امیر حکمتی: ایران قصد دارد از من برای تبادل زندانی استفاده کند

Image caption نمایی از برنامه 'اعترافات' امیر حکمتی که از تلویزیون ایران پخش شده است

امیر حکمتی، شهروند ایرانی‌آمریکایی که در تهران زندانی است، در نامه‌ای برای وزیر امور خارجه آمریکا از "شرایط دشوار" زندان نوشته و گفته است که ایران او را به نیت "تبادل زندانی" نگه داشته است.

گرگ رومانو، سخنگوی خانواده آقای حکمتی گفته که خواهر او، سارا، صحت این نامه را از روی دست‌خط و لحن آن تایید کرده است.

این تفنگ‌دار سابق نیروی دریایی ایالات متحده که دو سال پیش در ایران بازداشت شد، در نامه‌اش نوشته که اتهام‌هایش صرفا مبتنی بر اعترافات اوست که "به‌زور، با تهدید، در شرایط بد زندان، و پس از دوره‌های طولانی حبس انفرادی" از او گرفته شده‌ است.

به گفته امیر حکمتی، ۲۹ ساله، اعترافات او "بخشی از تبلیغات و تلاش‌های دستگاه اطلاعاتی ایران برای گروگان‌گیری به قصد آزادکردن شهروندان ایرانی است که در خارج از کشور به اتهامات امنیتی بازداشت شده‌اند."

او گفته که بی‌گناه است و هیچ دلیلی نمی‌بیند که دولت آمریکا، "از چنین پیشنهاد مضحکی استقبال کند."

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته که این وزارتخانه، یک کپی از این نامه را از خانواده امیر حکمتی دریافت کرده است.

با این حال خانم ساکی افزوده است: "ما هیچ تماسی با ایران درباره تبادل زندانی نداشته‌ایم."

این نامه که ظاهرا ده روز پیش در اول سپتامبر نوشته شده، روز چهارشنبه یازدهم سپتامبر در روزنامه گاردین بریتانیا منتشر شده است.

Image caption ایران می‌گوید این عضو سابق تفنگ‌داران نیروی دریایی آمریکا برای جاسوسی به این کشور رفته اما خانواده‌اش می‌گویند برای دیدار با مادربزرگش به این سفر رفته است

آقای حکمتی در تابستان ۲۰۱۱ میلادی، ۱۳۹۰ خورشیدی، هنگامی که به گفته خانواده‌اش برای دیدار با مادربزرگ خود به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد و بعدا به جاسوسی متهم شد.

دادگاه انقلاب او را به اعدام محکوم کرد ولی این حکم بعدا لغو و گفته شد که دیوان عالی ایران به محاکمه دوباره او رأی داده است.

به گفته سخنگوی خانواده امیر حکمتی، او این نامه را به فردی داده است که هویتش ذکر نشده و این فرد، نامه را به روزنامه گاردین رسانده است.

آقای حکمتی پیش از این هم در ماه مه، اردیبهشت سال جاری، برای خانواده‌اش در ایران نامه فرستاده بود.

درخواست جان کری پس از سفر سلطان قابوس

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، کمتر از دو هفته پیش در ۲۹ اوت، در نامه‌ای از دولت ایران خواست برای یافتن رابرت لوینسون و آزادی امیر حکمتی و سعید عابدینی همکاری کند.

او در بیانیه خود یادآوری کرده بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری جدید ایران، در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود در ماه‌های اخیر، درباره بهبود روابط ایران با جهان ابراز امیدواری کرده است.

بیانیه جان کری کمی پس از آن منتشر شد که سلطان قابوس، پادشاه عمان، از سفر به تهران باز گشته است.

هم‌زمان با این سفر که اولین سفر یک مقام خارجی برای دیدار با حسن روحانی در تهران بوده، گمان‌زنی‌هایی در این باره مطرح شده است که سلطان قابوس، حامل پیامی از آمریکا برای ایران بوده یا برای میانجی‌گری بین این دو کشور تلاش می‌کند.

ایران، تابعیت مضاعف را برای شهروندانش به رسمیت نمی‌شناسد و می گوید با آنان نیز طبق قوانین خود رفتار می‌کند.

در حال حاضر دست‌کم یک شهروند دیگر با تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی در تهران زندانی است.

طبق گزارش‌ها، سعید عابدینی، کشیش نوکیش مسیحی سال گذشته در سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی، مهر ۱۳۹۱ خورشیدی، به اتهام تشکیل کلیسای‌های خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی دستگیر شد.

او در دادگاه به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است.

مطالب مرتبط