روحانی: رفع سوء تفاهمات با اروپا برنامه جدی دولت ایران است

Image caption روحانی وعده بهبود روابط خارجی داده است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که "رفع سوء تفاهمات و ایجاد فضای جدیدی از تعامل و درک مشترک" از اولویت های دولت جدید است.

آقای روحانی روز هجدهم شهریور (نهم سپتامبر) در پاسخ به پیام تبریک مارتین شولز رئیس پارلمان اروپا به مناسبت پیروزی او در انتخابات ۲۴ خرداد این موضوع را مطح کرده است.

او گفته است که "تلاش در جهت پیشبرد روابط ایران با پارلمان اروپا و دیگر نهادهای اروپایی و رفع سوء تفاهمات و ایجاد فضای جدیدی از تعامل و درک مشترک براساس احترام متقابل، از اهداف اولیه و جدی در سیاست خارجی دولت جدید ایران است."

آقای روحانی خطاب به آقای شولز گفته که برای رسیدن به این هدف "از هر گونه گفت وگو و تبادل‌نظر، استقبال" می کند.

این تازه ترین پیام دولت ایران به اروپا برای بهبود روابط است که در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد آسیب دید و تصویب تحریم های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران به تشدید آن دامن زد.

در همین حال اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در دیدار با فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن به تهران، گفته است که "ایران آماده تفاهم با دنیاست" و "اگر بهانه‌گیری طرف های غربی مطرح نباشد، انجام مذاکرات جدی و دستیابی به تفاهم امکان پذیر است."

از زمان پیروزی حسن روحانی به عنوان یک سیاستمدار میانه رو در انتخابات ریاست جمهوری ایران، خوشبینی ها به بهبود روابط ایران و غرب با پیام های تبریک مقام های غربی به آقای روحانی افزایش یافته است.

آقای روحانی در زمان تبلیغات ریاست جمهوری از سیاست خارجی ایران در دوره محمود احمدی نژاد انتقاد کرده و وعده داده بود تا روابط خارجی کشورش را در صورت پیروزی اصلاح کند.

سیاست های آقای احمدی نژاد از جمله سیاست خارجی دولت او مورد حمایت کم سابقه آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی قرار داشت، اما علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل رهبر ایران هم در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از وضعیت حاکم بر روابط خارجی ایران به صراحت انتقاد کرد.

حسن روحانی در دوره تبلیغات و پس از پیروزی در انتخابات از سیاست تنش زدایی و اعتماد سازی حمایت کرده که در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، شعار اصلی سیاست خارجی ایران بود.

آقای روحانی قرار است برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل اوایل مهرماه (اواخر سپتامبر) به نیویورک سفر کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در زمانی کوتاه امکان دیدار با رهبران و روسای کشورهای مختلفی مهیا است که به توصیف او فرصت خوبی برای گسترش و تقویت روابط ایران با کشورهای خارجی خواهد بود.

بر اساس گمانه زنی برخی از ناظران سیاست خارجی ایران، احتمال دارد نخسین گام های عملی بهبود روابط خارجی ایران در جریان این سفر و از جمله در سخنرانی آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل روشن تر شود.

مطالب مرتبط