واکنش‌ها به اتفاقات جلسات رأی‌گیری در شورای شهر تهران

شورای شهر تهران
Image caption سرنوشت رای گیری برای ریاست شورای شهر و شهردار تهران، با تفاوت یک رای میان کاندیداهای رقیب تعیین شد

در پی انتخاب محمدباقر قالیباف به سمت شهردار و احمد مسجدجامعی به مقام ریاست شورای شهر تهران، رسانه‌های ایران به انتشار نقل‌قول‌هایی در انتقاد از آرای "غیرمنتظره" برخی اعضای شورا در جریان رای‌گیری‌های اخیر پرداخته‌اند.

نمایندگانی که رای آنها در جلسات اخیر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته، عباس جدیدی و الهه راستگو هستند که به گفته منتقدانشان بر خلاف تصورات اولیه، به ترتیب به کاندیدای اصلاح طلبان و محافظه کاران رای داده اند. خودداری احمد دنیامالی از رای دادن به محسن هاشمی در جلسه روز یکشنبه نیز از همین زاویه مورد انتقاد برخی اصلاح طلبان قرار گرفته است.

در جلسه دیروز شورای شهر تهران، محمدباقر قالیباف با به دست آوردن ۱۶ رای به عنوان شهردار انتخاب شد و رقیب وی محسن هاشمی ۱۴ رای به دست آورد. این رای گیری، مدتی کوتاه پس از نخستین رای گیری شورای شهر برای انتخاب شهردار صورت گرفت که در جریان آن هر دو کاندیدا ۱۵ رای به دست آورده بودند.

فاطمه دانشور، از اعضای اصلاح طلب شورای شهر تهران امروز دوشنبه ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) در مصاحبه با خبرگزاری مهر، نزدیک به محمدباقر قالیباف، گفته است که هرچند اصلاح طلبان احتمال می دادند که احمد دنیامالی "با آنها همسو نباشد"، اما الهه راستگو "قسم خورده بود که به مواضع و منشور اصلاح طلبان پایبند باشد".

وی مدعی شده که خانم راستگو نه تنها به محسن هاشمی رای نداده، بلکه در جریان رای گیری برای ریاست شورای تهران نیز از رای دادن به به احمد مسجد جامعی خودداری کرده است.

در اظهار نظری دیگر در همین ارتباط، علی حسینی، سخنگوی حزب اسلامی کار در مصاحبه با مهر اعلام کرده که اعضای حزب اسلامی کار، که الهه راستگو در آن عضویت دارد، در خصوص "وضعیت حضور وی در حزب" تصمیم گیری خواهند کرد. حزب اسلامی کار از جمله تشکل های اصلاح طلب ایران محسوب می شود که خانم راستگو برای ورود به شورای شهر از حمایت آن برخوردار بود.

در مقابل، الهه راستگو در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با دفاع از عملکرد خود در جلسه دیروز شورای شهر تاکید کرده است: "بنده وامدار مردم هستم بنابراین وامدار هیچ حزب و گروهی نخواهم بود." وی ادعا کرده که از سوی برخی منتقدان خود مورد "توهین" و "تهدید" قرار گرفته است.

خانم راستگو دو روز پیش در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر، با کسب ۱۵ رای به عضویت در هیات رئیسه این شورا در آمده بود. همزمان، احمد مسجد جامعی نیز رقابت برای ریاست شورا را با نتیجه ۱۶ رای در مقابل ۱۵ رای، از مهدی چمران رقیب محافظه کار خود برده بود.

رای جدیدی در جریان انتخاب رئیس شورا

به نوشته برخی رسانه های محافظه کار، در جلسه انتخاب هیات رئیسه شورای شهر تهران، عباس جدیدی از ملی پوشان سابق کشتی از جمله رای دهندگان به آقای مسجد جامعی کاندیدای اصلاح طلبان بوده است.

خبرگزاری مهر به تازگی به نقل از "یک عضو شورای شهر تهران" نوشت که آقای جدیدی "تا چند روز قبل رای خود را چمران اعلام کرده بود، اما در روز رای گیری به مسجد جامعی رای داد".

همین خبرگزاری همچنین، اظهارات پرویز سروری از اعضای محافظه کار شورای شهر تهران را نقل کرده که گفته است "یکی از ورزشکاران شورا" به خاطر وعده هایی که اصلاح طلبان به او داده اند به قول خود برای رای دادن به مهدی چمران، رقیب آقای مسجدجامعی عمل نکرده است. برخی سایت های محافظه کار، دلیل تغییر رای آقای جدیدی را امیدواری به کسب سمت معاونت نظارت شورای شهر تهران با حمایت اصلاح طلبان دانسته اند.

در واکنش هایی دیگر به رای این نماینده شورای شهر، سایت محافظه کار الف بدون ذکر نام، او را به "مزایده شرف و وجدان و اخلاق" متهم کرده و جهان نیوز یک سایت محافظه کار دیگر، در یادداشتی که در روزنامه کیهان نیز نقل شده از مسئولان نظارتی خواسته "مراقب کاسب‌کاری‌های مشمئزکننده" یک ورزشکار عضو شورای شهر باشند.

در پاسخ به این انتقادات، آقای جدیدی در مصاحبه با روزنامه اصلاح طلب بهار گفته که رایی که داده ربطی به پیشنهادات ارائه شده به او نداشته است.

وی افزوده در مورد اینکه "اعضای شورای شهر تهران قرار است در آینده چه کارهایی انجام دهند و چه مسئولیت‌هایی داشته باشند" با او و سایر اعضای شورا صحبت شده، اما "این روال در همه دوره‌های شورای شهر تهران وجود داشته" و در مورد آن ابهامی وجود ندارد.