سوریه: حاضریم سلاح های شیمیایی خود را تحت نظارت بین المللی قرار بدهیم

ولید معلم
Image caption آقای معلم در مصاحبه با خبرگزاری روسی اینترفاکس تاکید کرد که دولت سوریه اماده پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح‌های شیمیایی است

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه گفت که کشورش حاضر است تولید سلاح های شیمیایی را متوقف کند و مکان نگهداری این سلاح ها را به نمایندگان "سازمان ملل، روسیه و دیگر کشورها" نشان بدهد.

آقای معلم در مصاحبه با خبرگزاری روسی اینترفاکس تاکید کرد که دولت سوریه اماده پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح های شیمیایی است که هرگونه تولید و به کار گیری این سلاح ها را ممنوع می کند.

پیشتر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از دولت سوریه خواسته بود که تسلیحات شیمیایی این کشور را به عنوان راهی برای جلوگیری از حمله در اختیار جامعه بین الملل قرار دهد.

دیروز ولید معلم از پیشنهاد روسیه مبنی بر قرار دادن تسلیحات شیمیایی سوریه تحت کنترل جامعه بین المللی استقبال کرد اما جزئیات مشخص تری در این مورد ارائه نکرد.

پیشنهاد روسیه پس از آن ارائه شد که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که سوریه می تواند از حمله نظامی جلوگیری کند، در صورتی که بشار اسد، رئیس جمهور، تمامی تسلیحات شیمیایی این کشور را تا هفته آینده به جامعه بین الملل تحویل دهد. او بلافاصله افزود که البته دولت سوریه چنین نخواهد کرد.

شب گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم گفت که اگر سوریه سلاح‌های شیمیایی خود را تحت نظارت بین المللی در آورد، طرح حمله نظامی به این کشور متوقف خواهد شد اما او خوش بین نیست که چنین کاری انجام شود.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه‌ای را برای طرح در شورای امنیت سازمان ملل آماده می‌کنند که بر اساس آن سلاح‌های شیمیایی سوریه تحت نظارت بین‌المللی قرار می‌گیرد تا بتوان آنها را نابود کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته که پیش‌نویس این قطعنامه طراحی شده است تا اطمینان حاصل شود پیشنهاد روسیه در مورد سلاح‌های شیمیایی سوریه، برای فریب افکار عمومی و کشورهای غربی نیست.

فرانسه تاکید کرده که در این پیش نویس، حملات شیمیایی‌ گسترده ای که گفته می‌شود دولت بشار اسد اخیرا در اطراف دمشق انجام داده محکوم می‌شود.

همچنین بر اساس این پیش‌نویس، در صورت عدم اجرای کامل طرح خلع سلاح توسط دولت سوریه، این دولت در معرض عواقب بسیار جدی قرار می گیرد.

روسیه اعلام کرده است که قطعنامه‌ای با این ویژگی‌ها را نخواهد پذیرفت.

روسیه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است و می تواند صدور هر قطعنامه‌ای را وتو کند.