درخواست ۴۲ زندانی سیاسی رجایی‌شهر از لاریجانی: زندانیان بیمار را آزاد کنید

۴۲ نفر از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر، در نامه‌ سرگشاده‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، از او درخواست کرده‌اند که برای آزادی زندانیانی که بیماری جدی دارند اقدام کند.

نامه این زندانیان در وبسایت کلمه، از رسانه‌های اصلی هواداران جنبش سبز، منتشر شده است.

در این نامه ضمن اشاره به ایرادهایی در روندهای امنیتی و قضایی رسیدگی به پرونده‌های سیاسی از "بی‌توجهی مسئولان قضایی و امنیتی و کارکنان سازمان زندان‌ها در رعایت بایسته‌ها و استانداردهای قضایی" انتقاد شده است.

در این نامه آمده: "اوج این فاجعه درمرگ دلخراش و تردیدآمیز زنده‌یادان هدی صابر در اوین و افشین اسانلو در رجایی شهر دیده شد."

همچنین این زندانیان می‌گویند در دو سال و نیم گذشته پنج نفر از زندانیان رجایی‌شهر به دلیل "کمبودها و فشارهای جسمی و روانی و در اثر سهل انگاری" درگذشته‌اند.

امضاکنندگان این نامه، که بهمن احمدی امویی، مهدی محمودیان، زانیار مرادی و نوید خانجانی در میان آنان هستند، نسبت به وقوع اتفاقات مشابه هشدار داده و از صادق لاریجانی خواسته‌اند "با نگاهی پیش‌گیرانه و با بینشی عدالت‌گرایانه... نسبت به آزادی فوری زندانیان بیمار" اقدام کند.

در سال‌های اخیر مساله سلامتی زندانیان در ایران بارها خبرساز شده است. به ویژه گفته می‌شود شرایط نگهداری زندانیان در زندان رجایی‌شهر دشوار است.

مقام‌های قضایی ایران بارها تاکید کرده‌اند که با زندانیان منصفانه و در چارچوب معیارهای پذیرفته‌شده برخورد می‌شود.

مطالب مرتبط