قاضی پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی: حکم متهمان برای اجرا به دادسرا رفت

Image caption ناصر سراج که پیشتر معاون امنیتی دادستان کل کشور بود اکنون ریاست سازمان بازرسی کل کشور را در اختیار دارد

ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل ایران و قاضی رسیدگی کننده به پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی گفته‌ است که حکم‌ متهمان این پرونده قطعی شده و قرار است که دادسرا احکام را اجرا کند‌.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای سراج گفته است که دادسرا اکنون مشغول اجرای احکام است.

پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مشهور به "بزرگترین فساد مالی" تاریخ ایران یک سال و نیم پیش به جریان افتاد و چهار متهم اصلی این پرونده از جمله مه‌آفرید خسروی، بنیان‌گذار شرکت امیر منصور آریا به اعدام محکوم شدند و حکم اعدام آنان توسط دیوان عالی کشور تائید شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران سال گذشته گفته بود که از مجموع ۳۹ متهم این پرونده که به اتهامات آنها رسیدگی شد، چهار نفر به اعدام، دو نفر به حبس ابد و بقیه متهمان به تحمل حبس‌های ۲۵ سال، ۲۰ سال، ۱۰ سال و پایین‌تر محکوم شده اند.

یکی از متهمان اصلی دیگر پرونده، محمودرضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران است که به کانادا رفته است. به گفته مقام‌های قوه قضائیه ایران، آقای خاوری به طور غیابی محاکمه می‌شود.

آقای سراج امروز، دوشنبه ۱۸ شهریور در حاشیه تودیع و معارفه رئیس دادگاه انتظامی قضات گفت که پرونده مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به دادسرا فرستاده شده است.

Image caption مه‌آفرید خسروی، بنیان‌گذار شرکت امیر منصور آریا به اعدام محکوم شده است

او پیشتر گفته بود: "پرونده مهدی هاشمی، ایرادهای فراوانی دارد و به همین دلیل مدت زمان رسیدگی به آن طولانی خواهد شد."

آقای سراج اسفند سال گذشته با ابلاغ ویژه صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، مامور رسیدگی به این پرونده شد.

او چندی پیش در پی رای اعتماد مجلس به مصطفی پورمحمدی به عنوان وزیر دادگستری، جایگزین او در سازمان بازرسی کل کشور شد.

با این حال روز گذشته او گفت که همچنان رسیدگی پرونده هایی که پیشتر به او محول شده بود را ادامه خواهد داد.

آقای سراج گفت: "تنها چند حکم قضایی است که در اختیار من قرار دارد و آنها را با خود به سازمان بازرسی می‌برم تا زمانی که آیت‌الله آملی (لاریجانی) رئیس قوه قضائیه دستور جدیدی برای آنها صادر کند."

مطالب مرتبط