بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۳ شهریور

تیتر و  عکس روی  جلد شرق
Image caption تیتر و عکس روی جلد شرق

روزنامه های اول هفته با چاپ عکس هایی از دیدار روسای جمهور ایران و روسیه به اهمیت توافق های دو کشور اشاره کرده و با امیدواری از حرکت های دیپلماسی دولت جدید نوشته اند. باز شدن خانه سینما و اظهار شادمانی هنرمندان بخش دیگری از صفحات اول این روزنامه هاست‫.

ادامه انتقادها به جهت تصادفات جاده ای و نقدهای متناقض درباره رای یک عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران که موجب انتخاب شهردار تهران از میان اصولگرایان شد از جمله دیگر مطالب روزنامه های امروز است‫.

تفاوت دیپلماسی اعتدال و افراط

غلامعلی خوشرو در مقاله ای در شرق نوشته: نخستین سفر خارجی رییس‌جمهور برای حضور در اجلاس مهم منطقه‌ای شانگهای، به خوبی نشان داد که پیگیری این رویکرد، به‌صورت جدی در دستور کار قرار دارد. موضع دیپلماسی دولت تدبیر و امید، تفاوت اساسی با افراطی‌گری دارد و این سرمشق رفتاری دیپلماسی دولت یازدهم است.

به نوشته معاون وزارت خارجه در دولت خاتمی:‌ سنجش در دیپلماسی در کنار درنظرگرفتن منافع کلان کشور براساس محاسبه دقیق برای استفاده از فرصت‌ها، آنگاه تحقق می‌یابد که به سیاست خارجی به‌عنوان ابزاری برای «مصارف داخلی» نگریسته نشود چه اینکه تثبیت منافع کلان کشور در فضای بین‌الملل، اهمیتی به مراتب فراتر از جایگاه یک فرد مسوول در میان هوادارانش دارد. متاسفانه این مفهوم، در دولت گذشته درک نشد و برعکس آن عمل شد.

نکته دیگر مقاله شرق این که: در سخنان و رویکرد آقای روحانی در این سفر مشهود بود، اساس بر منافع متقابل است. در هشت‌سال گذشته، محاسبه‌نشدن مواضع سبب می‌شد تا در مراودات معدود خارجی که وجود داشت یا نشست‌های خبری، گاهی سخنان افراطی و تقابلی بر زبان مسوولان اجرایی جاری شود و چندی بعد، سخنانی که نوعی عقب‌نشینی به شمار می‌رفت. ذات و سرشت روابط بین‌الملل بر رقابت، منافع مشترک یا تضاد منافع استوار است. دولت آقای روحانی، همکاری و رقابت را جانشین تقابل و تسلیم کرده است.

اما سلمان صفوی در مقاله ای در بهار نوشته مهم‌ترین تصمیم استراتژیک سیاست خارجی دولت جدید از جهت دیپلماتیک، انتقال مسئولیت مذاکرات هسته‌ای از شورای‌عالی امنیت ملی به وزارت امورخارجه بود که با دستور رییس‌جمهوری وارد فاز عملیاتی شد. این تصمیم با واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی مواجه شد. در بُعد داخلی بخشی از نیروهای محافظه‌کار از این تصمیم انتقاد کردند، اما در محیط بین‌المللی از آن استقبال شد.

به نظر نویسنده اما این تصور که تغییر مهم مذکور سریعا اسباب حل و فصل مناقشه هسته‌ای غرب با ایران می‌شود، در فهم مناسبات بین‌المللی خطایی فاحش است. گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که غرب هیچ‌یک از دیدگاه‌های افراطی و زیاده‌خواهانه خود را که به عدم توافق ایران و آژانس درباره مدالیته منجر شده، تغییر نداده است. واقعیت این است که دو طرف شدیدا به یکدیگر بی‌اعتمادند و هیچ گام عملی برای برطرف کردن این دیوار بی‌اعتمادی در اسرع وقت وجود ندارد. بر فرض محال، حتی اگر ایران سایت‌های هسته‌ای خود را تعطیل کند و کلید آن را تحویل غربی‌ها بدهد، باز هم آن‌ها در کوتاه‌مدت به ما اعتماد نمی‌کنند.

این کارشناس مسایل بین المللی نظر داده که : ایران باید مبتکرانه راسا مدیریت حل و فصل برنامه هسته‌ای را عهده‌دار شود و با اقدامات سازنده ابتکار عمل را در دست بگیرد. غربی‌ها به دنبال مصالحه سریع با ایران نیستند. ما باید افکار عمومی جهان و سیاست‌سازان واقعی غرب را متوجه اهمیت سازنده تعامل مثبت با ایران کنیم و از آغاز آن‌ها را متوجه این واقعیت کنیم که نباید از ایران انتظار نرمش غیرواقع‌بینانه داشته باشند.

انضباط حزبی یا دیکتاتوری

Image caption کارتون احسان گنجی، بهار

حسین شریعتمداری مدیر کیهان در یادداشت روز خود با عنوان دیکتاتورهای کوچولو به شدت به اصلاح طلبان تاخته و با تکرار آن چه روزنامه های اصولگرا در چند روز گذشته نوشته اند این جناح را به بابت راندن خانم الهه راستگو عضو شورای شهر از تشکل های اصلاح طلبان دیکتاتور لقب داده است.

به نوشته این مقاله اخراج پرسروصدای او از جبهه موسوم به اصلاحات تنها به این علت بود که خانم الهه راستگو حاضر نشده بود «آزادی اندیشه» و «استقلال نظر» خود را پای منافع قبیله‌ای مدعیان اصلاحات قربانی کند. این واقعیتی است که نه فقط هیچیک از اصلاح‌طلبان چه در شورای شهر و چه در سایر گروه‌ها و احزاب اصلاح‌طلب آن را انکار نمی‌کنند، بلکه اصرار دارند که اخراج وی از «حزب‌کار» و گروه موسوم به «مجمع زنان اصلاح‌طلب» را تنها به دلیل سرپیچی ایشان از دستورات حزبی و قول و قرارهای قبلی اعلام کنند و سوال این است که چرا؟!

اما ابتکار در سرمقاله خود با بررسی جوانب این تصمیم دو تشکل اصلاح طلب نوشته آنچنانکه از روايت‌هاي مختلف بر مي‌آيد جريان اصلاح طلب و اصولگرا در يک اقدام فرا فردي، تصميم گرفتند که به منظور پايبندي اعضاء بر تعهدات خويش و راستي آزمايي، آراء هر گروه توسط يک نفر از اعضاء گرد آوري و مورد رؤيت قرار گيرد و آنگاه به گلدان ريخته شود اين اقدام توسط هر دو گروه مخالف حق مدني است

به نوشته محمد علی وکیلی در این مقاله: اگر چه اصلاح طلبان اقدام خانم راستگو را غير اخلاقي و غير تشکيلاتي تفسير کردند ولي اصولگرايان نيز با اهرم‌هاي امنيتي سعي در تمکين ديگران به رأي دادن نمودند. برخي ابزارها و فشارها در چنين مواقعي بکار گرفته مي‌شود که هم با روح فعاليت حزبي در تعارض است و هم باحق مدني فرد ناسازگار مي‌باشد قبح تهديد و تطميع کمتر از قبح ديکتاتوري حزبي نيست.

نان و آب دعوا

امیرحسین علم‌الهدی منتقد سینما در مقاله ای در شرق نوشته «دولت من، پاک‌ترین دولت‌هاست»؛ این ترجیع‌بند اکثر سخنان رییس دولت‌های نهم و دهم بوده است؛ سخنانی که هیچ‌گاه نتوانست در بین نخبگان، کارشناسان و توده مردم جایگاهی پیدا کند. اختلاس سه‌هزار‌میلیاردتومانی، دستگیری تعدادی از کارمندان عالیرتبه دولت پیرامون فعالیت‌های غیرقانونی مختلف، عدم مدیریت صحیح اقتصادی، سیاسی، آموزشی، ورزشی، فرهنگی و... همگی از جمله دلایلی بود که مانع می‌شد این شعار باورپذیر جلوه کند.

به نوشته این مقاله در چهارسال گذشته اما حوزه فرهنگ و هنر نیز مورد دست‌درازی عده‌ای نوکیسه و نورسیده قرار گرفت که این سوءمدیریت‌ها باعث خسران و ناامیدی فعالان نجیب فرهنگ و هنر ایران شد. بر این اساس ضمن جابه‌جایی میلیاردهاتومان بودجه، میلیاردهاتومان دیگر از منابع هزینه شد.

درواقع ناکاربلدی مدیران سینمایی دولت دهم، باعث تولید فیلم‌های به‌اصطلاح فاخری شد که عده‌ای را به نان و آب رساند اما سینما را به ورطه ورشکستگی کامل کشاند و تبعات آن، دامن سینمای ایران را گرفته است.

کلیه ارزان تر از پراید

Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

اعتماد در گزارشی میدانی درباره خرید و فروش کلیه در تهران نوشته «آزمايش‌هاي كليه و سونوگرافي كليه‌ام را براي پيوند انجام د اده‌ام و به من گفته‌اند مشكلي ندارم. قيمت كليه در انجمن حمايت از بيماران كليوي شش ميليون تومان است اما مدنظر من هشت ميليون تومان است البته بالاتر قيمت داده بودم به‌خاطر عجله‌ام قيمت را به هشت ميليون كاهش دادم.»

این گفته های حسين، فروشنده 25ساله كليه است كه مي‌گويد اين روزها در همه جاي تهران آگهي فروش كليه مي‌بينيم. كوچه كليه تنها يك كوچه از تهران نيست كه مردم كاملا با آن آشنا هستند.

به نوشته گزارشگر اعتماد به‌جرات مي‌توان گفت حالا تهران از كوچه كليه تبديل به شهر كليه شده است. از بيمارستان لبافي‌نژاد، هاشمي‌نژاد و مركز اهدا و شايد خيلي از كوچه و خيابان‌هاي ديگر شهر كه عبور كنيم ممكن است با آگهي فروش كليه مواجه شويم، اين آگهي‌ها معلوم نيست كه واقعا كساني هستند كه نياز به كليه دارند يا مشكل مالي دارند كه كليه خود را به فروش مي‌رسانند.

اما علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات حادثه دوشنبه گذشته جاده قم را عرصه جان مردم خوانده و نوشته: جریمه رانندگی به معنای قلک ساختن برای حکومت نیست. جریمه باید کارکرد کنترل تخلف را داشته باشد، تا زمانی که صاحبان خودروهای چند صد میلیونی را جریمه ۵۰ هزار تومانی کنیم، معنایش این است که او هرچه‌قدر دلش بخواهد می‌تواند تخلف کند و جان دیگران را به خطر اندازد.

به نوشته سرمقاله اطلاعات: در یک کلام، اگر حکومت با استفاده از ابزارهای امروزی، کارنامه رانندگی تک‌تک افراد را به دقت پرکند و برای رانندگان پرخطر جرایم محکم بویژه سلب اجازه رانندگی در نظر گیرد و ـ البته اعمال کند ـ و سایر جرایم و مجازات‌ها نیز، به گونه‌ای نباشد که جمله معروف «خلاف می‌کنیم و پولش را می‌دهیم» کماکان ادامه یابد، آنگاه می‌توان امیدوار بود که آمار کشتگان و مجروحان و معلولان جاده‌ها، در کوتاه زمان و حتی با وضع فعلی جاده‌ها، بشدت کاهش یابد. اگر جان آدمی ارزشی دارد.

اقدام شدید دیپلماتیک

Image caption کارتون احمد عربانی، بهار

مسعود مرعشی در ستون سفید نمایی بهار نوشته یعنی واقعا کشورهای غربی پیش خودشان چه فکری کرده‌اند؟ آخرین باری که یک اقدام شدید دیپلماتیک صورت گرفت، کجا بود؟ در برزیل. آفرین. چه کسی انجام داد، دیپلمات کنشگر و فعال ما. دیپلمات کارکشته ایرانی در برزیل با تمسک به تفاوت‌های خاص فرهنگی، کنشی دیپلماتیک از خود بروز داد که مثل دفاعیه دکتر ظریف در انگلستان تدریس می‌شود. این حرکت دیپلماتیک هم با عنوان pool diplomacy یا دیپلماسی استخری، در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا در حال تدریس است.

طنزنویس بهار افزوده‫: حالا اعضای اتحادیه اروپا ما را از اقدام دیپلماتیک می‌ترسانند؟! ما که خودمان لپ همه کشور‌ها را می‌کشیم؟ به قول شاعر «ما‌گر ز اقدام دیپلماتیک می‌ترسیدیم، در محفل عارفان نمی‌چرخیدیم.» شما اقدام دیپلماتیک بکنید تا ببینید ما دست به چه اقدامات تلافی‌جویانه‌ای نخواهیم زد. بعد هی شما با این کلمات «تهدید» و «فرصت» و «ظرفیت» شوخی کنید اما وقتی ظرفیت‌تان بالا رفت، دیگر با دم شیر بازی نمی‌کنید.

مطالب مرتبط