بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۴ شهریور

روزنامه های امروز صبح تهران از جشن روز سینما و شادمانی هنرمندانه نوشته و در واکنش های متضاد اقدامات سرپرست وزارت علوم را غیرقانونی یا تامین حقوق دانشجویان و استادان خوانده اند‫.

به نظر امثال روزنامه کیهان آن چه جعفر توفیقی در اصلاح وضعیت دانشگاه ها و بازگردان دانشجویان ستاره ای انجام می دهد غیرقانونی است اما روزنامه های مستقل و اصلاح طلب در مقالات و گزارش های خود از رضایت عمومی از اقدامات آقای توفیقی خبر داده اند‫.

Image caption تیتر و عکس های صفحه اول روزنامه ایران

راهبرد دروازه شرقی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته‫: حسن روحانی نخستین سفر خارجی خود و اولین حضور در اجلاسی فرامرزی را از جایی آغاز کرد که زمانی در اوائل دولت نهم قرار بود نقطه ثقل سیاست خارجی ایران باشد

احمدی نژاد قصد داشت درگیری‌های سیاست خارجی ایران را با کشورهای اروپایی و به اصطلاح بلوک غرب از طریق برقراری روابط نزدیک‌تر با کشورهای شرقی خصوصاً چین و روسیه خنثی کند.

به نوشته این روزنامه: بی تردید یکی از علل اساسی عدم کامیابی ایران در بهره گیری از ظرفیت‌های سازمان شانگهای برای پیشبرد منافع خود، نگاهی بود که در دولت گذشته بر مجموعه تعاملات با سرزمین‌های شرقی حاکم بود. چرا که تقریباً تمامی کشورهای عضو و ناظر سازمان شانگهای و اساساً اکثریت قریب به اتفاق کشورهای بلوک شرق، مناسبات سیاسی، تجاری و دیپلماتیک بسیار گسترده‌ای با اتحادیه اروپا و آمریکا دارند و منطقاً این روابط را فدای راهبرد تقابل با غرب نمی‌کنند چنانکه طی ۸ سال اخیر نیز شاهد این واقعیت بودیم.

روزنامه جمهوری اسلامی در نهایت نوشته: موضع گیری‌های بموقع و دقیق رئیس جمهور روحانی در قبال اقدامات روسیه برای مدیریت بحران سوریه، افزایش هزینه حمله نظامی آمریکا به سوریه با بالا بردن انسجام در بلوک شرقی برای مخالفت با این اقدام و همچنین اتخاذ رویکردی رو به جلو در گسترش مناسبات تجاری و سیاسی با دیگر کشورهای عضو سازمان شانگهای، مصادیق بارزی از جایگزینی راهبرد "دروازه شرقی" به جای "نگاه به شرق" است.

حسین کمالی در سرمقاله مردم سالاری نوشته: در حال حاضر کشور با سه نوع تحریم مواجه است که هر کدام می‌توانند هزینه‌هایی زیادی را تحمیل کنند. تحریمی که شورای امنیت سازمان ملل اتخاذ کرده است که برداشتنش نیازمند رای همه اعضای عضو است و دقیقا به همین دلیل است که برخی از این فرصت استفاده می‌کنند و از ما باج می‌خواهند.

به نوشته دبیرکل حزب اسلامی کار در این مقاله: دولت روحانی کار دشواری برای برداشتن تحریم‌ها دارد. البته باید گفت با توجه به‌ شناختی که از رفتار و گفتار دولتی‌های جدید است، خنثی کردن آن‌ها به سختی این چند سال نخواهد بود‫. دولت زمینه گفتگوی ملی ایجاد کند، چرا که همنشینی و شنیدن صدای مخالف، تضاد آرا را به جای تهدید به فرصت تبدیل می‌کند. برای زندگی اجتماعی، گفت‌و‌گو و تعامل یک ضرورت است و نادیده گرفتن آن کل جامعه را با ضررهای جبران ناپذیری روبرو می‌کند.

هدف و وسیله

پوریا عالمی در ستون طنز شرق به شوخی با بیلبوردهای شهری پرداخته و نوشته: شعارهای زیبا و مفهومی شهرداری که در جای‌جای شهر و به‌صورت بیلبوردهای غول‌پیکر، هر لحظه توی چشم ما شهروندان فرو می‌رود، از این قرارست: حالت را می‌پرسند که حالت را بگیرند. آیا می‌دانستید شما عددی نیستید؟

Image caption کاتون نادر رحمانی، شرق

تعدادی دیگر از شعارها در ستون از هر نظر بی ضرر چنین آمده: تهران شهر اخلاق (واقعی) (حالا شما به آمار آسیب‌های اجتماعی و اینا در این شهر اخلاق دقت نکنید.) واقعا خجالت نمی‌کشید هنگام رانندگی انگشت در دماغتان کرده‌اید؟ مهم نیست کار بزرگ کنید. مهم این است که کارتان بزرگ باشد.

طنزنویس شرق بر شعارهای شهری افزوده: آیا می‌دانید برای رسیدن به هدف باید از وسیله استفاده کرد؟ همین الان به رییستان زنگ بزنید و بگویید غلط کردم و به سر کار برگردید. می‌دانید چند نفر بیکار وجود دارد؟ هیچ‌کس بدبخت‌تر از شما نیست. پس احساس خوشبختی کنید. آیا هر شب توی جیب و کیف بچه‌هایتان را بازرسی نمی‌کنید؟ نمی‌کنید؟ بکنید حتما.

دانشجویان ستاره دار و وزارت علوم

قاسم خرمی در قانون نوشته: سرپرست وزارت علوم به قولی که داده بود عمل کرد وبالاخره به داستان غمناک دانشجویان ستاره دار پایان داد . و تا کنون به بسیاری از دانشجویان ستاره دار و اخراجی دوره هشت ساله اخیر اطلاع داده اند که می توانند به محل تحصیل خود بازگردند و از حقی که قانون اساسی برای آنان لحاظ کرده است بدون تبعیض و تحقیر بهره گیرند.

مقاله روزنامه قانون تاکید کرده: جعفر توفیقی با تشکیل چنین کمیته‌ای آن‌هم زیر شدیدترین فشارهای رسانه‌ای و تهدیدات سیاسی «جریان ترس و یاس» ثابت کرد که

مصمم است حتی غیرپاسخگوترین بخش‌های وزارتخانه متبوع و نیز دیگر نهادهای مرتبط را وادار به پاسخگویی کند‫.

در پایان این مقاله آمده: ماجرای دانشجویان ستاره دار ماجرایی چند‌لایه و پیچیده است که شناخت ابعاد پنهان آن صرفا به موازات دیگر رویدادهای تلخ و بهت‌آور

هشت ساله دست یافتنی و ممکن خواهد بود. حکایت سال‌هایی که گذشت حکایت آزار‌دهنده تحریم‌سازی و امتیازدهی است. بسیاری از دانشجویان منتقد را از دانشگاه‌ها رانده ودر عوض جمعی از خویشان و هواداران سیاسی را با عناوین مختلف به درون این مراکز نفوذ داده‌اند.

Image caption کارتون محمد رضا میرشاه ولد

دیگر طاقتی در محرومان نمانده

جعفر گلابی در مقاله ای در اعتماد نوشته: دولت تدبیر و امید وارث هزار معضل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است پس از تسلط بر امور و رفع بحران‌های اورژانسی ناگزیر از اتخاذ سیاست‌های محروم زدایی و توجه ویژه به محرومان و مستضعفین است، از طرفی فقرای جامعه تا همین حالا هم خیلی صبر کرده‌اند. آن کس که در ابتدای تصدی دولت جدید، این گروه را تهدید به راهپیمایی پابرهنگان می‌کند و به سرعت یادش می‌رود که در این ۸ سال چه دماری از روزگار محرومان درآورده شده، چیزی مهم‌تر از این برای مانور و عمل و شعار ندارد .

با این همه نویسنده اعتماد تاکید کرده: دولت تدبیر وامید حتی لحظه‌یی برای از دست دادن ندارد، ریالی برای تشریفات و ریخت و پاش نیست و نباید اشتغال فکری مهم‌تر از رسیدگی همه‌جانبه به محرومان داشته باشد، کشور درست لب مرز طاقت و تحمل محرومان قرار گرفته‌ و اگر نهادهای حکومتی هم حساسیت این شرایط را درک نکنند این دولت تنها نیست که مورد شماتت قرار خواهد گرفت. اگر پا برهنگان آخرین روزنه‌های امیدشان از دست برود، غیرت می‌آورند و جان پربلا می‌کنند، ‌تر و خشک با هم خواهد سوخت .

خودسرها تقسیم وظایف کنید

آیدین سیار سریع در صفحه طنز قانون از قول وزیر ارشاد نقل کرده «گروه های خودسر حق پایین آوردن آثار سینمایی از اکران را ندارند.»

طنزنویس پرسیده: یعنی چی آقای جنتی!؟ این همه دیکتاتوری چه معنی ای دارد؟ چرا با خودسرِ مردم این کار را می کنید؟ خودسر مردم تفریح نکند، سفارت جایی را فتح نکند، کسی را کتک نزند، پارازیت نیندازد، فیلم سینمایی پایین نکشد ... پس چه‌کار کند؟ معتاد شود خوب است؟ اصلا ما برای چی به آقای روحانی رای دادیم؟ ما رای ندادیم که آزادی های مدنی اینگونه محدود شود آقای جنتی. آقای جنتی! واقعا انتظار دارید خودسرها وقتی فیلمی پخش می شود که باب میل آنها نیست خیلی

رمانتیک از سینما بیایند بیرون و بعد که رفتند خانه زیر پتو گریه کنند؟

یا مثلا به وزیری که شما باشید اس ام اس بدهند که دیگه نه من نه تو، دیگه هم اس ام اس نده؟ عجب روزگاری شده است. خودسری را زیر پستوی خانه نهان باید کرد. موتورت را می بویند مبادا گفته باشی خودسرم ... آقای جنتی ما از دولت تدبیر و امید که با ۵۰ درصد و یه ذره رای مردم به زور و در رقابت تنگاتنگ با بقیه کاندیداهای اصلح پیروز انتخابات شد انتظار داریم حقوق اکثریت خودسر را رعایت کند و بگذارد کارشکنی‌شان را بکنند. می گویید فیلم اکران شده را پایین نیاورند، پس چه چیزی را پایین آورند؟ هر چیزی را که نمی شود پایین آورد.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

مطالب مرتبط