روحانی: نخستین مذاکرات هسته‌ای ما احتمالا در نیویورک انجام می‌شود

Image caption حسن روحانی: بنا بر مصالحی، مذاکرات هسته‌ای به وزارت امور خارجه واگذار شده است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که احتمالا نخستین مذاکره هسته ای دولت جدید در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که این ماه در نیویورک برگزار می شود، صورت خواهد گرفت.

آقای روحانی در سخنرانی در همایش ائمه جمعه ایران گفت: "شاید در هفته‌های آینده اولین مذاکره در مورد پرونده هسته‌ای در نیویورک صورت بگیرد و بعد مذاکرات با گروه ۱+۵ در جایی که مشخص می‌شود، ادامه پیدا می‌کند."

آقای روحانی ضمن ابراز امیدواری برای برداشته شدن "قدم‌های موفق" در این مذاکرات، گفت: "دولت از حقوق ملت کوتاه نمی‌آید و تمام تلاش خود را در راستای دفاع از حقوق ملت با استدلال، حکمت و توام با عزت به پیش می‌برد."

رئیس جمهور ایران چندی پیش مسئولیت ادامه مذاکره اتمی را که از زمان آغاز این مذاکرات در سال ۱۳۸۲ تا پیش از آن با شورای عالی امنیت ملی بود به وزارت امورخارجه محول کرد. با این حال وزیر خارجه ایران اعلام کرد که راهبرد اصلی مذاکرات را کماکان شورای عالی امنیت ملی تعیین خواهد کرد که ریاست آن به عهده رئیس جمهور است.

آقای روحانی در این باره گفت: "بنا بر مصالحی، مذاکرات هسته‌ای به وزارت امور خارجه واگذار شده است."

حسن روحانی در دولت محمد خاتمی به مدت چهار سال به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، مسئولیت تیم مذاکره کنندگان ایرانی را برعهده داشت.

Image caption مرضیه افخم نخستین زنی است که در جمهوری اسلامی سخنگویی وزارت امورخارجه را برعهده گرفته است

در خبر دیگری مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه در نخستین نشست خبری خود گفت که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، سرپرست گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته ای در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان بین‌المللی در نیویورک دیدار خواهند کرد.

خانم افخم گفت که این دیدار "به منزله مذاکره ایران با ۱+۵ نیست".

او در خصوص انتقال مسئولیت مذاکرات هسته ای ایران از شورای عالی امنیت به وزارت خارجه گفت: "وزارت خارجه با همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط که چارچوب هماهنگی‌‌ها در شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود، مذاکرات را رهبری و هماهنگی‌ها را انجام می‌دهد."

آخرین مذاکره هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در اوایل سال جاری و در زمان دولت محمود احمدی نژاد صورت گرفت که سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی سرپرستی گروه ایرانی را برعهده داشت.

امروز (سه شنبه، ۱۹ شهریور) طی حکمی علی شمخانی، از سوی حسن روحانی به عنوان دبیر جدید این شورابرگزیده شد.

'خط مقدم مقاومت'

حسن روحانی در بخشی دیگر از سخنان خود به احتمال مداخله نظامی آمریکا و متحدانش در سوریه اشاره کرد و گفت: "مسئله سوریه به دلیل این‌که این کشور در خط مقدم مقاومت قرار دارد، برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و دولت تمام توان خود را در دو هفته اخیر به کار گرفته که جنگی رخ ندهد و اگر خدای ناکرده این جنگ رخ داد، خسارت آن کمترین باشد و دشمن سریعتر از ادامه جنگ پشیمان شود."

او گفت: "من خودم در زمینه سوریه با برخی از سران کشورها صحبت کردم، برای برخی از مراکز قدرت پیام فرستاده شده و وزارت خارجه و شخص وزیر نیز در این زمینه فعال بوده و صحبت‌هایی را با کشورهای مختلف انجام دادند."

Image caption دومین روز بیست و دومین همایش ائمه جمعه ایران با حضور رئیس‌جمهور در تهران برگزار شد

ایران در کنار روسیه و حزب الله لبنان مهمترین متحد سوریه و حکومت بشار اسد به شمار می رود.

آقای روحانی گفت که دستور داده است تا کمک های بشردوستانه و مواد غذایی به سوریه ارسال شود.

قرار است در روزهای آینده کنگره آمریکا (مجلس سنا و مجلس نمایندگان) طرح دولت آمریکا را برای مداخله نظامی در سوریه بررسی کند.

پیشتر پارلمان بریتانیا طرح دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور را برای حمله به سوریه رد کرده بود.

به گفته آقای روحانی "نزدیک ترین متحد آمریکا یعنی انگلیس (بریتانیا) نتوانست از پارلمانش برای جنگ به سوریه رای بگیرد و این مخالفت به دلیل دلسوزی برای دولت و مردم سوریه نیست، بلکه بیشترین ضرر را جنگ طلبان و دوستان آنها در منطقه متحمل خواهند شد."

مطالب مرتبط