آمریکا فعالیت‌های بشردوستانه و ورزشی را از تحریم‌های ایران معاف کرد

Image caption ساختمان وزارت دارایی آمریکا

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد که موسسات غیر دولتی که فعالیت‌های بشردوستانه دارند و گروه‌های ورزشی معاف از تحریم‌ها هستند و می‌توانند با ایران مبادلات مالی داشته باشند.

وزارت دارایی آمریکا روز سه‌شنبه ۱۰ سپتامبر، ۱۹ شهریور، اعلام کرد که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا (OFAC) با هدف تقویت اقدامات بشردوستانه میان مردم ایران و آمریکا این دو مجوز را صادر کرده است.

بر اساس این دو مجوز، سازمان‌های غیردولتی که در زمینه‌هایی چون مقابله با بلایای طبیعی، حفاظت از محیط زیست و برنامه‌های حقوق بشری در ایران یا در زمینه‌های مرتبط با مسابقات و مناسبت های ورزشی، حمایت مالی از ورزشکاران، مربیگری و تمرین‌های ورزشی فعالیت دارند از تحریم‌های وزرات دارایی معاف می‌شوند.

وزارت دارایی آمریکا این معافیت را اقدامی در جهت تحکیم رابطه میان مردم ایران و آمریکا دانسته است.

سازمان‌هایی که شامل این معافیت می شوند می‌توانند سالانه تا ۵۰۰ هزار دلار پول به ایران انتقال دهند اما باید جزئیات همه فعالیت‌هایشان را به وزارت دارایی آمریکا گزارش کنند.

نزدیک به دو ماه پیش وزارت دارایی آمریکا نام صدها قلم از تجهیزات پزشکی و درمانی را به فهرست کالاهای مجاز برای صادرات به ایران افزود و در بیانیه‌ای اعلام کرد که با وجود اجرای تحریم‌های شدید علیه ایران، آمریکا خود را متعهد به "برقراری مبادلات بشردوستانه" می‌داند.

آمریکا از مدتی پیش تلاش کرده است با وضع تحریم‌های متعدد از جمله تحریم مبادلات مالی و بانکی، ایران را از تعقیب برنامه هسته‌ای خود منصرف کند.

ایران می‌گوید برنامه هسته‌ایش صلح آمیز بوده و برای اهداف پزشکی و تولید انرژی صورت می گیرد.

مطالب مرتبط