روحانی: مجهز شدن مخالفان اسد به سلاح شیمیایی بزرگترین خطر برای منطقه است

حق نشر عکس President.ir
Image caption حسن روحانی برای شرکت در اجلاس شانگهای به قرقیزستان رفته

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نسبت به مجهز شدن مخالفان بشار اسد به جنگ‌افزار شیمیایی هشدار داده و آن را بزرگترین خطر برای امنیت خاورمیانه دانسته است.

آقای روحانی در سخنرانی خود در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در بیشکک گفته: "تسلیح گروه‌های افراطی و تکفیری و بویژه دستیابی این گروه‌ها به سلاح‌های شیمیایی بزرگترین خطر برای صلح و امنیت منطقه است و باید در تمامی طرح‌ها مورد توجه قرار گیرد."

رئیس‌جمهور ایران با پشتیبانی از طرح روسیه برای حل بحران سوریه گفته ایران خود قربانی سلاح‌های شیمیایی بوده است و به همین دلیل "مخالف هرگونه تولید، نگهداری و به کارگیری این سلاح‌ها بوده، خواهان برچیده شدن کلیه سلاح‌های کشتار جمعی از منطقه است."

او بحران سوریه را "فاجعه‌ای انسانی" خوانده و گفته این مساله تنها از "مسیر سیاسی و گفتگو بین دولت سوریه و مخالفان سوری" حل می‌شود.

رئیس‌جمهور ایران گفته "همه طرف‌های ذی‌نفوذ باید مانند ایران برای تحقق چنین گفتگوی سازنده‌ای کمک کنند."

آقای روحانی، که برای شرکت در اجلاس سران شانگهای به قرقیزستان سفر کرده، ابراز امیدواری کرده که این سازمان بتواند برای نفی خشونت و افراط‌گرایی فعالیت کند.

او همچنین بر خلع سلاح اتمی جهانی تاکید کرده است.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش از تحریم‌های یک‌جانبه‌ای که ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران وضع کرده‌اند، انتقاد کرده است.

روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای هستند و ایران، هند، پاکستان و مغولستان نیز به عنوان عضو ناظر در آن حضور دارند.