هشدار آیت الله خامنه‌ای به دولت ایران در مورد شیوه تعامل با غرب

آیت الله خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران طرفدار سیاست خارجی تهاجمی است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از "دولت، مسئولان، سیاسیون و دیپلمات‌های" این کشور خواست که رفتارهای غرب را در چارچوب "رویارویی عمیق و مبنایی غرب با اسلام" تحلیل کنند و هشدار داد که اگر آنها نگاه جامع نداشته باشند، "سرمان کلاه خواهد رفت و ضربه خواهیم خورد".

او امروز دوشنبه ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) در یک سخنرانی در تهران گفت که "دروغگویی و ظاهرسازی از خصلت های سیاستمداران غربی" است.

به گفته رهبر ایران، پیروزی انقلاب اسلامی در این کشور نقطه عطفی در رویارویی تاریخی اسلام و غرب بوده است و تحولات سیاسی سال های اخیر در کشورهای اسلامی، که آیت الله خامنه ای از آن با عنوان "بیداری اسلامی" یاد می کند، باعث سراسیمگی کشورهای غربی شده و آنها را در مقابله با اسلام سیاسی به میدان آورده است.

این سخنان رهبر ایران در حالی ایراد می شود که دولت جدید این کشور به ریاست حسن روحانی، سیاست تنش زدایی و بهبود روابط با جهان را از اولویت های خود معرفی کرده است.

آیت الله خامنه ای همواره از سیاست خارجی "تهاجمی" و "طلبکارانه" دولت قبلی ایران حمایت می کرد و در سخنرانی امروز خود هم تأکید کرده است که "در مقابل دنیای غرب باید مقتدر بود".

منتقدان سیاست خارجی "تهاجمی" ایران در سال های اخیر می گویند که تحریم های بی سابقه و بحران اقتصادی عمیق ایران تا حدود زیادی ناشی از این سیاست بوده است.

اکثر نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران در جریان تبلیغات انتخاباتی از سیاست خارجی دولت محمود احمدی نژاد و نحوه اداره مذاکرات اتمی ایران انتقاد می کردند.

حسن روحانی که در این انتخابات پیروز شد صریح ترین منتقد در میان نامزدها بود و وعده داد که روابط ایران و جهان را بهبود بخشد.