کاترین اشتون می‌گوید وضعیت فعالان اهوازی را پیگیری می‌کند

Image caption عکس از کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به یکی از اعضای پارلمان این اتحادیه گفته است که اتحادیه اروپا، احکام اعدام صادرشده علیه فعالان اهوازی را از نزدیک پیگیری می‌کند.

کاترین اشتون در پاسخ به نامه چارلز تنوک، یکی از نمایندگان بریتانیا در پارلمان اتحادیه اروپا، گفته است از "وضعیت وخیم" این فعالان مطلع است و "از نزدیک وضعیت حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در ایران، از جمله حقوق گروه‌های محلی مانند جامعه اهوازی را پیگیری می‌کند".

آقای تنوک در نامه‌ای با اظهار نگرانی شدید از وضعیت حقوق بشر درباره فعالان اهوازی، به احکام اعدام صادره علیه چهار فعال عرب شهر شادگان اشاره کرده بود.

به نوشته او، غازی عباسی، جاسم مقدم پناه، عبدالامیر مجدمی و عبدالرضا امیر خنافره ابتدا بر اساس یک گزارش منتشر نشده دستگاه اطلاعاتی ایران بازداشت شده‌اند که در آن به "محاربه" و "فساد فی الارض" متهم شده‌اند.

خانم اشتون روز چهارشنبه یازده سپتامبر، ۲۰ شهریور، در پاسخ مکتوب به آقای تنوک یادآوری کرده است که اتحادیه اروپا در ژانویه سال جاری میلادی درباره احکام اعدام پنج فعال عرب بیانیه‌ای صادر کرده بود.

اشاره او به بیانیه‌ای است که در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۳، ۱۰ بهمن ۱۳۹۱، منتشر کرد و از ایران خواست اجرای حکم اعدام پنج فعال عرب اهوازی را متوقف کند.

محمد علی عموری‌نژاد، هاشم شعبانی‌نژاد، هادی راشدی، جابر آلبوشوکه و مختار آلبوشوکه به جرم "محاربه و عملیات تروریستی" به اعدام محکوم شده بودند.

کاترین اشتون در نامه روز چهارشنبه گفته است اتحادیه اروپا همچنان درباره وضعیت گروه‌های عرب همچون دیگر گروه‌های قومیتی و مذهبی در ایران توجه می‌کند.

او گفته است این موارد را در فرصت‌های ممکن در دیدار با همتایان ایرانی خود مطرح خواهد کرد و به مقامات ایرانی "تعهدات بین‌المللی‌شان درباره میثاق حقوق مدنی و سیاسی که ایران هم آن را امضا کرده"، یادآوری خواهد کرد.

فعالان حقوق بشر و سازمان‌های بین‌المللی از نقض حقوق بشر در ایران و از جمله نقض حقوق اقلیت‌های قومیتی در این کشور انتقاد کرده‌اند.

مطالب مرتبط