مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنج‌شنبه ۲۱ شهریور

ماجرای اخراج الهه راستگو از حزب اسلامی کار، ادعای بدهی دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری بابک زنجانی، تشکیل کمیته بازنگری دانشجویان اخراجی و استادان بازنشسته و سرانجام گشوده شدن قفل خانه سینما آن هم در آستانه روز ملی سینما، مهمترین عناوینی است که در روزنامه‌های امروز صبح تهران به چشم می‌خورد.

اصولگرایان و الهه راستگو

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در روزنامه شرق نوشته است؛ از روز یکشنبه ۱۷ شهریور که خانم راستگو به همراه آقای دنیامالی، دو عضو حاضر در فهرست اصلاح‌طلبان شورای شهر، به جای دادن رای به محسن هاشمی، نامزد اصلاح‌طلبان به محمدباقر قالیباف، نامزد اصولگرایان رای دادند و در نتیجه با همان دو رای باعث ماندن شهرداری در دست اصولگرایان شدند، رسانه‌های پرتعداد آنان دفاع شداد و غلاظی از عمل خانم راستگو را کلید زده‌اند.

در ادامه این مقاله آقای زیباکلام پرسیده آیا رای خانم راستگو به واسطه نام و شهرت او داده شد؟ به بیان دیگر اگر خانم راستگو در فهرست اصلاح‌طلبان نمی‌بود، همین میزان رای را کسب می‎‌کرد؟

به اعتقاد نویسنده بعید است که اصولگرایان این نکات و قواعد ابتدایی، بدیهی حزبی و کار تشکیلاتی را ندانند، اما این که با همه وجود به دفاع از عمل غیراخلاقی خانم راستگو برخاسته و اصلاح‌طلبان را متهم می‌کنند شاید در گرو این پرسش است که اصولگرایان به راستی چقدر پایبند به ضوابط اخلاقی در سیاست هستند؟ پاسخ به این سوال البته بارها برای مردم روشن شده است.

فردای پس از سلاح شیمیایی

مسعود سلیمی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت با اشاره به طرح اخیر روسیه برای مهار بحران سوریه نوشته است؛ اجرای طرح روسیه با وجود امیدوارکنندگی بالقوه، در عمل با دشواری‌های فراوانی روبه‌رو می‌شود، چرا که نابودی سلاح شیمیایی به گفته کارشناسان، هم زمان طولانی می‌خواهد و هم هزینه و خطر بالایی دارد.

این در حالیست که جامعه جهانی و به طور خاص آمریکا و فرانسه از هم اینک بحث مهلت چند هفته‌ای را پیش کشیده‌اند و در پی آن هستند که با گذراندن قطعنامه‌ای مبنی بر محکومیت اقدام اسد و قرار دادن محدودیت زمان برای یکسره کردن نابودی انبارهای شیمیایی به گونه‌ای ضمانت اجرایی وعده‌های دمشق را در دست بگیرند.

سرانجام آقای سلیمی یادآور شده است که اگر واقعا دمشق و مسکو در تحقق وعده‌های خود مبنی بر نابودی تسلیحات شیمیایی صادق باشند، فرجام آنچه امروز در آن کشور می‌گذرد، چه خواهد بود؟ فرض بگیریم همین امروز سوریه از هرچه سلاح شیمیایی است پاک پاک شود، سرنوشت دولت دمشق و مخالفان رنگارنگش و تکلیف مردم سوریه چه می‌شود؟

گشوده شدن قفل خانه سینما

گشوده شدن قفل خانه سینما موضوعی است که اغلب روزنامه‌ها با چاپ مطالب و عکسی در صفحه اول خود به آن پرداخته‌اند از جمله احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر تهران در روزنامه بهار نوشته است؛ امروز روز ملی سینماست و سینماگران امیدوارند کلید تدبیر قفل خانه‌شان را بگشاید.

به نوشته آقای مسجدجامعی در ایران با وجود موانع آشکار و نهان، بخش خصوصی در تولید و نمایش فیلم فعال است و اگرچه از فعالیت آن در چند سال اخیر کاسته شده و نقش دولت در تولید و توزیع فیلم افزایش یافته است، اما کماکان بخش خصوصی نیز فعالیت‌هایی دارد.

اکنون نوبت آن است که با نگاهی نو به فرهنگ شهری بنگریم و مدیریت‌های شهری نیز به فعالیت‌های فرهنگی و هنری به خصوص سینما نه به چشم ابزار تبلیغات و روابط عمومی که به چشم هنری مستقل نگاه کنند.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرده که باید با حمایت بیشتر از سینما عرصه را برای حضور موثرتر سایر بخش‌های هنری بیش از پیش فراهم سازیم.

او در پایان این مقاله روز ملی سینما و گشایش دوباره خانه سینما را تبریک گفته است.

نیاز دانشگاه به وزیر آشنا

جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم ایران از تشکیل کمیته بازنگری دانشجویان اخراجی و استادان بازنشسته خبر داده که این موضوع با استقبال گسترده مطبوعات مستقل ایران روبه‌رو شده است. از همین رو دکتر امان قرایی‌مقدم، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه در روزنامه آرمان نوشته است؛ زمانی که صندلی دانشگاه در اختیار افراد بی‌تجربه قرارگیرد اتفاقاتی رخ می‌دهد که متاسفانه در این سال‌ها شاهد برخی از آنها بودیم.

طبیعی است در شرایطی که منافع برخی در خطر قرار گیرد، شروع به مخالفت می‌کنند و از حضور فرد دانا و شایسته‌ای همچون دکتر توفیقی در راس وزارت علوم ناراضی باشند.

به اعتقاد آقای قرائی‌مقدم، بد است بر دانشگاه به جای آن که از میان اساتید برجسته و باسابقه وزارت علوم به دنبال وزیر بگردند، جوان بی‌تجربه‌ای را از فرمانداری و استانداری به وزارت علوم دعوت کنند.

پیامدهای اجتماعی فساد اقتصادی

در حالی که برخی از روزنامه‌ها از تشکیل کمیته ویژه مجلس برای رسیدگی به موضوع بدهی دو میلیارد دلاری یا به گفته یکی از نمایندگان دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری منتسب به بابک زنجانی خبر داده‌اند، احمد میرمطهری در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد بدون آن که از کسی یا گروهی نامی ببرد نوشته است، بعد از اختلاس سه هزار میلیارد تومانی که مدتی جامعه را در شوک فرو برد، اخیرا منابع رسانه‌ای دست به انتشار اطلاعات جدیدی زده‌اند و ارقام جدید آن قدر نجومی است که باور آن سخت است.

نویسنده معتقد است هرچند موارد تازه توسط مقامات قضایی کشور بررسی و منجر به صدور حکمی نشده است، ولی تاهمین جا و در این وانفسای اوضاع رکود تورمی که دامنگیر اقتصاد است و برای مردمی که با بیکاری و افزایش قیمت‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، سال‎‌ها زمان می‌برد که اصلاح و اعتماد اولیه آنها به جای خود برگردد.

از این گذشته این اقتصاددان و دبیر کل پیشین بورس نوشته که کسب غیرقانونی ثروت فردی می‌تواند به نهادهای مردم‌سالار، اقتصاد ملی و حاکمیت قانون هم ضربه زند.

تصمیم اقتصادی یا...

علی قنبری در روزنامه اعتماد نوشته است، بودجه سال ۹۲ با کسری قابل توجهی مواجه است که ناشی از عدم وصول درآمدهاست. حال به هر دلیلی که بخواهیم این قضیه را تحلیل کنیم یا از لحاظ تحریم‌ها، یا از لحاظ مدیریتی یا از لحاظ غیرواقعی بستن بودجه سال گذشته، این بودجه با کسری قابل توجهی روبه‌روست و قطعا باید مورد اصلاح قرار بگیرد.

به اعتقاد نویسنده پرداختن به اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی، کار را برای آینده دولت مشکل و اقتصاد را نابسامان خواهد کرد. بنابراین ضروری است که دولت تلاش کند این اصلاحات را در بودجه ۹۳ به کار ببرد و مجلس بهتر است همکاری لازم را در این امر داشته باشد.

آقای قنبری همچنین از نمایندگان مجلس خواسته که در این مرحله حساس به افزایش قیمت‌ها دامن نزنند تا دولت تدبیر و امید که ناشی از خواست و اراده مردم است بتواند در کوتاه‌مدت بر مسائل و مشکلات غالب شود و در مراحل بعدی اقتصاد را به سمت رونق و پیشرفت سوق دهد.

مطالب مرتبط