بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۰ شهریور

روزنامه‌های امروز صبح تهران در تیترهای بزرگ و مقالات خود از پیدا شدن روزنه‌‌هایی برای حل معضل سوریه استقبال کرده و بیشتر آن را حاصل سیاست‌های محکم ولادیمیر پوتین به حساب آورده‌اند.

Image caption تیتر و گزارش اصلی روزنامه اطلاعات

همزمان با این امیدواری‌ها که حتی روزنامه‌های تندرو را به انعکاس خبرهای صلح‌آمیز مجبور کرده است، سخنان رییس جمهور درباره مذاکرات هسته‌ای نزدیک ایران و آمریکا در زمان حضور وی در نیویورک نکته دیگری است که امیدواری روزنامه‌ها را تقویت کرده است.

اما صفحه اول بیشتر روزنامه‌ها از عکس دو اتوبوسی است که در آزاد راه تهران به قم با هم تصادف کردند و ۴۵ تن در آن سوختند. روزنامه‌ها با زبان انتقادی از دیر رسیدن ماموران امداد شکایت کرده‌اند.

آینده‌ای بهتر برای سوریه

حمید هوشنگی در مقاله‌ای در بهار‌ نوشته تحولات عصر دوشنبه درباره بحران روسیه، قاعدتا یک تحول یک‌باره نباید باشد. این تغییر موضع نسبی غرب به رهبری آمریکا، به احتمال بسار نتیجه گفت‌وگو‌های صریح پوتین با اوباما در سن‌پترزبورگ است که پنج‌شنبه شب در ملاقاتی عمومی و صبح جمعه در دیداری خصوصی و نیم ساعته، صریح صورت گرفت و پوتین با جسارت و زیرکی نشان داد بلوف یا تصمیم آمریکایی‌ها و انگلیس جهت حمله برق‌آسا به سوریه را رد کرده و آن را نپذیرفته است.

به نظر این نویسنده از اخبار تلویحی در مسکو و غرب پیداست که پوتین هیاهوی آمریکایی‌ها و غرب برای شدت بخشیدن به جنگ را به چالش گرفته و به اوباما گفته است روسیه و چین به سادگی همه خاورمیانه را به واشنگتن واگذار نخواهند کرد و اجازه نمی‌دهند کنترل نفت و انرژی در خاورمیانه تماما به ‌دست غرب بیفتد. روس‌ها همچنین سلطه دلار در معاملات جهانی را نیز به کمک اقتصاد شکوفای چین علیه آمریکا به چالش و گروگان گرفته و تلاش کرده اند با کمک پکن سهم دلار در معاملات جهانی را کاهش دهند.

علیرضا رضا خواه هم در سرمقاله خراسان به سیاست های کرملین اهمیت داده و نوشته کرملین دست بالای بازی گردانی در صحنه بین الملل را از آن خود کرده است. ابتکار عمل اخیر روس ها نه تنها احتمال رای نیاوردن لایحه جنگی اوباما را در کنگره افزایش می دهد بلکه منوی گزینه های موجود در سوریه را نیز دستخوش تغییر کرده است.

به نوشته سردبیر خراسان هرچند اوباما مدعی است که حمله احتمالی اش به سوریه به خاطر تنبیه دمشق و از بین بردن توانایی شیمیایی این کشور است، اما به هیچ وجه نمی توان انبارهای سلاح های شیمیایی یک کشور را هدف قرار داد، چرا که فاجعه ای بزرگ رخ خواهد داد. لذا ابتکار روسیه منطقی ترین گزینه برای تحقق ادعاهای آمریکا است. بایستی منتظر ماند و دید که آیا ابتکار روس ها می تواند منوی شام را عوض کند.

مازیار خسروی در شرق به گونه ای دیگر به تحولات اخیر پرداخته و نوشته میراثی که حافظ اسد برای فرزندش به‌جا گذاشت شامل یک حکومت مقتدر داخلی و نفوذ قابل توجه منطقه‌ای بود. حافظ اسد تا زمانی که زنده بود یکی از بازیگران اصلی و تاثیرگذار خاورمیانه عربی به شمار می‌رفت. ۱۳ سال پس از به قدرت رسیدن، بشار اسد زیر فشار خرد‌کننده داخلی و خارجی بیش از دوسال است که بر اریکه قدرت دوام آورده است؛ دوامی که بر دوپایه کلی استوار بوده است.

نویسنده اول به پایداری ارتش سوریه اشاره کرده که حافظ اسد برای پسر گذاشت و ستون فقرات آن را علویان تشکیل می‌دهند و دوم عقب‌نشینی‌های به موقع در بزنگاه‌هایی که کیان حکومتش در آن با خطر جدی مواجه شده است.

Image caption کارتون احسان گنجی، اعتماد

نویسنده شرق سپس اشاره کرده پذیرش حضور و نظارت بازرسان سازمان ملل بر سلاح‌های شیمیایی سوریه، اقدامی به موقع و هوشمندانه بود که دمشق را از غلتیدن به یک آوردگاه خطرناک نجات داد. اکنون دست کاخ سفید از تمامی بهانه‌های لازم برای اقدام نظامی علیه سوریه، تقریبا خالی شده است. عقب‌نشینی در یک جنگ طولانی می‌تواند تاکتیکی هوشمندانه و حتی لازم تلقی شود.

صادق خرازی در مقاله ای در آرمان با عنوان آینده ای برای سوریه خبر داده: ‌تحولات جدی درحال شکل‌گیری است و واکنش‌ها در آینده مبتنی بر همین تحولات پیش خواهد رفت.اما سوریه و بحران منطقه آن چشم اسفندیار تحولات آینده منطقه و جهان خواهد ماند.

پرونده امنیتی یا مذاکرات دیپلوماتیک

سمیرا فرح بخش در سرمقاله مردم‌سالاری از تحولات پرونده هسته ای استقبال کرده و آن را حاصل تصمیم به انتقال پرونده هسته ای به وزارت خارجه دانسته که از موازی کاری جلوگیری می کند و از طرفی سطح مذاکرات را ارتقا می بخشد و در راستای اصل مهم «یکپارچه‌سازی ظرفیت‌ها» از تنوع در ایجاد مقام‌های تشریفاتی ممانعت می کند و زمانی که نماینده ایران به سطح وزیر ارتقا پیدا کند بی‌تردید اعضای تیم مذاکره کننده غرب نیز در جایگاه بالاتری حاضر خواهند شد و همین امر سطح مذاکرات را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

نویسنده به شخصیت و ظرفیت جواد ظریف در زمینه دیپلوماسی هم اشاره کرده و نوشته این موضوع که در شرایط کنونی شاهد جایگاه مثبت محمدجواد ظریف در غرب هستیم، وضعیت را به مراتب امیدوارانه‌تر نشان می‌دهد. چون براساس ویژگی‌های شخصی و شخصیتی‌وزیری که شناخت نسبتا جامعی از رفتارهای بازیگران غربی و جنس تعاملات آنها با ایران دارد،به گفته دولتمردان غربی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

جان انسان‌ها ارزشی ندارد؟

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان از حجت سپهوند

سینا قنبرپور در مقاله ای در اعتماد نوشته با چه استانداردی نام «آزادراه» بر اتوبان تهران- قم نهاده‌ایم در حالی که این مسیر مجهز به سیستم‌های امدادرسانی سریع نیست؟ آن همه هزینه‌‌ای که همه ساله برای فعال بودن دوربین‌های ترافیکی این مسیر به مردم تحمیل می‌شود و آن همه جریمه‌های سنگینی که راهنمایی و رانندگی بابت شکستن سرعت در این مسیر می‌گیرد چه سودی داشته و دارد؟آیا دوربین‌های ترافیکی که این همه راننده‌ها را می‌هراسانند کاربردی انسانی ندارند که به مدیریت کنترل مسیر تهران – قم چنین حادثه‌‌ای را خبر دهند؟ آیا این دوربین‌ها نباید کاربردهای مهم‌تری برای مدیریت ترافیک می‌داشتند؟این سوال پرسش دیگری هم به همراه دارد.

نویسنده سرمقاله اعتماد اشاره کرده: پلیس به عنوان مهم‌ترین نهاد ناظر بر جاده‌ها و راه‌ها که همواره گوش و چشم مردم بوده چگونه نتوانست از امکانات خود نظیر هلی‌کوپتر یا سایر خدمات بهره جوید تا ۴۵ انسان در آتش زنده‌زنده نسوزند؟ آیا هلی‌کوپتر فقط برای آن زمانی است که می‌خواهید به تعقیب خودرویی تندرو بپردازید تا حسابی برگه‌های جریمه را نثارش کنید؟

در ادامه مقاله اعتماد آمده: آیا ارزش جان ۴۵ هموطن‌مان این نبود که هلی‌کوپترتان را سریع روانه محل می‌کردید تا بلکه زودتر امدادرسانی حادث شود و کمتر تلفات داشته باشیم. آیا معنا و مفهوم نیروهای واکنش سریع در عملیات‌های بحرانی این است که در ۳۰ کیلومتری شهری بزرگ چون قم توان اداره یک حادثه را نباشد.

هادی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: چقدر جان سخت شده ایم، چقدر همه چیز عادت شده است،چقدر راحت از کنار خبر کشته شدن ۴۵ نفر از هموطنان در صحنه تصادف می‌گذریم. وقتی حوادث زنجیروار تکرار می‌شوند، حساسیت‌ها کم شده و دیگر تعجب و تأثر بر انگیخته نمی‌شود.

به نوشته این مقاله: متاسفانه تکرار حوادث جاده ای و مشکلات فنی خودروها و کیفیت بد لاستیک‌های چینی موجب شده تا قیمت جان آدمی کاهش یابد و ضریب مسئولیت حفظ جان انسان‌ها تنزل یابد. این در حالی است که مطابق آموزه‌های دینی، در عالم هیچ چیز مهمتر و همسنگ جان آدمی نیست.

در ادامه سرمقاله ابتکار آمده: در کشوری که مدعی حاکمیت دین و اخلاق است انتظار گران شدن قیمت انسان می‌رود ، حال آن که حادثه وحشتناک اتوبان قم –تهران یک بار دیگر آژیر خطر ارزانی جان آدمی را در این سرزمین به صدا درآورده و مسئولان را متوجه مسئولیت خطیرشان در قبال جان آدمها کرده است.

دولت مسیر اقتصاد کشور را تغییر دهد

غلامرضا تاج‌گردون در مقاله ای در بهار نوشته: در شرایط کنونی دولت باید در مسیری حرکت کند که مسیر فعلی اقتصاد کشور تغییر کند و متحول شود و توجه اصلی دولت به مسائل بین‌المللی باشد. اگر نظام بتواند تغییرات و تحولات مثبت و اساسی در مسائل بین‌المللی انجام دهد جای امیدواری است وگرنه فشارهای اقتصادی و تورمی هر روز بیشتر از روز قبل بر مردم وارد می‌شود.

این اقتصاددان تاکید کرده: مهم‌ترین مساله‌ای که به نظر می‌رسد دولت باید به آن توجه کند تا بتواند تغییرات قابل لمسی در وضع معیشت مردم ایجاد کند، اهمیت دادن به انضباط پولی و مالی در سیاست‌های اقتصادی دولت است. تجربه چند سال اخیر نشان داده که پرداخت پول و کالا به مردم نمی‌تواند وضع معیشتی آنان را بهبود بخشد و تنها نتیجه‌اش کاهش ارزش پول ملی و افزایش فشار تورمی بر مردم بود.

تاکید این مقام دولتی پیشین این است که: دولت به جای پول دادن به مردم باید توانمندی مردم را برای معیشت بالا برده و فضای کسب و کار را بهبود بخشد و فضا را برای مردم طوری مهیا کند که مردم خود بتوانند پول مورد نیاز خود را به دست آورند. در گام بعدی دولت باید به زمان‌بندی برنامه‌ها توجه داشته باشد. اولویت بعدی بودجه دولت است که باید کنترلی باشد و نباید اگر منابع کم شد، دولت برای هزینه‌کرد‌ها بهانه‌گیری کند.

کار خوب عزیزان

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم‌سالاری خبر داده: اعضای دولت سابق روزهای یکشنبه، در همان زمان که طی هشت سال در ریاست‌جمهوری، دور هم می‌نشستند وکابینه تشکیل می‌شد، باز هم دور هم می‌نشینند و جلسه تشکیل می‌دهند! به هرحال هشت سال به این کار عادت کرده اند و باید به این عادت ادامه دهند . جلسات فعلی، از جلساتی که همین برادران زمان دولتشان تشکیل می‌دادند به دلیل زیر به شدت مفیدتر است:

به نظر این طنزنویس: در هشت سال گذشته این عزیزان هر وقت دور هم نشستند باعث مشکلات گوناگونی مثل تورم و گرانی و… شدند ، حالا ولی در جلسات اعضای دولت سابق باهم، هر تصمیمی‌که گرفته شود به هیچ کجا بر نمی‌خورد و هیچ تاثیری در اقتصاد کشور ندارد. دیگر این که این عزیزان تا همین یک ماه پیش مواردی تصویب می‌ کردند که هیات نظارت بر قوانین مجلس آن را مغایر قانون تشخیص می‌دادند و علی لاریجانی دائما باید آن را مغایر قانون اعلام می‌کرد.

در پایان طنز مردم سالاری آمده: در جلسات این عزیزان به عنوان هیات دولت در سالهای ۸۴ تا همین یک ماه پیش خیلی‌ها را نگران می‌کرد! بالاخره «احمدی‌نژاد یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی‌نژاد» واقعیتی بود که هیچکس نمی‌توانست انکارش کند. حالا ولی اگر احمدی نژاد یعنی مشایی باشد، یعنی بقایی باشد، یعنی م.ر باشد، خیلی برای کسی مهم نیست و جلساتش به کسی برنمی‌خورد.

مشکل‌ساز غربی‌ها

مسعود مرعشی در ستون سفید نمایی بهار سخن آقا رضا تقوی را نقل کرده که گفته برنامه‌های صداوسیما برای غرب مشکل درست کرده بود و به همین دلیل توسط آن‌ها قطع شد.

طنزنویس بهار سپس به بررسی این سوال پرداخته که کدام برنامه صدا و سیما برای غرب مشکل ساز شده است اول به برنامه دیروز، امروز، فردا: اشاره کرده که در آن حتی به جریان‌های مخالف خود هم اجازه حضور می‌دهد. کاری که غربی‌ها عمرا نمی‌کنند. مثلا با سعه‌صدر تمام، برنامه را با موضوع «نقد درون گفتمانی جریان اصلاحات» برگزار می‌کرده و از دو عزیز از جبهه پایداری و جبهه متحد اصولگرایان دعوت می‌کند در این‌باره مناظره کنند. کی غربی‌ها تحمل این سطح از آزادی را دارند؟!

ستون طنز بهار بعد به مصاحبه‌های مردمی اشاره کرده و نوشته : درحالی که در کشورهای غربی هربار با مردم آن کشورها مصاحبه می‌شود، ‌درصد بالایی از مردم از سیاست‌های دولت انتقاد می‌کنند، ام در صداوسیمای ایران هیچ‌وقت هیچ‌یک از مردم در مصاحبه از دولت انتقاد نمی‌کنند و همه از شرایط راضی و سرخوش هستند. خب وقتی غربی‌ها این میزان رضایت از دولت را در ایرانیان می‌بینند، احساس خطر می‌کنند.

کارتون روز

Image caption ناجی محیط زیست، کار فیروزه مظفری، شرق

مطالب مرتبط