بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه تهران - نوزدهم شهریور

روزنامه‌های ‌امروز صبح تهران در عنوان‌های اول خود بعد از سخنان تازه رهبر جمهوری اسلامی درباره حوادث منطقه به گفته‌های ‌دادستان کل کشور پرداخته‌اند که خبر از رفع فیلتر شدن فیس بوک داده است.

حمله اصولگرایان به هواداران اصلاحات و دفاعشان از تنها نماینده اصلاح طلب شورای شهر تهران که با رای خود باعث انتخاب دوباره باقر قالیباف به شهرداری تهران شد، از دیگر مطالبی است که در صفحات اول رسانه‌هایشان منعکس شده است.

سوریه برای تهران تصمیم نگیرد

متین مسلم در مقاله‌ای در بهار به سخن تازه بشار اسد اشاره کرده که گفته در صورت حمله آمریکا به سوریه متحدان و هم پیمانان سوریه به آن پاسخ خواهند داد و اضافه کرده: چندی پیش هم معاون وزیر خارجه سوریه اظهارات مشابهی به زبان آورده بود، با این تفاوت که این‌بار مستقیما نام ایران را بر زبان آورده و مسئولیت مستقیم در دفاع از کشورش را متوجه تهران کرد.

نویسنده مقاله تاکید کرده تعیین تکلیف نقش و میزان دخالت یک کشور در بحرانی بین‌المللی مانند بحران سوریه با کیست؟ این‌که یک طرف اصلی دعوا به صورت یک‌طرفه و آشکار نه یک‌بار بلکه چند بار، تکلیفی استراتژیک و حیاتی برای دیگری تعیین کند از آن دست اقدامات عجیب و غریبی است که فقط در جنگ سوریه ممکن است دیده شود. قطعا مرجع صلاحیت‌دار و تعیین‌کننده نوع واکنش و نقش ایران در این قضیه مقامات عالی ایران و شاکله مدیریتی کشور هستند نه دیگران .

در ادامه مقاله بهار آمده: این‌که استراتژی ایران در قبال رژیم اسد در بلندمدت و حمله ایالات متحده به سوریه در کوتاه‌مدت چه خواهد بود، فعلا معلوم نیست و منوط به شرایطی است که امکان رصد اطلاعاتی آن در حال حاضر وجود ندارد یا به میزان زیادی صفحه مات است. اما این استراتژی هرچه باشد ممکن است برای اسد مهم باشد، اما مسلما به او مربوط نیست.

رایی که قالیباف را در بهشت نگاه داشت

Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

روزنامه های‌اصولگرا در صفحات اول، و در گزارش‌ها، مقالات و مصاحبه‌های خود با بهانه رای یک نفر از نمایندگان اصلاح طلب شورای شهر تهران به باقر قالیباف که موجب شد تا وی از محسن هاشمی جلو افتد و بار دیگر شهردار تهران شود، اصلاح طلبان را متهم کرده‌اند که با انتقاد از خانم الهه راستگو مرتکب دیکتاتوری شده‌اند.

روزنامه جوان عکس خانم راستگو را در صفحه اول خود آورده‌. کیهان در چند گزارش به اصلاح طلبان و متحدان دولت روحانی تاخته، سیاست روز تیتر اول صفحه اول خود را به این موضوع اختصاص داده، و در آن جا نوشته واقعا گناه الهه راستگو اینقدر نابخشودنی است که برای تخریبش از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کنند؟ راستی مگر همین چند روز پیش در انتخاب رئیس شورای شهر، یک بنده خدایی در دقیقه نود همه محاسبات را به هم نزد و به قول معروف زیر قولش نزد؟! آنجا چون به سود اصلاح‌طلبان بود، گناه که نداشت، ثوابی را هم در توشه آخرت آن بنده خدا ثبت می‌کنند؟

سیاست روز اظهار نظر کرده که: اصلاح‌طلبان دوست دارند دیگ‌ها فقط برای آنها بجوشد؟ چرا نمی‌خواهند از این رفتارهای افراط‌گرایانه که گاه مثل فتنه ۸۸ به دیکتاتوری و خود بزرگ‌بینی بیش از حد منجر می‌شود، دست بردارند؟

اما حسن رسولی در مقاله‌ای با عنوان تمرین دموکراسی با اشاره به رای خانم راستگو به باقر قالیباف نوشته در مجلس شورای اسلامی بارها چنین اتفاقی رخ داده و افرادی که علی‌الظاهر نمایندگی یک تفکر یا یک حزب شناسنامه‌دار سیاسی را برعهده دارند و براساس عرف متداول سیاسی رفتارشان باید نشات‌ گرفته از مرام و ‌منش سیاسی و انضباط حزبی باشد، اما به دلیل نقص ساختار سیاسی کشور، افراد مدل دیگری رفتار می‌کنند.

نویسنده مقاله بهار در پی جویی دلیل بی‌انضباطی‌های سیاسی اظهار نظر کرده در ایران فردگرایی حاکم است؛ به دلیل آن‌که ساختار دموکراتیک حزبی وجود ندارد و به جای آن نوعا دموکراسی‌مان انتخاباتی است، یعنی در فصل انتخابات جریان‌های سیاسی تشدید می‌شوند و اشخاص و محافل تعیین‌کننده‌تر از گروه‌ها هستند. در جمهوری‌اسلامی، اصل بر مشارکت است و به مردم در انتخابات به‌عنوان ارزش و گروهی که به نظام مشروعیت می‌دهند، نگاه می‌شود و از همین مانع بروز و ظهور احزاب در بلندمدت می‌شود.

فیس بوک در خدمت دیپلوماسی

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

علی ودایع در سرمقاله مردم‌سالاری به بررسی پیشینه استفاده ایرانیان از شبکه‌های اجتماعی پرداخته و ضمن اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که اولین استفاده از این شبکه‌ها در سیاست ایران بود نوشته: در آن زمان بحث انقلاب رنگی و دخالت امثال جورج سوروس پیش آمد تا دو سال قبل در انتخابات مجلس که برخی از کاندیداها از فیس بوک استفاده بردند و خلاصه به این زمان رسیده که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم؛ صفحه شخصی دکتر ظریف، به عنوان اولین وزیر دولت در فیس‌بوک خبرساز شد.

نویسنده این مقاله بعد از تحسین از پست‌های جواد ظریف در تویتر و فیس بوک نوشته در طول جنگ و سال‌های تحریم، مهندسی معکوس، شاه کلید مقابله با فشارهای اقتصادی و تکنولوژیک بر ایران بود. حال چرا نباید مهندسی معکوس در هدایت افکار عمومی در خدمت منافع تهران قرار گیرد؟ فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و برخورد قهری تنها پاک کردن صورت مساله‌ است. باید باورداشت که شبکه‌های اجتماعی بیش‌از آن یک تهدید با استراتژی انقلاب مخملی باشد یک فرصت برای توسعه و پیشرفت است.

مثال سرمقاله مردم سالاری گفتگوی وزیر خارجه با دختر خانم پولوسی است و تبریک سال نو یهودیان که نشانگر تغییر دیپلماسی ایران بود. موضوعی که باعث خشم و واکنش هیستریک مقامات تل‌آویو شد که می‌تواند آبی باشد بر آتش منتقدانی که با نگاه حزبی همه مسائل و منافع ملی را می‌نگرند.

ایمان پیربرناش در صفحه طنزانه قانون نوشته: از وقتی محمدجواد ظریف به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب شده و چند مصاحبه تلویزیونی انجام داده، مردم ما را چنان جو گرفته که انگار امجد شکوه مقام در فوق سنگین مدال طلای وزنه برداری المپیک را کسب کرده. جذابیت آقای ظریف به حدی رسیده که اگر همین امروز یک نظرسنجی اینترنتی راه بیفتد که از بین جرج کلونی، عبدالجلیل گل چشمه، محمدجواد ظریف، امیرحسین فشنگچی، برد پیت، مسعود ده نمکی، کریستیانو رونالدو و صلاح الدین اونق کدام جذاب‌ترند؟

با این مقدمه طنزنویس طنزانه یکی از پست‌های آقای ظریف را گمانه زنی کرده:

محمد جواد ظریف: ترجیح می‌دهم در خیابان راه بروم و فکر کنم تا اینکه در خانه بنشینم و فکر نکنم! فیلینگ ادای در تنگنا گیر کرده‌ها

کوروش آریایی: درود به شرفت مرد. کجا بودی این هشت سال؟

Gigi: سو نایس عجیجم. خیلی خوب بود. با اجازت می‌دزدمش!

Iman pirbornash: آقا این مسعود کاظمی‌رو ندیدی؟

قاضی پور: احسنت....احسنت

محمدجواد ظریف: ایمان تا بلاکت نکردم برو بذار مردم لذت ببرن

Iman pirbornash: حالا همین جمله رو من گفته بودم سوژه خنده شده بودم. مردم قدیما این کارها رو با جیجی و جوجو می‌کردن حالا با ظریف و نازک و ....

محمدجواد ظریف: @iman pirbornash خجالت بکش وطن فروش. به بانوان مملکت نتوان کمتر از گل گفت. تو به کجا چنین شتابانی؟ وااای بر تو. وای بر تو اگر آن گم کرده‌اش باشی

خودکشی در صحنه جنایت

Image caption عکس و گزارش حوادث قانون

قانون در صفحه حوادث خود خبر داده: سارق مسلح که صاحب مغازه طلافروشی را به گروگان گرفته بود، وقتی در محاصره پلیس قرار گرفت با قتل گروگان، به زندگی خود پایان داد. حدود ساعت ۱۲ ظهر دیروزسه سارق مسلح برای سرقت وارد مغازه طلافروشی دینار در خیابان کاشانی اصفهان شدند.

دولت برای خرید گندم از کشاورزان چه می‌کند

تهران امروز گزارشی دارد درباره خرید گندم از کشاورزان که در آن آمده: همزمان با نزدیک شدن فصل پاییز و زمان کشت گندم در کشور این سوال برای کشاورزان پیش آمده است که دولت جدید درباره خرید تضمینی گندم چه تصمیمی در سر دارد و آیا می‌خواهد مانند دولت قبلی گندم را با نرخی کمتر از آنچه به صورت وارداتی به کشور می‌رسد از کشاورزان بخرد؟ چرا که طی دو سه سال گذشته خرید ارزان گندم از کشاورزان در کنار تورم فزاینده موجب شده تا کشت گندم مقرون به صرفه نباشد و حتی کشاورزان ترجیح دادند گندم‌ها را به مصرف دام برسانند تا اینکه به دولت بفروشند. دلیل آن هم ارزان خریدن گندم از سوی دولت با نرخی بسیار کمتر از قیمت جهانی گندم بود و از این سو هم قیمت نهاده‌های دامی و خوراک دام به قدری گران بود که برای کشاورز به مصرف رساندن گندم تولیدی برای خوراک دام مقرون به صرفه‌تر از فروش آن به دولت بود.

به نوشته این گزارش: قیمت پایین خرید تضمینی گندم باعث شده تا بسیاری از کشاورزان از کشت گندم منصرف شده و نیاز کشور به واردات گندم امسال نسبت به سال‌های بعد بیشتر شود. حال در آستانه فصل کشت دولت، باید تصمیم خود را درباره خرید تضمینی گندم به‌گونه‌ای اتخاذ کند که کشاورزان را به کشت گندم ترغیب کند.

در آخر گزارش تهران امروز آمده: وزیر جهاد کشاورزی خبر داده که تصمیم دولت خرید گندم تضمینی به ازای هر کیلو ۱۱۱۰ تومان است. روز گذشته هم خلیل آقایی معاون امور مجلس وزارت جهاد کشاورزی گفته: «قیمت در نظر گرفته شده برای گندم ۱۱۱۰ تومان است و این مسئله به نفع همه خواهد بود بنابراین با توجه به شرایط و مشکلات موجود سعی می‌کنیم از ارز مرجع استفاده کنیم.

تهران امروز نوشته: چنین اظهارنظرهایی به نوعی نشان می‌دهد که دولت یازدهم قصد دارد راه و مسیری سوای سیاست‌های دولت دهم در بخش کشاورزی در پیش بگیرد. با این وجود مهم این است که مشخص شود برنامه‌های دولت برای سامان دادن وضعیت گندم و گندم‌کاران چیست و قرار است چگونه بار دیگر کشورمان در تولید گندم خودکفا شود و سایه واردات از سر این حوزه کم شود؟

این عکس چند تا لایک داره؟

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار نوشته: خوبی اصولگرایان این است که چون ریشه در خاک دارند، حتی اگر زمین هم بخورند، خیلی زود بلند می‌شوند. پس شما سکوت این روزهای بعضی دوستان را جدی نگیرید و بدانید که ماه هم بیشتر از ۱۱ روز پشت ابر نمی‌ماند، چه برسد به اصولگرایان و جریان ارزشمند سوم تیر.

نویسنده ستون سفیدنمایی حدس زده با استقبالی که از وزیر خارجه دولت روحانی در شبکه اجتماعی شده اصولگرایان بزودی وارد صحنه می‌شوند. از جمله: سعید جلیلی بدون هیچ دلیلی یک صفحه راه می‌اندازد به نام «از تهدید من تا فرصت تو، راهی به جز تردید نیست». پیج «من از لولو نمی‌ترسم» به مدیریت دکتر احمدی‌نژاد، در راستای پس‌گیری مصادیق ربوده‌شده توسط لولوهای قدرت و ثروت، ساخته می‌شود. «این عکس یادگاری من با خانم اشتون چند تا لایک داره؟» بیش از ۵۰۰۰‌ بار به اشتراک گذاشته می‌شود و عنوان پربیننده‌ترین عکس فیس‌بوکی را از آن خود می‌کند.

به نوشته طنزنویس بهار: اما پربیننده‌ترین صفحه اینترنتی در آینده متعلق نیست به کسی جز «سیدمحمد غرضی». قرائت غرضی از تاریخ، پس از پشت‌سر گذاشتن بیهقی، ویل دورانت و هرودت. طرفداران خودجوش اصولگرایان متاسفانه سرخورده می‌شوند زیرا آنان که عادت بالا رفتن از دیوار سفارت دارند، نمی‌توانند از دیوارها و Wall‌های فیس‌بوکی بالا بروند! و خب نوشتن روی دیوار هم نمی‌تواند آن‌ها را راضی کند.

کارتون روز

Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

مطالب مرتبط