مخالفت پلیس ایران با اخراج افغان‌ها

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای احمدی مقدم می گوید که نمی توانیم همه افغان ها را از کشور اخراج کنیم

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران با اخراج افغان ها از این کشور مخالفت کرده و گفته است: "نمی توانیم که همه افغانی ها را از کشور اخراج کنیم و این فکرهای یک شبه که به ذهن برخی افراد برای حل مشکل اقتصاد می رسد مخالفیم."

به گفته فرمانده پلیس ایران "مرز را بستیم اما هنوز هم از راه دریا و خلاء های مرزی وارد کشور می شوند اگرچه بسیاری از افغانی ها با گرفتن گذرنامه و ویزا وارد کشور می شوند اما دیگر باز نمی گردند."

آقای احمدی مقدم تاکید کرده که "چند سال قبل وقتی افغانی ها را از کشور طرد کردیم دیدیم تعداد زیادی از گاوداری ها و صنعت تولید آجر کشور متوقف شد. ایرانی ها جویای کار هستند اما این کارها را انجام نمی دهند و نمی روند بر سر درخت میوه بچینند جوانان ما به دلیل اینکه تحصیل کرده اند یک میز و تلفن همراه می خواهند تا معامله ها را جوش دهند."

در سالهای اخیر ایران بارها برنامه های مختلفی نظیر خروج داوطلبانه افغان ها از ایران را اجرا کرده است اما این طرح ها بی نتیجه بوده و بسیاری از افراد بعد از خروج از ایران دوباره به این کشور بازگشته اند.

آخرین طرح دولت ایران برای خروج افغان ها مربوط به ده روز پیش است که بر اساس آن دولت اعلام کرده بود که افغانهایی که به صورت غیرقانونی در ایران زندگی می کنند تا پانزدهم شهریور فرصت دارند که از ایران خارج شوند.

بر اساس این طرح کسانی که به صورت غیرقانونی به حضور خود در ایران ادامه دهند، به ازای هر روزی که بعد از این تاریخ در ایران بمانند در صورت دستگیری باید سی هزار تومان جریمه همه بپردازند.

رئیس پلیس ایران برای نشان دادن وضعیت افغان ها در ایران مثال می آورد که "وقتی پاکستانی ها و بنگلادشی ها را در تلویزیون می بینیم تاسف می خوریم اما اگر این افراد وارد ایران شوند کلی پیام می دهید که بیائید این افراد را جمع کنید."

بنابر گزارشها، بیشتر از دو میلیون افغان در ایران زندگی می کنند و مسئول اجرای طرح های اخراج افغان ها پلیس ایران است.

رئیس پلیس ایران می گوید که " اگر به ما بگویند اتباع افغانی را از کشور طرد کنید ما در کمتر از سه ماه می توانیم همه را بیرون بریزیم به طوری که هیچ افغانی قابل رویت نباشد، ما قدرت داریم اما هرجا نباید قدرت را استفاده کرد. باید پلیس اتباع، وزارت اطلاعات، شورای عالی امنیت و وزارت خارجه در یک جلسه در این رابطه بحث منطقی کرده و پس از بحث منطقی بازه زمانی برای خروج آنها و مدیریت خروج اعلام شود."

سه روز پیش در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای در شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار کرد و در این دیدار رئیس جمهور افغانستان خواستار رفع مشکل اقامت مهاجران افغان شده است.

رئیس جمهور ایران در این دیدار گفت که ایران ۳۵ سال میزبان مهاجران افغان بوده و نمی‌خواهد که آنان مورد اذیت و آزار قرارگیرند.

آقای روحانی گفت که تعداد از مهاجرین افغان که فاقد مدارک اقامت قانونی در ایران هستند باید با مراجعه به نهادهای مربوط اجازه اقامت را در ایران بدست آورند.

اخیرا صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران در نامه ای به آقای روحانی از وی خواسته است که بعد از سه دهه به وضعیت پناهجویان افغان که هیچ حقوقی در ایران ندارند، رسیدگی شود.

آقای زیبا کلام در نامه اش به رئیس جمهور ایران از وی خواسته که"جمعی را مقرر بفرمایید تا برای نخستین بار بعد از سه دهه که سرنوشت پناه جویان افغانی در ایران از هیچ ثبات و امنیتی برخوردار نبوده و با یک مصاحبه، نطق یا تصمیم فلان مسئول وزارت کشور، یا کار و امور اجتماعی یا رئیس پلیس ، زندگی شان دچار طوفان و گرد باد می شده، از یک ثبات و امنیت و حد اقل موازین انسانی برخوردار شود."

به نوشته این استاد دانشگاه "زندگی افغان ها در ایران بجز درد و زجر خیلی چیز دیگری ندارد. جناب رئیس جمهور، کمک کنید کاری کنیم که بتوانیم بعنوان یک ایرانی در چشمان یک پناه جوی ستم دیده افغانی که تنها گناهش این بوده که در افغانستان بدنیا آ مده نگاه کنیم و سرمان را از خجلت به پایین نیفکنیم."

موضوع اخراج افغان های مقیم ایران در حالی مطرح می شود که سال آینده میلادی نیروهای بین المللی از افغانستان خارج می شوند و برای همین هم برخی کارشناسان، اوضاع امنیتی این کشور را بعد از خروج نیروهای بین المللی غیرقابل پیش بینی می دانند.