ابراز نگرانی نماینده آمریکا در آژانس اتمی درباره فعالیت‌های ایران

Image caption آقای مک‌منوس از حسن روحانی خواست برای رفع "نگرانی‌های بین‌المللی در زمینه ماهیت برنامه هسته‌ای ایران" گام‌های مشخصی بردارد.

نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است تحولات اخیر در برنامه هسته‌ای ایران، "نگران‌کننده" است.

ژوزف مک‌منوس روز چهارشنبه، ۱۱ سپتامبر، ۲۰ شهریور، با اشاره به این که ایران با ادامه نصب سانتریفوژهای نسل اول و پیشرفته، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را توسعه داده است، این اقدامات را موجب "تشدید نگرانی‌ها درباره فعالیت‌های ممنوع" دانست.

نماینده ایالات متحده در آزانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره همچنین به توسعه راکتور آب سنگین اراک و همچنین آغاز سوخت‌گذاری در آن اشاره کرد.

آقای مک‌منوس از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران خواست که برای رفع "نگرانی‌های بین‌المللی در زمینه ماهیت برنامه هسته‌ای ایران" گام‌های مشخصی بردارد.

آقای روحانی که خود در دو سال پایانی دولت محمد خاتمی رئیس تیم مذاکرات هسته‌ای ایران بود، پیش از این در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری امسال و همچنین پس از پیروزی در آن، خواستار کاهش تنش‌ها درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران بوده است.

نماینده ایالات متحده در آزانس بین‌المللی انرژی اتمی در عین حال گفته است واشنگتن آماده همکاری با دولت جدید ایران "برای دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک" است.

آقای مک‌منوس در نشست شورای حکام آژانس در وین گفت: "ما به حساسیت زمان واقف هستیم و از ایران می‌خواهیم گام‌های ضروری را برای رفع نگرانی‌های بین المللی در زمینه ماهیت برنامه هسته‌ایش بردارد"

یک روز پیش از این اظهارات، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، شام‌گاه سه‌شنبه هشدار داد که زمان برای حصول توافق در مورد برنامه هسته‌ای ایران "نامحدود نیست".

او خطاب به جامعه بین‌المللی گفت: "ما دوره زمانی مشخصی داریم و از این دوره زمانی و فرصتی که ملت ما در انتخابات پدید آورده است، باید استفاده کنیم."

ابراز نگرانی نماینده آمریکا در سازمان ملل

Image caption نمایندگان آمریکا در سازمان ملل متحد و آژانس اتمی درباره فعالیت‌ها در رآکتور اراک ابراز نگرانی کرده‌اند.

هفته گذشته نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در جلسه شورای امنیت درباره تحریم‌های ایران گفته بود که هنوز "نشانه روشنی" از پاسخ‌گویی تهران درباره برنامه هسته‌ای ندیده است.

سامانتا پاور روز پنج سپتامبر، ۱۴ شهریور به گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد که هفته پیش از آن منتشر شد و می‌گوید ایران به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه داده است.

طبق این گزارش ایران گفته است که قصد دارد یک هزار سانتریفوژ پیشرفته برای غنی‌سازی اورانیوم را که نصب کرده، آزمایش کند.

خانم پاور همچنین درباره فعالیت ادامه‌دار ایران در رآکتور تحقیقاتی اراک ابراز نگرانی کرد.

این موضع‌گیری آمریکا همزمان با اعلام خبر محول‌شدن مذاکرات هسته‌ای ایران به وزارت امور خارجه این کشور مطرح شده است.

آمریکا در واکنش به این گزارش‌ها، بار دیگر ابراز امیدواری کرده است که روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید، به حل پرونده هسته‌ای ایران منجر شود.

تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای تهران، در یک دهه گذشته فزونی گرفته است.

کشورهای غربی و اسرائیل می‌گویند ایران احتمالا قصد تولید سلاح اتمی دارد ولی ایران این اتهامات را رد کرده و می‌گوید در پی استفاده درمانی و تولید برق است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های اخیر، ایران را به شفاف‌نبودن درباره برنامه هسته‌ای خود متهم کرده و می‌گوید ابهام‌هایش در این باره رفع نشده است.

مطالب مرتبط