رئیس دفتر رهبر ایران: جمکران مانند بقیه مساجد نیست

حق نشر عکس MEHR
Image caption گلپایگانی گفته علت 'دشمنی با تشیع' این است که امام دوازدهم شیعیان دشمنان را نابود می‌کند

محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت‌الله علی خامنه رهبر ایران، در مراسم تودیع و معارفه مدیران قبلی و جدید مسجد جمکران انتقادهایی را که به مقدس تلقی کردن مسجد جمکران وارد می‌شود رد کرده و گفته است این مسجد مثل بقیه مساجد نیست.

آقای گلپایگانی گفت: "برخی از گوشه و کنار با قلم‌های‌ بی‌ارزش چیزهایی می‌نویسند که جمکران مسجدی مانند سایر مساجد است. حرامتان باد لقمه‌ای که از سفره امام زمان خورده‌اید."

او از مدیر جدید خواسته کارهایی کند که شهرت مسجد جمکران بیشتر شود.

جمکران مسجدی در نزدیکی قم است و بعضی از پیروان مذهب تشیع معتقدند امام دوازدهم شیعیان توجه ویژه‌ای به این مسجد دارد و به این واسطه، برای مسجد جمکران جایگاه معنوی بالایی قائل هستند.

انداختن دعاها به درون چاهی که در محوطه این مسجد است، به امید این که امام دوازدهم به آنها توجه کند، ویژگی منحصر به فرد این مسجد است.

همه ساله بسیاری برای زیارت و ادای نذر خود به این مسجد می‌روند و به این ترتیب این مسجد یکی از پردرآمدترین اماکن مذهبی ایران تلقی می‌شود.

در عین حال باور به تقدس ویژه مسجد جمکران و ارتباط آن با امام دوازدهم مورد انتقاد بعضی شیعیان نیز هست. از جمله آیت‌الله علی سیستانی، برجسته‌ترین مرجع تقلید شیعه، و آیت‌الله جلال‌الدین طاهری، امام جمعه پیشین اصفهان، انتقادهایی را در این زمینه مطرح کرده بودند.

مساله امام دوازدهم و مسجد جمکران در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد به طور عمده مورد توجه نهادهای دولتی قرار گرفته بود.