دادستان کل: پرونده تصادف خونین اتوبان قم پیگیری قضایی می‌شود

اژه ای
Image caption اژه ای از پیگیری قضایی پرونده تصادف خونین در اتوبان قم به تهران خبر داده است

به پرونده تصادف پر تلفات اتوبان قم به تهران رسیدگی قضایی می‌شود.

روز سه شنبه، ١٩ شهریور (١٠ سپتامبر)، غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل جمهوری، در مورد حادثه برخورد دو دستگاه اتوبوس در اتوبان قم گفت که در مورد مسئولین این حادثه پرونده‌ای تشکیل یافته و دادگستری استان قم مامور رسیدگی به این پرونده شده است.

آقای اژه‌ای افزوده است که شخصا پیگیر این پرونده بوده و سه تن از قضات مامور شده‌اند بدون نوبت به این پرونده و مقصران این حادثه رسیدگی کنند.

شامگاه دوشنبه، یک اتوبوس مسافربری که از اصفهان عازم تهران بود در مسیر قم به تهران با یک دستگاه اتوبوس تهران یزد و یک دستگاه سواری برخورد کرد که در نتیجه آن، بیش از چهل نفر کشته و حدود چهل تن دیگر زخمی شدند.

بر اساس گزارش‌های اولیه، دلیل تصادف ترکیدن لاستیک جلوی اتوبوس عازم تهران بود که پس از برخورد با گاردریل وسط اتوبان، به مسیر مقابل منحرف شد و با اتوبوس عازم یزد برخورد کرد و هر دو اتوبوس دچار آتش‌سوزی شدند.

هر دو اتوبوس از نوع اسکانیا بودند و به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس پلیس راه گفته است که نقص ایمنی در سیستم برق‌رسانی اتوبوس‌ها عامل آتش گرفتن آنها بوده است.

Image caption هر دو اتوبوس دچار آتش سوزی شدند و سوختند

وی افزوده است که "پنجاه درصد تقصیر در این حادثه نقص لاستیک و پنجاه درصد سهم شرکت تولید کننده اسکانیا بوده است."

این مقام پلیس راه همچنین گفته است که درهای اتوبوس قفل بود و مسافران فرصت فرار نیافتند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها تعدادی از مسافران با شکستن پنجره عقب اتوبوس ها، موفق به نجات خود شدند.

دادستان تهران هم گفته است که اتوبوس‌های اسکانیا چندین بار دچار حوادث مشابه شده‌اند و وزارت راه و مسئولین مربوطه باید برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی،اقدامات لازم را انجام دهند.

خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - هم اظهارات رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی را منتشر کرده که گفته است: "طی چند وقت اخیر چندین مورد تصادف اتوبوس اسکانیا به شکل مشابه رخ داده که در اکثر موارد، این اتوبوس‌ها به علت ضعف بدنه و نقص سیستم برق‌رسانی دچار آتش‌سوزی شده‌اند."

همزمان، به گزارش خبرگزاری ایلنا، نایب رئیس کمیسیون عمران و رئیس کمیته راه و ترابری کمیسیون عمران مجلس برای بررسی حادثه تصادف در اتوبان قم به محل عزیمت کرده‌اند.

همچنین، محمدرضا تابش، نماینده اردکان در مجلس، گفته است که شماری از قربانیان این حادثه از اهالی این شهر بوده است.

به گزارش ایسنا، آقای تابش در نظر دارد از وزیر راه راجع به وضع جاده محل تصادف، استحکام گاردریل‌ها، ایمنی اتوبوس و مهارت راننده، از وزیر کشور راجع به زمان حضور آتش‌نشانان، عملکرد پلیس راه و اقدامات ستاد مدیریت بحران در قم و یزد، از وزیر بهداشت و درمان راجع به امداد جاده‌ای و زمان حضور آمبولانس‌ها و نیروهای امداد و از وزیر صنایع راجع به رعایت یا عدم رعایت ضوابط لازم در ساخت اتوبوس ها سئوال کند.

مطالب مرتبط