آمریکا+ فرماندهان نظامی آمریکا در سراسر جهان ربوده خواهند شد. سوال: چرا ۲۱ ساعت؟ چرا ۲۴ ساعت نه؟

جواب: چون نیروهای خدومی (منظور خود ماییم که یک دل نه صد دل مرید ایشان شده‌ایم!) که قرار است عملیات ربایش و رانش را انجام دهیم، باید سه ساعت بخوابیم که برای ربایش سرحال باشیم.

به نوشته ستون سفید نمایی بهار تاکتیک سوم این اندیشمند و استراتژیست بزرگوار این است: در ۱۸ ساعت بعدی، فیلم قطع عضو آنان در معرض دید همگان گذاشته خواهد شد+ ارسال دستی فیلم. اطلاعیه: به اطلاع کلیه تروریست‌ها، تکفیری‌ها و سلفیون عزیز و قاتل می‌رسانیم، از آنجایی که ما نیروهای خدوم دل همچین کارهایی را نداریم، از شما درخواست می‌کنیم برادری کرده، از این به بعد به جای کشتار فجیع و وحشیانه مردم مظلوم سوریه، اقدام به وحشیگری علیه مقامات آمریکایی کنید. با آرزوی توفیق روزافزون!

کارتون روز

Image caption کارتون احمد عربانی، بهار

مطالب مرتبط