پرونده حصر خانگی کروبی و موسوی 'به شورای‌عالی امنیت ملی می‌رود'

کروبی و موسوی
Image caption فرزند کروبی از احتمال رسیدگی به پرونده حبس پدرش و موسوی در شورای امنیت ملی سخن گفته است

موضوع ادامه حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی به شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ارجاع می‌شود.

روز چهارشنبه، ٢٠ شهریور (١١ سپتامبر)، وبسایت سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی، به نقل از محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، دبیرکل حزب، گزارش کرد که رهبر جمهوری اسلامی با ارجاع موضوع بازداشت خانگی مهدی کروبی و میرحسین موسوی به شورای‌عالی امنیت ملی موافقت کرده است.

براساس این گزارش، محمدتقی کروبی در یادداشتی در فیس‌بوک خود یادآور شده است که چند هفته پیش، خبرهایی از دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی منتشر شد که در آن دیدار "پایان دادن به وضعیت حصر و حبس غیرقانونی رهبران جنبش سبز مورد توجه رئیس مجمع تشخیص مصلحت قرار گرفت."

محمدتقی کروبی افزوده است: "در همین راستا، شنیده شد که رهبری موافقت خود را با ارجاع این پرونده به شورای‌عالی امنیت ملی اعلام کردند تا این شورا، با دبیر جدید، به موضوع حبس غیرقانونی ورود ماهوی داشته باشد."

فرزند مهدی کروبی در ادامه یادداشت خود با استقبال از انتصاب علی شمخانی، وزیر پیشین دفاع، به سمت دبیری شورای‌عالی امنیت ملی و تقدیر از سوابق او، این انتصاب را "امیدی برای رفع حصر رهبران دربند" دانسته و آرزو کرده است که "همه زندانیان سیاسی و عقیدتی" آزاد شوند.

Image caption ظاهرا هاشمی در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی موضوع بازداشت خانگی کروبی و موسوی را مطرح کرده است

سحام نیوز در گزارش خود گفته است که پیشتر خبرهایی در مورد دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی با رهبر جمهوری اسلامی با موضوع رفع حصر و آزادی آقایان کروبی و موسوی و زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی، منتشر شده بود.

سحام نیوز در مورد انتصاب علی شمخانی نیز به عنوان دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، گفته است که "شمخانی از جمله افرادی است که طی چهار سال اخیر حاضر نشد تحت فشار افراد تمامیت‌خواه، از مسیر مردم و راهی که مهدی کروبی و میر حسین موسوی آن را رهبری می‌کردند، تبری جوید." اشاره این وب‌سایت به خودداری علی شمخانی از محکوم کردن حرکت به رهبری آقایان کروبی و موسوی به عنوان "فتنه" بوده است.

نهصد و پنجاه روز حبس خانگی

در پی اعلام نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و خبر پیروزی استثنایی محمود احمدی نژاد، آقایان موسوی و کروبی، نامزدهای دیگر این انتخابات، نتیجه اعلام شده را غیرقابل قبول خواندند.

همچنین در اعتراض به آنچه که معترضان تقلب شدید در این انتخابات می‌خواندند، تظاهرات گسترده خیابانی برگزار شد که واکنش تند آیت‌الله خامنه‌ای و برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی را در پی آورد. آیت‌الله خامنه‌ای، که حمایت خود را از نتیجه انتخابات اعلام کرده بود، با آغاز تظاهرات اعتراضی، ضمن تاکید بر همسویی فکری خود با رئیس جمهوری، معترضان را مورد سرزنش و تهدید قرار داد.

Image caption انتخاب روحانی و انتصاب شمخانی امید به آزادی رهبران اعتراضات انتخاباتی را افزایش داده است

تظاهرات اعتراضی، که مقامات حکومتی آن را "فتنه" توصیف کردند، چند ماه به طول انجامید و تلفاتی هم برجای گذاشت. همچنین شماری از فعالان سیاسی و معترضان در ارتباط با انتقاد از نتیجه انتخابات یا عملکرد دولت بازداشت و بعضی از آنان در محاکمات دستجمعی تلویزیونی محکوم و زندانی شدند.

در ۲۸ بهمن ماه سال ١٣٨٩ و پس از آنکه گروهی از مردم در پاسخ به خواست آقایان کروبی و موسوی در حمایت از حرکت اعتراضی در تونس و مصر، تظاهرات پراکنده‌ای را برگزار کردند، مقامات امنیتی این دو نامزد معترض را همراه با همسرانشان در حصر خانگی قرار دادند و تماس آنان را با جهان خارج قطع کردند. آقایان کروبی و موسوی خواستار کسب مجوز برگزاری این تظاهرات شده بودند اما وزارت کشور با این درخواست مخالفت کرده بود.

خانم کروبی بعدا آزاد شد، آقای کروبی در یک آپارتمان به تنهایی در بازداشت قرار گرفته و آقای موسوی و همسرش ظاهرا در خانه مسکونی خود در بازداشت به سر می‌برند. احتمالا مقامات حکومتی نگران آن بوده‌اند که اگر آقایان موسوی و کروبی از آزادی ارتباط با خارج برخوردار باشند، ممکن است از نفوذ خود برای تجهیز افکار عمومی و هدایت فعالیت‌های سیاسی، حتی دعوت به برگزاری تظاهرات اعتراضی بهره‌برداری کنند.

در مورد مبنای قانونی بازداشت خانگی آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد اطلاعاتی منتشر نشده و برخی مقامات حکومتی گفته‌اند که تصمیم‌گیری در این مورد بدون مراجعه به مراجع قضایی و توسط آیت‌الله خامنه‌ای صورت گرفته است. در صورت صحت خبر مربوط به ارجاع این موضوع به شورای عالی امنیت ملی، که یک نهاد غیرقضایی است، احتمالا بازداشت خانگی این دو نفر مبنای قضایی نداشته و به خواست رهبر جمهوری اسلامی انجام شده است.

در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری، که گفته می‌شود اکبر هاشمی رفسنجانی و رهبران جناح اصلاح طلب نقش قابل توجهی در شکل‌دهی به نتیجه آن ایفا کردند، موضوع ادامه بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی بارها مطرح شد.

سحام نیوز یادآور شده است که نزدیک به ٩٥٠ روز از بازداشت خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد گذشته است.

مطالب مرتبط