علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران شد

Image caption علی شمخانی هشت سال وزیر دفاع کابینه محمد خاتمی بود

مشاور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام کرده است که طی حکمی از سوی آقای روحانی، علی شمخانی به دبیری شورای عالی امنیت ملی منصوب شده است.

آقای شمخانی، در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی وزیر دفاع ایران بود و پس از پایان دوره وزارتش‌ ریاست مرکز مطالعات راهبردی نیروهای مسلح را به عهده گرفت.

دبیر قبلی شورای عالی امنیت ملی، سعید جلیلی بود که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد رقیب آقای روحانی بود.

سیاستمدار و نظامی ارشد

علی شمخانی ۵۸ ساله متولد اهواز است و پیش از انتصاب به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، مدتی رئیس کمیته دفاعی-امنیتی این شورا بود.

Image caption از راست کمال خرازی، علی شمخانی و اکبر هاشمی رفسنجانی در سال های جنگ با عراق

آقای شمخانی جزو معدود سیاستمداران و نظامیان ارشد عرب ایرانی است.

او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۰ در حالی که وزیر کابینه محمد خاتمی بود با حضور در رقابت های انتخاباتی با آقای خاتمی رقابت کرد، اما با اختلاف زیاد (با کسب اندکی بیش از ۲ در درصد آرا) از آقای خاتمی (با ۷۷ درصد آرا) شکست خورد اما در کابینه دوم آقای خاتمی باز هم به عنوان وزیر دفاع به مدت چهار سال دیگر حضور داشت.

او از فرماندهان ارشد جنگ ایران و عراق و از اولین پایه‌گذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده سپاه در استان خوزستان بود که بعدها به قائم مقامی فرمانده کل و معاونت وزیر سپاه در کابینه میرحسین موسوی رسید.

درجه نظامی آقای شمخانی دریابان (معادل سرلشگر در نیروی دریایی) است. او از نظامیان میانه رو ایران محسوب می شود.

او در جریان اعتراضات پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ حاضر به اطلاق واژه فتنه به اعتراضات شهروندان نشد و درباره فرماندهی ابوالحسن بین صدر، اولین رئیس جمهور ایران و فرمانده وقت کل قوای مسلح ایران گفته بود او "خائن نبود. این تفاوت نگاه وی در اداره جنگ بود و اندیشه‌ عمل وی غلط بود اما خیانت نبود."

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، یک سال پس از پایان جنگ ایران و عراق، طی حکمی آقای شمخانی را از سپاه به ارتش منتقل و او را به فرماندهی نیروی دریایی ارتش منصوب کرد.

آقای شمخانی چند ماه پس از تصدی فرماندهی نیروی دریایی ارتش، در اجرای راهبرد جدید دریایی جمهوری اسلامی ایران، فرمانده مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه و قرارگاه دریایی خاتم الانبیا شد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید که او در مدت فرماندهی هشت ساله، تشکیلات رزمی نیروهای دریایی ارتش و سپاه را با ایجاد تحول اساسی در سلاح ها، تاکتیک ها و عملیات مشترک دو نیرو، تجدید سازمان کرد.

آقای شمخانی پس از حسن روحانی، علی لاریجانی و سعید جلیلی چهارمین دبیر شورای عالی امنیت ایران است. این شورا در ۱۰ سال گذشته مامور مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی بوده اما اخیرا رئیس جمهور ایران این ماموریت را به وزارت امور خارجه ایران محول کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته که شورای عالی امنیت ملی همچون گذشته راهبرد اصلی مذاکرات را تعیین می کند.

مطابق قوانین ایران، ریاست شورای عالی امنیت ملی، به عهده رئیس جمهور است.